Język ma wielką moc! Wpływa na postrzeganie wielu aspektów życia, w tym zawodów, które często kojarzone są jedynie z mężczyznami.
Jako bank zmieniającego się świata chcemy, aby każda kobieta i każdy mężczyzna miał równe szanse w wyborze kariery zawodowej. Dlatego wspieramy feminatywy, czyli żeńskie formy gramatyczne opisujące m.in. zawody. Pomagają one walczyć ze stereotypami i wyrównywać szanse między płciami.
Przeprowadziliśmy badanie wśród dzieci i dorosłych, które pokazało, jak stosowanie męskich lub neutralnych rodzajowo nazw zawodów zmienia postrzeganie przedstawicieli tych profesji wśród dzieci oraz w jaki sposób wpływa na percepcję osobowości wśród dorosłych. Sprawdź najciekawsze wyniki i pobierz raport z badania.
Źródło: Badanie "Jak język kształtuje rzeczywistość", wykonane w lutym 2022 r. na zlecenie Banku BNP Paribas przez firmę Difference; n=248 dzieci w wieku 9-13 lat, a także badanie online n=400 dorosłych w wieku 18-60 lat.
Przeczytaj
Feminatywy w języku polskim nadal potrafią budzić wątpliwości. Przekonaj się, że ich stosowanie ma ogromne znaczenie.
Psycholożka, doktorka i prezeska, czyli kilka słów o feminatywach na rynku pracy – przedstawiamy wyniki badania Pracuj.pl.
Posłuchaj, jak cztery wyjątkowe kobiety komentują w podcaście badania, które przeprowadziliśmy wśród dzieci i opowiadają o feminatywach oraz ich wpływie na teraźniejsze i przyszłe życie kobiet.
Ewelina Moroń
Językoznawczyni, trenerka prostej polszczyzny i efektywnego pisania - przytoczy historię feminatywów. Będzie o języku, który kształtuje rzeczywistość i bardzo mocno wpływa na postrzeganie innych.
Janina Bąk
Statystyczka, autorka bestsellerowej książki, zabierze cię w statystyczny świat niewidzialnych kobiet i mężczyzn. Porozmawiajmy o nierównościach, które determinują codzienność tysiąca Polek i Polaków.
Joanna Czeczott
Politolożka i reporterka, redaktorka naczelna magazynu „Kosmos Dla Dziewczynek”, które wzmacnia dziewczynki oraz wspiera je w realizacji ich marzeń opowie o niespełnionych aspiracjach dziewczynek.
Agnieszka Konarzewska
Dyrektorka Departamentu Komunikacji Marketingowej w Banku BNP Paribas przedstawi wyniki badań i opowie, jak ważny jest temat feminatywów dla banku.
Zmianę zacznij od słowa
W niektórych sytuacjach użycie właściwego feminatywu może nastręczać nieco trudności. Nic dziwnego - wiele słów nie zadomowiło się jeszcze w naszym języku. Skorzystaj z naszego słownika żeńskich nazw zawodów.
Po wpisaniu męskiej nazwy zawodu otrzymasz żeńską nazwę oraz komentarz, jeśli dany feminatyw ma kilka wariantów lub nie jest powszechnie stosowany. Możesz zagłosować na wariant, który jest Tobie bliższy, a jeśli nie możesz znaleźć nazwy jakiegoś zawodu, zgłoś nam, postaramy się go dodać do słownika.
Indeks opracowano pod redakcją doktorki Eweliny Moroń. Wszystkie hasła konsultowano z językoznawczyniami, wykonawczyniami danych zawodów i osobami, które po prostu lubią stosować żeńskie formy. Skoncentrowaliśmy się tylko na nazwach zawodów oraz zrezygnowaliśmy z hybrydowych konstrukcji „pani + forma męska".)