Fundacja Dajemy Dzieciom Siłę od 30 lat chroni dzieci przed przemocą i wykorzystaniem seksualnym. Zapewnia dzieciom i ich opiekunom wsparcie, profesjonalną pomoc psychologiczną i prawną. Uczy dorosłych, jak mądrze i skutecznie reagować na przemoc wobec dzieci oraz co robić, gdy podejrzewają, że dziecko jest krzywdzone. Wspiera i angażuje rodziców, by wychowywali dzieci z miłością i szacunkiem. Wpływa na polskie prawo, by jak najlepiej chroniło interes dziecka. Każde dziecko zasługuje na dzieciństwo wolne od przemocy!
Fundacja prowadzi Centra Pomocy Dzieciom – placówki, w których skutecznie i kompleksowo pomaga dzieciom pokrzywdzonym przemocą i przestępstwem wykorzystania seksualnego. Każdym dzieckiem opiekuje się powołany specjalnie dla niego zespół specjalistów. Rodzic nie musi szukać wsparcia w różnych ośrodkach i instytucjach, a dziecko – opowiadać o swoich zranieniach coraz to nowym osobom.
Fundacja prowadzi obecnie Centra w Warszawie, Gdańsku i Starogardzie Gdańskim, dwa kolejne ośrodki otworzyły współpracujące z Fundacją organizacje (w Białymstoku i Głogowie). Sieć Centrów rozwija się dalej – następne powstaną w Lublinie i Olsztynie.
Wszystkie Centra należące do sieci (również te prowadzone przez organizacje partnerskie) bardzo ściśle współpracują, wymieniają się doświadczeniami, regularnie odbywają superwizje i wypracowują wspólne strategie działania. Ten model pomocy dzieciom (kompleksowa pomoc „pod jednym dachem”) skutecznie działa i powinien stać się rozwiązaniem dostępnym dla wszystkich dzieci w Polsce. Centra Pomocy Dzieciom zapewniają kompleksową pomoc dzieciom, które doświadczyły różnych form przemocy.
W 2020 roku Fundacja Dajemy Dzieciom objęła opieką 1186 dzieci i opiekunów, udzielając łącznie blisko 4 000 konsultacji psychologicznych i indywidualnych sesji terapeutycznych z dziećmi. Terapia trwa zazwyczaj kilka miesięcy, ale zdarza się, że dzieci pozostają pod opieką Centrum kilka lat.
Fundacja realizuje też wiele innych, ważnych działań tj: zapewnienie bezpieczeństwa dzieci w Internecie, promowanie czy prowadzenie edukacyjnych kampanii społecznych i wiele innych. Więcej informacji o Fundacji Dajemy Dzieciom Siłę na: www.fdds.pl .
116111 - telefon zaufania dla dzieci i młodzieży
Telefon 116 111 jest działaniem strategicznym Fundacji Dajemy Dzieciom Siłę, którego realizacja wymaga stabilności finansowej w długofalowej perspektywie. Każdego dnia na 116 111 dzwonią dzieci, które przeżywają różne trudności. Opowiadają o samotności, nieprzyjemnych sytuacjach, problemach związanych z dojrzewaniem, dyskryminowaniu orientacji płciowej, łamaniu praw człowieka, poczuciu odrzucenia przez rówieśników, niejednokrotnie doświadczają również przemocy ze strony rodziny. O tym wszystkim, co dzieci i nastolatki dźwigają każdego dnia na swoich barkach, czym się martwią, co ich niepokoi, na co trudno znaleźć samemu odpowiedź. Za każdym wykonanym telefonem i napisaną wiadomością stoi historia, często dramatyczna, oraz potrzeba bycia wysłuchanym i akceptowanym. Czasami dziecko jest tak skupione na swoim problemie, że nie zauważa nikogo obok. Zdarza się, że dzieci nie chcą swoimi problemami obarczać rodziców, bo wiedzą, że oni też mierzą się z wieloma przeciwnościami. Zdarza się, że tylko konsultantom telefonu zaufania mają odwagę powiedzieć lub napisać o najtrudniejszych przeżyciach i to z nami szukają rozwiązań swoich problemów.
Dzieci wiedzą, że mogą liczyć na pomoc Fundacji, bo linia 116111 działa nieprzerwanie od 13 lat. W tym czasie konsultanci telefonu odebrali 1,4 mln połączeń od dzieci. od 1 marca 2020 roku dzieci mogą porozmawiać z konsultantami 7 dni w tygodniu, 24 godziny na dobę. Telefon jest ogólnopolski, anonimowy i bezpłatny. Kontakt z telefonem zaufania jest dla dzieci szansą na zrozumienie, pomoc i przywrócenie poczucia bezpieczeństwa, gdy inne źródła wsparcia nie są dostępne.
Tylko we wrześniu 2021 roku konsultanci aż 88 razy razem ze służbami ratunkowymi (policją i pogotowiem) interweniowali, gdy życie i zdrowie dziecka było zagrożone. Telefon od dziecka potrzebującego pomocy dzwoni co 2 minuty...