Menu

Raport społeczny 2014 Banku BGŻ BNP Paribas

Słownik

A

Agro konferencja

Coroczna konferencja dla klientów Banku z sektora rolno- spożywczego.

Agro śniadania

Kameralne spotkania z miejscowymi rolnikami podczas, których omawiane są programy wsparcia działalności rolniczej, źródła i sposoby finansowania, nowoczesny system ubezpieczeń wspierający stabilny rozwój działalności gospodarstwa, a także prognozy cen surowców.

Agrotalenty BGŻ

W ramach programu Agrotalenty BGŻ przyznajemy stypendia 40 laureatom Olimpiady Wiedzy i Umiejętności Rolniczych oraz przy współpracy Fundacji Edukacyjnej Przedsiębiorczości i Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności roczne stypendia pomostowe dla 10 najlepszych studentów III i IV roku uczelni rolniczych. Poza wsparciem finansowym program umożliwia udział w programach stażowych i praktykach w Banku BGŻ oraz inspirujące spotkania z naszymi kluczowymi klientami sektora rolnego – ludźmi sukcesu.

Analitycy sektora rolno-spożywczego

To kilkuosobowy zespół działający od 2008 r., który na bieżąco śledzi sytuację na rynkach rolnych i w sektorze rolno-spożywczym przygotowując regularne publikacje oraz szczegółowe opracowania i raporty dotyczące perspektyw rozwoju sektora. Pozwalają one lepiej zrozumieć otoczenie makroekonomiczne i sektorowe, ocenić prawdopodobieństwo wariantów rozwoju sytuacji, poznać szanse i zagrożenia dla dalszej działalności, dzięki czemu służą one podejmowaniu lepszych decyzji biznesowych. Wynikami swojej pracy zespół dzieli się nie tylko wewnętrznie z pracownikami Banku, lecz również z jego klientami, zainteresowanymi instytucjami z otoczenia sektora rolno-spożywczego i szeroką opinią publiczną.

K

Klasa BGŻ

Program stypendialny kierowany do uczniów gimnazjów. Dzięki współpracy gimnazjów uczniowie Klasy BGŻ mogą się kontynuować naukę w 5 prestiżowych liceach w Polsce. Uczniowie otrzymują wsparcie finansowe, pełna opiekę socjalną i pedagogiczną (internat, wyżywienie, podręczniki, zajęcia dodatkowe). Troszczymy się o stypendystów także po zakończeniu programu wspierając ich rozwój naukowy i zawodowy.

Integralną częścią projektu jest program zaangażowania stypendystów na rzecz innych „Możesz na mnie polegać”. W ramach programu tylko w 2014 roku uczniowie przeprowadzili ok. 400 projektów z zakresu pomocy społecznej, wolontariatu, kultury i sportu. Od początku istnienia programu uczniowie przeprowadzili już blisko 5000 projektów społecznych.

406 naszych stypendystów aktywnie działa w Stowarzyszeniu Absolwentów Klasy BGŻ, wspierając swoich młodszych kolegów stypendystów i rozwijając ideę zaangażowania społecznego uczniów.

Z badań przeprowadzonych w 2011 roku wśród uczestników programu stypendialnego Klasa BGŻ przez Fundację Gospodarki i Administracji Publicznej wynika, że absolwenci chcieliby działać na rzecz środowisk lokalnych, jednak barierą jest brak możliwości i realnych perspektyw w miejscowościach z których pochodzą.

Dlatego kontynuowaliśmy, uruchomiony w 2013 roku pilotażowy program, którego celem jest stworzenie atrakcyjnych stażów studenckich w lokalnych placówkach Banku. Nowatorski program dostosowany został do indywidualnych potrzeb i zakładał dwutorowy rozwój stypendystów – biznesowy oraz społeczny. Skuteczność programu mierzyliśmy spotkaniami Oddziału Banku z organizacjami społecznymi i władzami lokalnymi, które miały miejsce w przypadku 60% projektów.

Komitet Etyczny

W skład Komitetu Etycznego wchodzą: wiceprezesi nadzorujący obszar biznesu, ryzyka, zasobów ludzkich oraz dyrektorzy odpowiedzialni za obszar compliance, prawny i społecznej odpowiedzialności biznesu. Komitetowi przewodniczy Prezes Zarządu Banku.

Konferencja popularyzująca nawiązywanie współpracy gospodarczej z krajami Afryki

Bank zorganizował konferencje pod patronatem Ministerstwa Gospodarki oraz we współpracy z PAIiIZ. Trzy konferencje popularyzowały nawiązywanie współpracy gospodarczej z krajami Afryki w ramach programu Ministerstwa Gospodarki „Go Africa”.

R

Raport „Skuteczne strategie sprzedaży w przemyśle spożywczym”

W raporcie znalazły się wnioski analityków Banku BGŻ dotyczące rozwoju handlu detalicznego żywnością w Polsce oraz opinie praktyków – producentów żywności. Raport został przygotowany wspólnie z firmą badawczą MillwardBrown oraz Szkołą Główną Gospodarstwa Wiejskiego. Dostępny jest na stronach Serwisu Ekonomicznego.

Ś

Świadczenia socjalne

Świadczenia wypłacane ze środków zakładowego funduszu świadczeń socjalnych przyznawane są na wniosek osób uprawnionych, w oparciu o kryteria socjalne (czyli uzależnione od sytuacji rodzinnej i materialnej osoby uprawnionej). Przepisy w tym zakresie znajdują się w Regulaminie zakładowego funduszu świadczeń socjalnych. Wśród świadczeń z zakładowego funduszu świadczeń socjalnych znajdują się pożyczki mieszkaniowe, dopłaty do wypoczynku urlopowego pracowników oraz ich dzieci, pomoc finansowa przyznawana osobom, które znalazły się w szczególnych przypadkach losowych lub trudnej sytuacji życiowej, rodzinnej czy materialnej, środki na działalność kulturowo-oświatową (np. dopłaty do biletów do kina) i sportowo-rekreacyjna (np. piknik rowerowy dla pracowników, imprezy sportowo-rekreacyjne, zajęcia sportowe). W roku 2014 zrealizowano 3 570 dopłat do wypoczynku pracowników, 1 040 dopłat do wypoczynku dzieci pracowników, pomocy finansowej udzielono 390 pracownikom oraz 285 byłym pracownikom Banku (emerytom i rencistom), udzielono 281 pożyczek mieszkaniowych.

W

Walne Zgromadzenie

Zarząd Banku zwołuje Walne Zgromadzenie w trybie zwyczajnym lub nadzwyczajnym poprzez ogłoszenie na stronie internetowej Banku oraz w sposób określony dla przekazywania informacji bieżących zgodnie z przepisami w ofercie publicznej. Zwyczajne Walne Zgromadzenie odbywa się raz w roku, nie później niż w ciągu sześciu miesięcy po upływie każdego roku obrotowego.

Nadzwyczajne Walne Zgromadzenie zwoływane jest w miarę potrzeby z własnej inicjatywy Zarządu Banku na wniosek Rady Nadzorczej lub na żądanie akcjonariusza bądź akcjonariuszy reprezentujących łącznie co najmniej 1/20 część kapitału zakładowego.

Według Statutu akcjonariusze reprezentujący co najmniej połowę kapitału zakładowego Banku lub co najmniej połowę ogółu głosów w Banku mogą zwołać Nadzwyczajne Walne Zgromadzenie i wyznaczyć przewodniczącego tego zgromadzenia.