Zapewniamy m.in. internat, wyżywienie, kieszonkowe, podręczniki, wycieczki szkolne, spotkania rozwojowe, stała opieka wychowawcy i pedagogów.
„Klasa” to autorski program stypendialno-rozwojowy Fundacji BNP Paribas dla aspirujących absolwentów szkół podstawowych, którzy chcą kontynuować naukę w dobrych liceach w większych miastach.
Program istnieje od 2003 roku, a Bank BNP Paribas przekazał na jego funkcjonowanie już 26,7 milionów złotych. Do tej pory skorzystało z niego 873 stypendystów z 525 miejscowości w Polsce. Obecnie stypendyści mogą uczyć się w 1 z 6 liceów partnerskich w Warszawie, Krakowie, Wrocławiu, Szczecinie, Gdyni lub Białymstoku.
W listopadzie 2022 roku „Klasa" została objęta
patronatem honorowym Ministra Edukacji i Nauki.
W grudniu 2022 roku „Klasa" zdobyła nagrodę
w kategorii "Program edukacyjny w obszarze ESG" w konkursie „Liderzy ESG".
RUSZYŁA 21. Rekrutacja DO PROGRAMU STYPENDIALNO-ROZWOJOWEGO klASA
Ósmoklasisto, rekrutacja do programu na rok szkolny 2023/2024 potrwa od 16 stycznia do 16 kwietnia 2023. Zapraszamy do aplikowania.
Rekrutacja krok po kroku
1. Upewnij się, że spełniasz kryteria oraz zapoznaj się z regulaminem programu (kliknij, aby pobrać).
2. Dowiedz się więcej o szkołach partnerskich (lista poniżej) i wybierz liceum oraz klasę, w których chcesz się uczyć.
3. Poproś rodziców/opiekunów prawnych o pomoc i przygotuj:
- informacje o Twoich ocenach po I semestrze 8 klasy szkoły podstawowej, a także liczbie osób, zatrudnieniu oraz dochodach w Twojej rodzinie,
- skany wymaganych dokumentów:
1. rozliczenia PIT za 2022 r. (wszyscy kandydaci),
2. rekomendacji dyrektora lub wychowawcy szkoły podstawowej (wszyscy kandydaci), (kliknij, aby pobrać wzór).
3. zaświadczenia z Urzędu Gminy potwierdzającego wielkość gospodarstwa rolnego, użytków rolnych lub innych gruntów oraz wysokość rocznych dochodów z tego tytułu za 2021 r. (tylko kandydaci, których rodzice/opiekunowie posiadają w.w.),
4. zaświadczenia z Urzędu Pracy o statusie osoby bezrobotnej (tylko kandydaci, których rodzice/opiekunowie obecnie nie pracują),
5. innych dokumentów potwierdzających dochód rodziny ze źródeł niewymienionych powyżej (tylko kandydaci, u których rodziców/opiekunów taki dochód występuje).
Dokumenty będą niezbędne do wypełnienia formularza online dostępnego na tej stronie.
1. Otwórz formularz online, wypełnij go z pomocą rodziców/opiekunów prawnych oraz dołącz wymagane załączniki i kliknij „WYŚLIJ”.
2. Jeśli masz kłopot z dodaniem załączników w formularzu, możesz je przesłać na adres klasa@bnpparibas.pl. Pamiętaj, by w tytule maila wpisać "KLASA Twoje imię i nazwisko".
3. Czekaj cierpliwie na kontakt od nas. O decyzji poinformujemy Cię w ciągu 3 tygodni od dnia zakończenia rekrutacji.
1. Wejdź na stronę internetową wybranej przez siebie szkoły partnerskiej i zaloguj się w systemie rekrutacyjnym. Pilnuj wyznaczonych tam terminów!
2. Po dostaniu się do wybranej szkoły i dostarczeniu do niej wymaganych dokumentów, oficjalnie staniesz się stypendyst/ką „Klasy”!
