Antydepresyjny Telefon Zaufania dzwoni nieprzerwanie od prawie 20 lat. Gdy specjaliści Fundacji ITAKA rozpoczynali kampanię STOP DEPRESJI w 2009 roku nie mówili o tym, jakie są objawy tej choroby. Zaczynali od mówienie o tym, że taka jednostka chorobowa jak depresja w ogóle istnieje (!). Te czasy mamy już za sobą, a mimo to, po kilkunastu latach, nadal utwierdzamy się w przekonaniu, że nasz telefon z każdym dniem jest coraz bardziej potrzebny.
Jest wiele linii pomocowych, ale ta jest wyjątkowa. Dlaczego? Dlatego, że przez 20 lata działania poznaliśmy dobrze problemy osób, które do nas dzwonią. Wiemy jak rozmawiać z naszymi beneficjentami i na co zwracać uwagę, żeby nasza pomoc była skuteczna.
Komu pomagamy:
osobom, które szukają pomocy dla siebie,
osobom, które szukają pomocy dla swoich bliskich,
osobom, które czują się bardzo samotne i po prostu potrzebują rozmowy.
Dzięki Bankowi BNP Paribas nasi specjaliści dyżurują 15 godzin tygodniowo. Podczas dyżurów odbierają telefon za telefonem. Pomagamy tym, którym możemy pomóc, ale zależy nam na tym, aby zaopiekować jak największa liczbę osób potrzebujących wsparcia.
Bardzo ważne jest dla nas wznowienie dyżurów psychiatrów. Dyżur lekarza psychiatry na infolinii jest w pewnym sensie unikatową możliwością konsultacji z takim specjalistą. Dla wielu osób jest to jedyna szansa na konsultację psychiatryczną bez narażenia się na negatywną ocenę otoczenia, które często nie rozumie często, że to jest po prostu lekarz. Pamiętajmy jednak, że nie jest to lekarz, który leczy przez telefon, nie wystawia recept, ale lekarz, który wskaże nam gdzie się zgłosić po pomoc bezpośrednią i odpowie na pytania szereg pytań m.in. dotyczących leków.
DEPRESJA W CZASACH ZARAZY
To jest ciężki czas dla osób walczących z depresją, ale nie tylko. Obecna sytuacja związanaz pandemią ma ogromny wpływ na zdrowie psychiczne wszystkich osób, niezależnie od wieku i wcześniejszej diagnozy. Ciągła niepewność, lęk o to, co wydarzy się jutro już może stanowić wyzwanie, a nie zapominajmy, że już przed wybuchem pandemii kondycja psychiczna społeczeństwa była w nienajlepszym stanie. Przeniesienie życia w świat wirtualny, praca i nauka przed ekranem komputera, ograniczenie kontaktów z innymi pozbawia nas pełnego funkcjonowania w życiu społecznym. Poczucie izolacji i samotności stanowią teraz coraz większy problem. Zamknięcie się „w czterech ścianach" również spowodowało wzrost aktów przemocy, niejednokrotnie bez możliwości ucieczki. Utrata pracy w związku z pandemią czy dalsze konsekwencje, chociażby w postaci problemów finansowych również stanowią wyzwanie dla wielu osób.