Kalkulator
Wypowiedź eksperta
To suma emisji gazów cieplarnianych emitowanych bezpośrednio lub pośrednio przez daną osobę, zwykle liczona w ciągu roku. Średni ślad węglowy Polaka to ok. 10 ton rocznie, z czego na CO2 przypada ok. 8 ton, a na inne gazy cieplarniane, takie jak metan czy podtlenek azotu, pozostałe 2 tony. Atmosfera traktowana jest jak otwarty darmowy ściek dla kominów i rur wydechowych. Niestety, są tego konsekwencje. Aby uniknąć katastrofy klimatycznej należy szybko zredukować emisję gazów cieplarnianych.
Warto zacząć od redukcji zużycia energii, ponieważ jest dobrym przybliżeniem wyczerpywania zasobów i wpływu na środowisko. Ważne są nie tylko względy etyczne czy to, że indywidualne działania rozwiążą problem zmiany klimatu. Oto „twarde” powody:
Podsumowując - warto zrobić wszystko, co można nie dlatego, że w skali globalnej zredukuje to w zauważalny sposób zużycie paliw kopalnych, ale dlatego, że wpływa to na świadomość otoczenia i stymuluje zmiany kulturowe. Traktując priorytetowo efektywność energetyczną można kupić rower zamiast samochodu czy dom zeroenergetyczny zamiast w „typowym standardzie energetycznym”. Nie tylko wspiera to „jasną stronę mocy”, ale daje też przykład innym.
Warto skorzystać z osobistego kalkulatora emisji CO2, ponieważ pomoże to w inwentaryzacji naszych emisji i pokaże, co można zrobić, by je ograniczyć. Należy ustalić największe zagrożenia i skupić się na ich zmniejszaniu. Ważne jest przede wszystkim, by nie robić 1000 rzeczy, które mają trzeciorzędne znaczenie, ale wziąć się za te, które naprawdę mogą zrobić różnicę.
Trzeba mieć świadomość, że nie zniweluje się swojego śladu węglowego do zera, ale warto zrobić wszystko, co może go jak najbardziej zminimalizować.
Marcin Popkiewicz
ekspert i dziennikarz w obszarach
gospodarka-energia-zasoby-środowisko
BNP Paribas Bank Polska Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie przy ul. Marcina Kasprzaka 2, 01-211 Warszawa, zarejestrowany w rejestrze przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego przez Sąd Rejonowy dla m. st. Warszawy w Warszawie, XIII Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod nr KRS 0000011571, posiadający NIP 526-10-08-546 oraz kapitał zakładowy w wysokości 147 418 918 zł w całości wpłacony.
Proszę wybrać jedną z opcji
Proszę wybrać jedną z opcji
Zaokrąglone do pięciu
Proszę wybrać jedną z opcji
Proszę uzupełnić pole
Proszę wybrać jedną z opcji
Niska
Optymalna
Wysoka
Proszę wybrać jedną z opcji
Niska
Optymalna
Wysoka
Proszę wybrać jedną z opcji
Proszę wybrać jedną z opcji
Proszę wybrać jedną z opcji
Proszę uzupełnić wszystkie pola
Twój wybór
Twój wybór
Proszę wybrać jedną z opcji
Twój wybór
Proszę wybrać jedną z opcji
Proszę wybrać jedną z opcji
Proszę wybrać jedną z opcji
Proszę wybrać jedną z opcji
Proszę wybrać jedną z opcji
Proszę wybrać jedną z opcji
średniej
polskiej
średniej
europejskiej
średniej
światowej
Gdyby wszyscy korzystali z zasobów Ziemi na Twoim poziomie, ludzkość potrzebowałaby
x
1) Obliczenia zostały wykonane w oparciu o dane Banku Światowego i Unii Europejskiej [źródło: data.worldbank.org, ec.europa.eu].
2) Opierając się na ustaleniach Porozumienia Paryskiego z 2015 roku (tekst Porozumienia dostępny na stronie: https://eur-lex.europa.eu/content/paris-agreement/paris-agreement.html?locale=pl ), aby średnia globalna temperatura nie wzrosła o więcej niż 2oC w porównaniu z czasami preindustrialnymi, stężenie dwutlenku węgla w atmosferze nie może przekroczyć 450 ppm (particles per milion – cząsteczek CO2 na milion cząsteczek powietrza). Różne badania dotyczące wielkości emisji CO2 na osobę, możliwej do zaabsorbowania przez środowisko bez szkodliwych następstw (sustainable carbon emissions) wskazują poziom akceptowalnej rocznej emisji od 0,2 tony do 3 ton na osobę. Wyniki są uzależnione w głównej mierze od przyszłej populacji planety (różne prognozy demograficzne), i stopnia zniszczenia środowiska naturalnego w momencie osiągnięcia równowagi (albedo planety, powierzchnia lasów, rozmiary lodowców i wiecznej zmarzliny). Duże znaczenie ma również to, czy zgodnie z ustaleniami Porozumienia Paryskiego chcemy powstrzymać wzrost stężenia CO2 powyżej 450 ppm, czy obniżyć je do poziomu przedindustrialnego. W obliczeniach przyjęliśmy założenie, że aby populacji ludzkiej wystarczyła do przeżycia jedna planeta (neutralny wpływ człowieka na środowisko naturalne), jedna osoba może wyemitować rocznie 1 tonę CO2 (wielkość uśredniona z powyższych badań).
Powyższe wyliczenie stanowi opracowanie własne Banku. Wynik został oparty na danych wprowadzonych przez użytkownika oraz danych statystycznych m.in. Banku Światowego (źródło: https://data.worldbank.org/indicator/en.atm.co2e.pc, dostęp 13.09.2019) Intytutu Energii Uniwersytetu Michigan (źródło: css.umich.edu/factsheets/carbon-footprint-factsheet, dostęp: 13.09.2019). Informujemy, że prezentowany wynik ma charakter szacunkowy i może różnić się od wartości śladu węglowego wyliczonego przy użyciu innych metod.