Bank zmieniającego się świata

Zegarek zamiast karty lub gotówki, czyli płatność smartwatchem

Zegarek zamiast karty lub gotówki, czyli płatność smartwatchem

Płatność zbliżeniowa to wygodna forma dokonywania transakcji. Nie musisz mieć ze sobą ani gotówki, ani nawet karty płatniczej. Wystarczy odpowiednie urządzenie mobilne. Płacić zbliżeniowo możesz nie tylko smartfonem, ale też smartwatchem lub opaską. Jak to działa? Jakie opcje, jeśli chodzi o sprzęt masz do wyboru?

 

Wygodne i nowoczesne płatności

Liczba terminali płatniczych w Polsce przekroczyła pod koniec 2020 r. milion egzemplarzy. Co ważne, wszystkie urządzenia pozwalają na dokonywanie płatności zbliżeniowych.

Jakie ma to znaczenie? Dane obrazują, jak rozwinięty jest polski rynek, jeśli chodzi o nowoczesne metody płatności. Kartą można uregulować rachunek za zakupy nie tylko w dużym markecie, ale też w lokalnym warzywniaku. Polska i inne kraje Europy Środkowo-Wschodniej były pod tym względem w światowej czołówce już dwa lata temu.

Wygodnie płacić możesz nie tylko kartą zbliżeniową, ale też smartfonem z aplikacją Apple Pay lub Google Pay. Możliwości cały czas się rozszerzają. Płacić możesz też zegarkiem elektronicznym, czyli smartwatchem, bądź też opaską monitorującą. W jaki sposób?

 

Na jakiej zasadzie działa płatność zbliżeniowa smartwatchem?

Płatność zbliżeniowa smartwatchem lub opaską opiera się o taką samą technologię, jak w przypadku smartfonów. Sprzęt, który pozwala na dokonywanie transakcji jest wyposażony w moduł NFC, czyli Near Field Communication W wolnym tłumaczeniu oznacza to “komunikację bliskiego zasięgu”.

Dzięki NFC nie musisz korzystać z plastikowej karty. Może ona być w portfelu lub nawet zostać w domu. Daną kartę przypisujesz do urządzenia. W jaki sposób?

Proces może minimalnie się różnić w zależności od producenta smartwatcha, ale generalna zasada jest taka sama. W pierwszej kolejności pobierasz na smartfona bezpłatną aplikację danej marki. Tworzysz na niej swoje konto.

Łączysz aplikację smartfonową z zegarkiem. Do portfela w aplikacji mobilnej dodajesz kartę, z której chcesz korzystać przy dokonywaniu płatności.

Gdy karta została przypisana do smartwatcha lub opaski, możesz zacząć korzystać z płatności. Przy kasie poinformuj sprzedawcę, że chcesz zapłacić zbliżeniowo. Następnie przyłóż urządzenie do terminala płatniczego i dokonaj płatności.

Płatność smartwatchem – wiele urządzeń do wyboru

Jeśli chcesz korzystać z płatności zegarkiem, będziesz potrzebować smartwatcha ze wspomnianą funkcją NFC. Wybór urządzeń jest szeroki.

Jaki sprzęt wybrać? Dobrym pomysłem jest sprawdzenie, z jakimi urządzeniami będą bez problemu współpracować karty wydane przez bank, w którym masz konto. W przypadku Banku BNP Paribas masz do wyboru:

Do aplikacji pozwalających dokonywać płatności możesz dodać karty Mastercard wydane przez bank.

Płatność smartwatchem a bezpieczeństwo

Zastanawiasz się, co się stanie, gdy na przykład zgubisz smartwatcha lub zostanie on skradziony? Czy niepowołana osoba będzie mogła skorzystać z karty przypisanej do urządzenia?

Podobnie, jak w przypadku płatności smartfonem, również dokonywanie transakcji smartwatchem lub opaską jest odpowiednio zabezpieczone. Przykładowo, dokonując płatności przy użyciu Fitbit Pay lub Garmin Pay, wpisujesz na zegarku czterocyfrowe hasło. Po zdjęciu urządzenia z ręki, płatności będą zablokowane, dopóki ponownie nie podasz kodu. W przypadku SwatchPAY wszystkie płatności powyżej 100 zł i wybrane poniżej tej kwoty trzeba zatwierdzić wpisując na terminalu PIN podpiętej do sprzętu karty.

Ponadto, w przypadku utraty zegarka, możesz zablokować lub usunąć kartę z aplikacji powiązanej z danym modelem zegarka. Również w przypadku zastrzeżenia fizycznej, plastikowej karty płatniczej, która była powiązana z urządzeniem, nie będzie możliwe dokonywanie płatności.

Źródło:

Rafał Tomaszewski, Liczba terminali płatniczych w Polsce przekroczyła 1 milion. Najnowsze dane NBP, fintek.pl, 13.04.2021 [dostęp 16.08.2021], <https://fintek.pl/liczba-terminali-platniczych-w-polsce-przekroczyla-1-milion-najnowsze-dane-nbp/>

Polska jest wyjątkowym miejscem na płatniczej mapie świata, businessinsider.com.pl/, 3.02.2021 [dostęp 16.08.2021], <https://businessinsider.com.pl/technologie/digital-poland/polska-swiatowym-liderem-akceptacji-transakcji-zblizeniowych/4qqepvz>

POPRZEDNI ARTYKUŁ

Powiadomienia SMS od banku. Czym są i dlaczego warto z nich korzystać?

Powiadomienia SMS od banku. Czym są i dlaczego warto z nich korzystać?

Powiadomienia SMS od banku to wygodny sposób kontroli finansów. Jakie informacje możesz otrzymać w takiej wiadomości? Jak powiadomienia SMS mogą…

Czytaj więcej

NASTĘPNY ARTYKUŁ

Jak inwestować pieniądze? Sprawdź, w jaki sposób zarządzać finansami

Jak inwestować pieniądze? Sprawdź, w jaki sposób zarządzać finansami

Jeżeli masz nadwyżki finansowe, warto pomyśleć o ich zainwestowaniu. Uzyskane w ten sposób środki mogą stać się zabezpieczeniem, które przyda…

Czytaj więcej