Kontakt

Dla potencjalnych Klientów Banku zainteresowanych ofertą produktową

22 548 99 64

Kontakt od poniedziałku do piątku w godz. 08:00-16:00,

opłata zgodna z cennikiem operatora

Centrum Obsługi Biznesu dla Klientów

22 548 29 30

Kontakt od poniedziałku do piątku w godz. 08:00–17:00,

opłata zgodna z cennikiem operatora

„Wiedza do Potęgi” z Fundacją Ocalenie

Program tutorsko-stypendialny dla młodzieży uchodźczej

Program „Wiedza do potęgi" już od 6 lat wspiera dzieci i młodzież z doświadczeniem uchodźczym i migracyjnym w nauce i rozwijaniu pasji. Fundacja BNP Paribas, jako strategiczny partner Fundacji Ocalenie, uruchomiła przelew charytatywny na rzecz wsparcia programu, a w ramach akcji „Pomagaj razem z Fundacją BNP Paribas" podwoi każdą wpłatę dokonaną między 16 a 30 września br.*.

Pomóż dzieciom uchodźczym

Dołącz do zbiórki i przekaż dowolną kwotę na specjalne subkonto Fundacji Ocalenie. 

 

Tytuł przelewu: „Darowizna - wsparcie dzieci uchodźczych"

Numer subkonta: 96 1750 0012 0000 0000 3083 3317

Fundacja Ocalenie

ul. Krucza 6/14a, 00-537 Warszawa

 

Wszystkie środki zostaną przekazane Fundacji Ocalenie na rzecz wsparcia dzieci i młodzieży, biorących udział w programie tutorsko-stypendialnym „Wiedza do potęgi".

 

*Regulamin akcji „Pomagaj razem z Fundacją BNP Paribas".

Zeskanuj kod QR i wspieraj razem z nami!  

 

 Co oferuje program „Wiedza do potęgi"

 

Głównym celem programu jest wyrównywanie szans edukacyjnych i przeciwdziałanie przedwczesnemu przerywaniu nauki. Dotychczas skorzystało z niego 192 młodych osób w wieku 9-19 lat z kilkunastu krajów świata, m.in. Czeczenii, Tadżykistanu, Ukrainy, Syrii, Gruzji, Iraku, Dagestanu, Armenii, Inguszetii, Afganistanu, Kamerunu, Kazachstanu, Kenii, Kirgistanu.

6 lat programu to 6 lat wspierania dzieci z doświadczeniem uchodźczym w nauce i rozwijaniu zainteresowań. To czas spędzony z tutorami i tutorkami na odrabianiu lekcji, budowaniu kompetencji, zwiększaniu wiary we własne siły i możliwości. To także wyjścia edukacyjne i wyjazdy. To przede wszystkim pomoc w adaptacji do nowych warunków życia i rozwijania potencjału dla około 100 dzieci rocznie. 

„W czasie dorastania najwięcej pomocy dostałam od Fundacji Ocalenie. Dostałam tutorkę, która była fantastyczna, nauczyła mnie języka polskiego...To był fantastyczny czas dla mnie."

Yeva, lat 19, pochodzi z Armenii

 

„Zanim przeprowadziłam się do Warszawy, przechodziłam przez trudny czas, czas samotności. Bałam się wyjść do ludzi, porozmawiać z kimś. Jak trafiłam do programu Fundacji Ocalenie zaczęłam poznawać nowe osoby i to się samo poukładało. Miałam wielu tutorów, którzy pomagali mi z różnymi przedmiotami. Były też różne wyjścia, np. do muzeów i myślę, że wtedy zaczęłam się otwierać i poczułam w sobie taką przestrzeń, by poznać inne osoby."

Nastia, lat 18, w Polsce od 8 lat, pochodzi z Ukrainy, z Donbasu

 Zobacz, co program „Wiedza do potęgi" wnosi w życie jego uczestniczek i uczestników i wspieraj razem z nami.

 

Edukacja zmienia życie tych młodych osób. Każdy z nas może byc częścią tej zmiany.