3. Po otrzymaniu potwierdzenia ze szkoły skontaktujemy się z Tobą, by opowiedzieć o dalszych krokach. Od tego momentu możesz pakować już plecak na tygodniowy wyjazd integracyjny pierwszoklasistów :)
Co oferujemy w ramach stypendium
Kryteria przyjęcia do programu
Szkoły partnerskie
Stypendyści kontynuują naukę w jednym z 6 liceów partnerskich w kraju:
- VII LO im. Juliusza Słowackiego w Warszawie http://liceum7.edu.pl
- XIV LO im. Polonii Belgijskiej we Wrocławiu http://lo14.wroc.pl
- I LO im. Bartłomieja Nowodworskiego w Krakowie http://www.nowodworek.krakow.pl
- III LO im. Marynarki Wojennej RP w Gdyni http://www.lo3.gdynia.pl
- XIII Liceum Ogólnokształcące w Szczecinie http://13lo.szczecin.pl
- III Liceum Ogólnokształcące im. Krzysztofa Kamila Baczyńskiego w Białymstoku http://3lo.bialystok.pl
Nasi stypendyści
Bartek Kwapiński, student produkcji filmowej,
matura 2018, absolwent VII LO im. J. Słowackiego w Warszawie
„Cześć, jestem Bartek, pochodzę z miejscowości Kaznów w woj. lubelskim i jestem studentem III roku produkcji filmowej w Łodzi. W 2015 roku dołączyłem do programu Klasa, który bardzo pomógł mi w rozwijaniu moich pasji. Przygodę z filmem rozpocząłem już w liceum, tworząc proste formy, które z przyjaciółmi wysyłaliśmy na warszawskie licealne festiwale. Po zakończeniu szkoły średniej dostałem się do Szkoły Filmowej w Łodzi, gdzie poznałem wielu wspaniałych aktorów i reżyserów, z którymi wielokrotnie mogłem współpracować. Dostałem też możliwość pracy przy dyplomie reżyserskim, który właśnie rozpoczął swoją drogę festiwalową po Polsce i Świecie.”
Ewelina Toczek, doktorantka prawa podatkowego, DJ-ka, matura 2012, absolwentka III LO im. Marynarki Wojennej RP w Gdyni
„Hej, mam na imię Ewelina i pochodzę z miejscowości Jasień w woj. pomorskim. W 2009 dołączyłam do programu Klasa, a po maturze dostałam się na prawo na Uniwersytecie Warszawskim. Obecnie jestem doktorantką, a zawodowo zajmuję się prawem podatkowym. Lubię uczyć się nowych rzeczy - właśnie jestem w trakcie kursu DJ-skiego. „Klasa” dała mi nie tylko możliwość nauki w jednym z najlepszych liceów w Polsce, ale również poznania wielu wartościowych osób, z którymi utrzymuję kontakt od ponad 10 lat!”
Maria Stachecka, studentka geografii, podróżniczka, matura 2018, absolwentka III LO im Marynarki Wojennej RP w Gdyni
„Jestem Maria i pochodzę z miejscowości Puck w woj. pomorskim. W 2015 roku dołączyłam do programu Klasa, a niedługo potem zakochałam się w naukach o Ziemi oraz pracy społecznej. Już w trakcie nauki w liceum organizowałam i koordynowałam prace wolontariackie w szkole oraz poza nią. Obecnie studiuję geografię na Uniwersytecie Warszawskim, podróżuję po świecie i działam aktywistycznie. Stopniowo realizuję też marzenie o połączeniu wiedzy z zakresu kartografii i nawigacji w karierze wojskowej jako radiotelefonistka w pododdziale Wojsk Obrony Terytorialnej.”
A wszystko zaczęło się w Klasie!
poznaj pozostałe historie
Działaność programu w czasie pandemii
Program stypendialno-rozwojowy "Klasa" działa i rozwija się pomimo sytuacji zagrożenia epidemicznego. Stypendyści niezmiennie znajdują się pod opieką opiekunów-pedagogów i Fundacji BNP Paribas oraz korzystają z oferty programu. Podczas nauki zdalnej mogą przebywać w internacie/bursie lub w rodzinnej miejscowości. Dokładamy wszelkich starań, by udział w programie był nie tylko szansą na lepszą edukację, ale także wsparciem w tym wyjątkowym czasie.
W razie jakichkolwiek pytań i wątpliwości, zapraszamy do kontaktu na klasa@bnpparibas.pl lub pod numery +48 22 56 21 902 i +48 22 56 21 688.