The bank for a changing world
Offer

Vice-Chairman, independent Member

Mr Bauc is a graduate of the University of Łódź and the University of Windsor in Ontario, Canada. He was an intern at the London School of Economics and Wirtschafts-Universitat Wien. Mr Bauc holds a PhD in Economics from the University of Łódź.

In the years 1982-1991, he was an academic at the University of Łódź. In the years 1992-1997, he was an advisor and a project manager at the Center for Social and Economic Research (CASE), where he was a consultant of the National Bank of Estonia (in 1995), he worked as a USAID advisor at the Ministry of Finance of Mongolia (in 1996), Ministry of Finance of Romania (in 1997) and in Georgia (2000). From 1998 to 2000, he was a Secretary of State and First Deputy Minister of Finance at the Polish Ministry of Finance. In the years 1998-2000, he was a member of the Monetary Policy Council. From 2000 to 2001, he was Minister of Finance in Poland.

He served on a number of management and supervisory boards of companies. In particular, he was the president of management boards of Powszechne Towarzystwo Emerytalne Skarbiec – Emerytura S.A. (in the years 2002-2003), Skarbiec Investment Management S.A. (in the years 2004-2005), Skarbiec Asset Management Holding S.A. (in the years 2004-2006) and Skarbiec Towarzystwo Funduszy Inwestycyjnych S.A. (in the years 2004-2006). In addition, in the years 2006-2007 and 2008-2011 he held the position of the president of the management board and General Director of Polkomtel S.A. and, subsequently, until the end of March 2012, he was a management board member in that company. From August to December 2013 he was a deputy president of the management board of HAWE S.A. From December 2013 until December 2015, he has been a vice-president of the management board of Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo S.A.

Jaroslaw Bauc has been a member of the Supervisory Board of BNP Paribas Bank Polska S.A. since 1 July 2010 and since 30 August 2010 he has been its deputy chairman.

Since September 2014, he has been a member of the Supervisory Board of Bank Gospodarki Żywnościowej S.A. and since September 2015 he has been the deputy chairman of the Supervisory Board of Bank BNP Paribas Bank Polska S.A.

Mr Jarosław Bauc meets requirements of Art. 22aa of the Banking Law Act dated 29 August 1997 (as amended).

W naszym serwisie stosuje się pliki cookies, które są zapisywane na dysku urządzenia końcowego użytkownika w celu ułatwienia nawigacji oraz dostosowania serwisu do preferencji użytkownika. Szczegółowe informacje o plikach cookies znajdziesz w Polityce prywatności. Zablokowanie zapisywania plików cookies na urządzeniu końcowym lub ich usunięcie możliwe jest w po właściwym skonfigurowaniu ustawień przeglądarki internetowej. Więcej o blokowaniu i usuwaniu plików cookies znajdziesz w Polityce prywatności. Zablokowanie możliwości zapisywania plików cookies może spowodować utrudnienia lub brak działania niektórych funkcji serwisu. Niedokonanie zmian ustawień przeglądarki internetowej na ustawienia blokujące zapisywanie plików cookies jest jednoznaczne z wyrażeniem zgody na ich zapisywanie. Rozwiń