Bank zmieniającego się świata

NFC w telefonie – zobacz, jak działa funkcja szybkich płatności

mężczyzna płacący zbliżeniowo telefonem z NFC

Jeszcze nigdy dotąd smartfon nie zastępował jednocześnie tylu przedmiotów codziennego użytku. Dziś, wychodząc z domu z telefonem, nie potrzebujemy już nawet portfela. Spora w tym zasługa łączności bezprzewodowej NFC, która umożliwia płacenie zbliżeniowo w sklepach.

Większość urządzeń łączy się ze smartfonami bezprzewodowo za pomocą Bluetooth, jednak w przypadku płatności zbliżeniowych liczy się sprawna i szybka transakcja. Dlatego płacąc przy terminalu, korzystasz z łączności NFC. Dowiedz się na czym polega ta technologia oraz jak korzystać z niej na co dzień.

Funkcja NFC w telefonie – co to jest i kiedy się przydaje?

Obecnie dwie najpopularniejsze formy łączności bezprzewodowej to Bluetooth oraz NFC. Obie technologie opierają się na działaniu fal radiowych, jednak w przypadku Bluetooth system łączności jest znacznie bardziej rozbudowany. Ma to oczywiście swoje zalety, ale i wady. Jednym z minusów jest czasochłonne parowanie (in. łączenie) bezprzewodowych urządzeń tuż przed transmisją danych. Ten aspekt sprawia, że Bluetooth w terminalach płatniczych wydłużałby kolejki do kasy, zamiast usprawniać transakcje.

Inaczej jest w przypadku NFC, czyli Near Field Communication (co można przetłumaczyć na j. polski jako „Komunikacja bliskiego zasięgu”). Technologia ta wykorzystuje standard komunikacji wysokiej częstotliwości, który jest bardzo szybki, ale za to ma ograniczony zasięg. W praktyce NFC działa najlepiej na odległość kilku centymetrów, chociaż teoretycznie można przesyłać dane na dystans do 20 cm. W przypadku NFC, podobnie jak w Bluetooth, również dochodzi do parowania dwóch urządzeń (np. smartfona lub opaski z terminalem). Niemniej proces łączenia przebiega znacznie szybciej.

Co więcej, NFC może działać w dwóch trybach: aktywnym oraz pasywnym. Oznacza to, że tylko jedno urządzenie potrzebuje zasilania, żeby aktywować drugie. Z tego względu możliwe jest stosowanie opasek z tagiem NFC (naklejek albo breloków posiadających ten moduł) do płatności zbliżeniowych czy też umieszczanie odbiorników w pastylkach do otwierania zamków w drzwiach.

Szybkie płatności telefonem z NFC – zobacz, jak to działa!

Skoro wiadomo już, czym jest ta technologia, sprawdź, dlaczego i jak płacić za zakupy telefonem z NFC. Przede wszystkim korzystanie z płatności zbliżeniowych w smartfonie jest niezwykle wygodne. Nie musisz już zabierać ze sobą wszędzie portfela, ani obciążać kieszeni monetami. Wystarczy mieć przy sobie smartfon, żeby nieustannie mieć dostęp do wszystkich swoich środków. To niezwykle pomocne nie tylko ze względu na wygodę, ale też niespodziewane wydatki, gdyż zawsze wiesz, ile masz pieniędzy, które zawsze są do Twojej dyspozycji.

A jak zabezpieczyć oszczędności z NFC? Możesz np. ustawić dzienny limit transakcji kartą, dzięki czemu zmotywujesz się do bardziej oszczędnego trybu życia. To jeden ze sposób na to, jak nie stracić na inflacji.

Płatność NFC w BNP Paribas – to prostsze, niż myślisz!

Skoro wiesz już, co z oszczędnościami dzięki NFC możesz zdziałać, czas przejść do praktyki. Jak korzystać z płatności NFC, mając konto w BNP Paribas? Umożliwia to aplikacja mobilna banku GOmobile oraz aktywna karta debetowa. Może to być zarówno fizyczna karta plastikowa, jak i karta mobilna w telefonie. Wymogiem do korzystania z płatności zbliżeniowych smartfonem jest również konieczność posiadania modułu NFC w urządzeniu. Przy dokonywaniu płatności telefon musi być odblokowany.

Warto dodać, że płatności zbliżeniowe to tylko jedna z opcji dokonywania transakcji za pomocą aplikacji mobilnej BNP Paribas. Szybki dostęp do bankowości internetowej może mieć znacznie więcej zastosowań na co dzień. Najlepszym na to przykładem jest konto mamBILET w BNP Paribas, dzięki któremu wygodnie kupisz bilet albo zapłacisz za parking. Żeby nie czekać w kolejce do kasy na dworcu, wystarczy stuknąć w ikonę BILETY na ekranie startowym aplikacji. Następnie po zalogowaniu wejdź w Usługi i znajdź bilet, którego potrzebujesz. Możesz zaopatrzyć się bilety o każdej porze, a także kupić je zarówno dla siebie, jak i dla innych. Cały proces trwa mniej niż minutę, a jedyne czego potrzebujesz to aplikacja GOmobile oraz dostęp do Internetu.

FAQ

Nie. Moduł NFC powinien znajdować się w telefonie fabrycznie. Obecnie praktycznie nie ma możliwości dodania czipu NFC do smartfona.

Otwórz szybkie menu przeciągając palec w dół ekranu startowego i poszukaj ikonki NFC. Inną opcją jest sprawdzenie ustawień, w tym sekcji „Połączenia” na urządzeniach z systemem Android lub aplikacji „Portfel” na iPhone'ach. Możesz też sprawdzić sekcję „Sieci bezprzewodowe” skorzystać z opcji wyszukiwania w ustawieniach, wpisując hasło „NFC”.

Aby korzystać z NFC w telefonie, moduł musi być aktywny. Wystarczy znaleźć tę funkcję w Ustawieniach i aktywować ją. Wówczas w aplikacji mobilnej banku możesz podpiąć kartę i cieszyć się z szybkich i wygodnych transakcji zbliżeniowych.

POPRZEDNI ARTYKUŁ

mężczyzna jadący samochodem do pracy

5 sposobów na tanie podróżowanie do pracy. Jak skutecznie oszczędzać na dojazdach?

Rekordowo drogie paliwa sprawiają, że codzienne podróżowanie staje się coraz bardziej kosztowne. Do pracy dojechać trzeba, tylko jak robić to…

Czytaj więcej

NASTĘPNY ARTYKUŁ

para oszczędzająca na zakupach spożywczych

Oszczędzanie na zakupach spożywczych – 5 trików, które szybko zaowocują na Twoim koncie

Żeby płacić mniej podczas zakupów spożywczych, trzeba się do nich odpowiednio przygotować. Czasami wystarczy tylko kilka prostych nawyków, dzięki którym…

Czytaj więcej