Współpraca Fundacji BNP Paribas z Fundacją Ocalenie trwa od 2016 roku i obejmuje pomoc uchodźcom pochodzącym m.in. z Syrii, Iraku, Ukrainy czy Czeczenii. Rozpoczęły ją wspólne działania nastawione na tworzenie uchodźcom odpowiednich warunków do zaaklimatyzowania się w nowych realiach prawnych, administracyjnych, kulturowych i obyczajowych.
W 2021 roku Fundacja BNP Paribas została partnerem strategicznym Fundacji Ocalenie. Nawiązanie partnerstwa strategicznego to kolejny krok we wspólnych działaniach obu organizacji.
2016: rozpoczęcie współpracy
2018: start programu „Wiedza do potęgi”
2021: partnerstwo strategiczne
2022: dodatkowe wsparcie w związku z wojną w Ukrainie (1,4 mln zł)
PROGRAM „WIEDZA DO POTĘGI”
W 2018 r. obie fundacje uruchomiły program tutorsko-stypendialny „Wiedza do Potęgi”, który pomaga młodym uchodźcom odnaleźć się w polskim systemie edukacji.
Uczestnicy programu w wieku 9-18 lat korzystają ze wsparcia udzielanego przez specjalnie przygotowanych przez Fundację Ocalenie tutorów-wolontariuszy, biorą udział w warsztatach, wspólnych wyjściach edukacyjnych i kulturalnych oraz półkoloniach. Organizatorzy są w stałym kontakcie z rodzinami dzieci objętych programem, oferując im niezbędne wsparcie.
ZASIĘG PROGRAMU
Od początku powstania programu w 2018 r. udało się wesprzeć poprzez tutoring indywidualny 113 dzieci z 15 krajów: Czeczenii, Tadżykistanu, Ukrainy, Syrii, Gruzji, Rosji, Iraku, Dagestanu, Armenii, Inguszetii, Afganistanu, Kamerunu, Kazachstanu, Kenii, Kirgistanu.
Program „Wiedza do potęgi” od 2019 r. jest realizowany w ramach europejskiej inicjatywy Grupy BNP Paribas na rzecz integracji młodych uchodźców.