Bank zmieniającego się świata

Co to jest kredyt w koncie?

Kredyt odnawialny

Twoje konto świeci pustkami, a do wypłaty został tydzień? By uniknąć takich sytuacji, zdecyduj się na ustalenie limitu na swoim koncie. W praktyce to dodatkowe środki na rachunku bankowym, z których możesz skorzystać w każdej chwili. Sprawdź, jak działa limit kredytowy i poznaj jego zalety.

Jak działa limit kredytowy? Podstawowe informacje

Limit to maksymalne dozwolone ujemne saldo na koncie, do którego jest przypisany. Mówiąc prościej, dzięki niemu możesz wydać więcej pieniędzy, niż znajduje się na Twoim rachunku. Przykładowo, jeśli na Twoje konto co miesiąc trafia 3000 zł z wypłaty, a limit wynosi 2000 zł, w praktyce masz do dyspozycji 5000 zł. Możesz z nich korzystać przez cały okres obowiązywania umowy, a przyznany Ci limit odnawia się co 12 miesięcy. Limit to więc rodzaj pożyczki dostępnej od ręki, o który możesz zawnioskować, i spłaca  się na bieżąco,  pieniędzmi, które wpływają na Twoje konto. Gdy więc w danym miesiącu wykorzystasz 1000 zł z limitu, ta kwota wraz z odsetkami zostanie przeznaczona na jego spłatę w chwili, gdy na Twoim rachunku pojawią się pieniądze.

Ile wynosi limit kredytowy?

Limit to w założeniu, dodatkowa kwota oddana do naszej dyspozycji. Jego wysokość jest ustalana indywidualnie na podstawie zdolności kredytowej, oraz średnich miesięcznych wpływów na konto. Mowa nie tylko o pensji, ale także emeryturze, stypendiach czy środkach z innych źródeł. Zdarza się, że banki oferują limit do konta nowym klientom, w innych jest on dostępny dopiero po kilku miesiącach korzystania z rachunku. Maksymalna wysokość limitu ustalana jest indywidualnie i może wynieść do 100 000 zł. Z tego względu limit warto traktować jako zabezpieczenie finansowe w razie kłopotów.

Kredyt

Spłata limitu: co trzeba wiedzieć?

Limit kredytowy jest przydatną usługą, ale nie zapominaj, że to po prostu wygodniejsza forma pożyczki, którą trzeba spłacić na określonych warunkach. Przede wszystkim każde skorzystanie z limitu wiąże się z koniecznością spłaty tej kwoty razem z odsetkami, które zazwyczaj wynoszą około 10 proc. w skali roku. Pamiętaj, że wysokość odsetek zależy od tego, czy i z jakiej kwoty skorzystałeś w danym miesiącu. Jeśli więc potrzebowałeś tylko 500 zł z debetu wynoszącego 2000 zł, odsetki są naliczane tylko od faktycznie wykorzystanej kwoty. Na spłatę limitu masz 30 dni.

Przed podjęciem decyzji o limicie kredytowym zapoznaj się ze wszystkimi informacjami na temat kosztów. Część banków pobiera opłaty także za przyznanie debetu lub jego odnowienie, dodatkowe koszty naturalnie wiążą się też z niespłaceniem debetu w terminie.

Karta kredytowa czy kredyt odnawialny w koncie– co jest lepsze?

Te dwa produkty bankowe często są ze sobą zestawiane, bo dzięki nim możesz powiększyć swoje możliwości finansowe. Przed podjęciem decyzji trzeba przede wszystkim przeanalizować koszty, zwłaszcza oprocentowanie tak zaciągniętej pożyczki oraz opłatę związaną z uruchomieniem usługi.

Warto zauważyć, że korzystanie z limitu w koncie jest dobrowolne. Do kredytu w koncie możesz sięgać, kiedy tylko masz taką potrzebę. Z kolei korzystanie z karty kredytowej często wiąże się z koniecznością wykonania przynajmniej jednej transakcji miesięcznie. Z drugiej strony, jeśli zadłużenie na karcie spłacisz w całości w czasie obowiązywania okresu bez odsetkowego (zazwyczaj wynoszącego ok. 60 dni), bank nie naliczy żadnej prowizji.

Bardzo istotna różnica dotyczy formy korzystania z pieniędzy. Środkami z kredytu odnawialnego możesz dysponować dowolnie, w formie przelewu, płacąc kartą lub wypłacając gotówkę z bankomatu. W przypadku kart kredytowych wypłata gotówki zazwyczaj jest obarczona opłatą, różną w zależności od banku. Wybór między kredytem odnawialnym a kartą kredytową zależy więc przede wszystkim od Twoich potrzeb, możliwości i stylu zarządzania własnym budżetem.

POPRZEDNI ARTYKUŁ

Najlepsze konto bankowe

Ranking kont osobistych – luty 2020

Najtańsze, najlepsze konto bankowe? Sprawdź ranking kont osobistych przygotowany przez money.pl.

Czytaj więcej

NASTĘPNY ARTYKUŁ

FED obniża stopy procentowe

FED obniża stopy procentowe

09-03-2020 Zapraszamy do zapoznania się z komentarzem Biura Maklerskiego na temat bieżącej sytuacji ekonomicznej w Polsce i na świecie.

Czytaj więcej