 

- Dzieciom i młodzieży z rodzin uchodźczych bardzo trudno odnaleźć się w nowej rzeczywistości – nowym kraju i kulturze, ale również w innych realiach szkolnych. Brak wsparcia edukacyjnego, nauki języka polskiego czy integracji z rówieśnikami ogranicza im szansę na odzyskanie stabilizacji. Dlatego robimy wszystko co w naszej mocy, żeby ułatwić im start w nowych warunkach życiowych. Dążenie do pozytywnych zmian społecznych jest ważną i integralną częścią działalności naszej organizacji. Stąd pomysł na zachęcenie do zaangażowania we wsparcie inicjatywy również Klientek i Klientów Banku BNP Paribas. Zachęcamy do wspierania młodych osób uchodźczych i liczymy, że w tym roku wsparcie darczyńców przekroczy zeszłoroczny wynik– mówi Joanna Gajda-Wróblewska, Prezeska Zarządu Fundacji BNP Paribas. 

 

Wiele efektów programu „Wiedza do potęgi" ma charakter bardzo wymierny: poprawa stopni, zdany egzamin maturalny, dostanie się do wybranego liceum, pierwsze zatrudnienie. W codziennej pracy z dziećmi mamy okazję obserwować też inne, równie ważne zmiany, których nie da się tak łatwo zmierzyć. Należą do nich m.in. poprawa pewności siebie, odzyskanie motywacji, odkrycie nowej pasji czy choćby jasne określenie swoich celów. Każdy z tych sukcesów to dowód, że program działa i realnie wspiera młode osoby z doświadczeniem uchodźczym w pokonywaniu systemowych trudności i sięganiu po swoje marzenia – mówi Marianna Wartecka, członkini zarządu Fundacji Ocalenie.

Fundacja BNP Paribas i Fundacja Ocalenie od 2016 r. wspólnie niosą pomoc osobom z doświadczeniem migracyjnym, w tym uchodźczym. Początkiem współpracy był projekt „Global Challenges Local Solutions”, którego celem było bezpośrednie wsparcie osób uchodźczych w adaptacji do nowej rzeczywistości w Polsce. W 2017 r. fundacje kontynuowały współpracę, koncentrując się na kwestiach związanych z integracją oraz problemami mieszkaniowymi. Od 2018 r. wspólnie prowadzą program tutorsko-stypendialny „Wiedza do potęgi", współfinansowany w ramach europejskiej inicjatywy Grupy BNP Paribas.

 

Poza wsparciem finansowym, Fundacja BNP Paribas dba o komunikację programu, zarówno wewnątrz organizacji, angażując w wolontariat osoby pracujące w banku, jak i poprzez media społecznościowe, zwiększając świadomość społeczną i zachęcając do wspierania inicjatywy. Wspiera również Fundację Ocalenie w nawiązaniu relacji z innymi organizacjami społecznymi i zapewnia wsparcie pozafinansowe, np. udostępniając przestrzeń na lekcje dla dzieci.

 

W 2024 roku, za wsparcie programu „Wiedza do potęgi”, Fundacja BNP Paribas otrzymała nagrodę Karty Różnorodności oraz tytuł „Dobroczyńca Roku” w kategorii „Otwartość na różnorodność”. 

 

Zdjęcia autorstwa Damiana Lemańskiego.

Inne działania w ramach partnerstwa z Fundacją Ocalenie

 

Fundacja BNP Paribas wspiera działania Fundacji Ocalenie w Łomży, zarówno prowadzone w Centrum Pomocy Cudzoziemcom, jak i w świetlicy dla dzieci. Celem tych działań jest długofalowa pomoc wspierająca integrację i usamodzielnianie się osób uchodźczych. To zarówno wsparcie mentorskie, prawne, psychologiczne, kursy języka polskiego, a dla dzieci regularne zajęcia w świetlicy, wyjścia do muzeów, wycieczki czy kolonie. 

 

Centrum Pomocy Cudzoziemcom w Łomży wspiera osoby różnych narodowości, ale od czasu inwazji Rosji na Ukrainę najczęściej są to osoby pochodzenia ukraińskiego, które z powodu wojny musiały opuścić swój kraj. W 2022 roku ze wsparcia Centrum skorzystały 684 osoby, w tym 649 po raz pierwszy. W zajęciach świetlicowych regularnie uczestniczy 15 dzieci.

Więcej o działaniach CPC i świetlicy tutaj. 

fot. Damian Lemański

fot. Jane Berdzik

fot. Damian Lemański