Bank zmieniającego się świata

Wkład własny na mieszkanie – istotne informacje

Wkład własny na mieszkanie – istotne informacje

Planujesz zakup domu lub mieszkania? Aby bank udzielił Ci kredytu hipotecznego, najpierw musisz zgromadzić pieniądze na wkład własny. Nie masz wystarczających oszczędności? Oto kilka sposobów, jak możesz zdobyć odpowiednią sumę i spełnić marzenie o własnym lokum!

Ile wkładu własnego

Już od kilku lat posiadanie wkładu własnego nie tylko zwiększa szanse, ale jest podstawowym warunkiem uzyskania kredytu hipotecznego. Kredytobiorca, który chce pożyczyć pieniądze na zakup domu czy mieszkania, jest zobowiązany sam pokryć część kosztów. Co najważniejsze, pieniądze na wkład własny nie mogą pochodzić z innego kredytu lub pożyczki.

Dlaczego banki wymagają wkładu własnego? To dla nich zabezpieczenie – kredytobiorca, któremu udało się zaoszczędzić wystarczająco dużą sumę, jest postrzegany jako wiarygodniejszy. Udzielając kredytu na maksymalnie 80% wartości mieszkania, bank skraca może też skrócić czas spłaty. Dzięki temu nie ma ryzyka, że będziesz spłacać swoje zobowiązanie jeszcze na emeryturze.

Oszczędności na wkład własny – jak uzbierać na mieszkanie?

Skąd zdobyć środki na wkład własny? Najlepiej: zaoszczędzić! Choć 20% wkładu własnego może wydawać się trudną do uzbierania sumą, przy odrobinie determinacji uda Ci się zgromadzić potrzebną kwotę w ciągu kilku lat. Jak możesz ułatwić sobie ten proces? Oto kilka wskazówek:

  • Załóż specjalne konto oszczędnościowe lub dobrze oprocentowaną lokatę. To najbezpieczniejszy sposób przechowywania pieniędzy.
  • Zaplanuj, jaką kwotę możesz miesięcznie odłożyć na ten cel, wyznacz ostateczny termin na zgromadzenie środków i trzymaj się ustalonego harmonogramu. Podejdź do tego realistycznie – lepiej regularnie zakładać lokaty na mniejsze kwoty, niż zniechęcić się i przerwać oszczędzanie po kilku miesiącach.
  • Okres oszczędzania to czas „zaciskania pasa”. Przyjrzyj się swoim wydatkom i sprawdź, jakie cele pochłaniają największą część domowego budżetu. Być może warto przenieść się do mniejszego mieszkania, zrezygnować z dojazdów do pracy samochodem, a na wakacje – zamiast za granicę – wybrać się w polskie góry?

Kredyt wkład własny

Sposób na wkład własny: darowizna od rodziny

Pieniądze na wkład własny nie mogą pochodzić z pożyczki ani kredytu – jeśli jednak ktoś bliski postanowi wesprzeć Cię darowizną, bez obaw możesz wykorzystać te środki na pokrycie części kredytu hipotecznego. Wiele młodych osób korzysta w tym celu ze wsparcia rodziców, którzy często dysponują dodatkowymi oszczędnościami.

Uwaga!

Darowizny od członków najbliższej rodziny – rodziców, rodzeństwa i dzieci – są zwolnione z opodatkowania. Musisz się z nich jednak rozliczyć w urzędzie skarbowym. Pamiętaj, by sporządzić umowę o darowiźnie!

Wkład własny z IKE lub IKZE

Jako wkład własny możesz wykorzystać oszczędności również z innych źródeł – nie tylko te zgromadzone z myślą o przyszłym kredycie hipotecznym. Jeśli zacząłeś już odkładać pieniądze na przyszłą emeryturę na rachunku IKE albo IKZE, mogą one posłużyć jako wkład własny.

Co ważne, nie musisz w tym celu wypłacać zaoszczędzonych środków. Bank zabezpieczy potrzebną sumę na rachunku do momentu, gdy skończysz spłacać minimalną kwotę wkładu własnego.

Co jeszcze zamiast pieniędzy może wkładem własnym?

Nie masz wystarczających oszczędności, a marzysz o własnym lokum? Wkład własny nie zawsze musi mieć formę gotówki – bank może zaakceptować również alternatywne formy zabezpieczenia. Oto przykłady:

  • druga hipoteka zamiast pieniężnego wkładu własnego – jeśli posiadasz już jakąś nieruchomość, np. dom, mieszkanie lub działkę, bank może zabezpieczyć kredyt, obejmując je hipoteką,
  • działka budowlana jako wkład własny – ubiegasz się o kredyt hipoteczny na budowę domu? Jeśli posiadasz już swoją działkę, może ona posłużyć jako wkład własny.

Wskazówka

Dysponujesz oszczędnościami lub masz wsparcie rodziny, dzięki któremu możesz z własnej kieszeni pokryć część większą niż wymagana? Wyższy wkład własny działa na Twoją korzyść. Dzięki niemu masz szansę wynegocjować z bankiem lepsze warunki kredytu, obniżyć wysokość rat lub skrócić czas spłaty.

Nawet jeśli zgromadzenie kilkudziesięciu tysięcy złotych na wkład własny wydaje Ci się celem trudnym do osiągnięcia, nie rezygnuj z marzenia o własnym lokum. Proces oszczędzania może być żmudny, ale Twój wysiłek się opłaci – im większą część kosztów pokryjesz ze swojej kieszeni, tym mniej dotkliwe będą raty kredytu.

POPRZEDNI ARTYKUŁ

Zmiana limitów na karcie

Jak i kiedy można zmienić limity na karcie płatniczej?

Limit płatności to zabezpieczenie ograniczające liczbę i wysokość transakcji dokonywanych przy użyciu karty. Sprawdź, jakie są rodzaje limitów, dlaczego się…

Czytaj więcej

NASTĘPNY ARTYKUŁ

Fotowoltaika

Fotowoltaika – korzyści z pozyskiwania energii słonecznej dla agrobiznesu

Zapraszamy do obejrzenia webinarium z którego dowiesz się wszystkiego co na początek powinieneś wiedzieć o fotowoltaice. Posłuchaj o rozwiązaniach dla…

Czytaj więcej