Bank zmieniającego się świata

Kupno mieszkania. Sprawdź, o czym warto pamiętać

Kupno mieszkania. Sprawdź, o czym warto pamiętać

Nieprzemyślana decyzja o zakupie pierwszego mieszkania może w przyszłości kosztować Cię dużo nerwów, czasu i pieniędzy. Jak zatem dokonać właściwego wyboru?

W okresie od stycznia do listopada 2021 roku rozpoczęto w Polsce budowę ponad 260 tys. mieszkań, o jedną czwartą więcej niż w tym samym okresie 2020 roku[1]. Zainteresowanie zakupem mieszkań wciąż jest bardzo duże. Jeżeli jesteś wśród osób, które rozważają taką inwestycję, przeczytaj naszą listę punktów, o których powinieneś pamiętać, zanim podejmiesz decyzję.

  1. Oszacuj swój budżet

Oceń, na jakie mieszkanie cię stać oraz w jaki sposób zamierzasz sfinansować inwestycję. Jeżeli nie możesz sobie pozwolić na to, by zapłacić za mieszkanie z własnych oszczędności – bądź nie chcesz pokrywać z nich całości wydatków – najprawdopodobniej będziesz potrzebował wesprzeć się kredytem hipotecznym.

W takiej sytuacji pierwszym krokiem powinna być ocena zdolności kredytowej – doradca bankowy na podstawie informacji m.in. o Twoich dochodach i zobowiązaniach podpowie Ci, jak wysokiego kredytu i na ile lat bank jest gotowy Ci udzielić.

O tym, czym dokładnie jest zdolność kredytowa i jak się ją oblicza, pisaliśmy na naszym blogu: https://www.bnpparibas.pl/blog/jak-obliczyc-zdolnosc-kredytowa-w-przypadku-kredytu-hipotecznego

SPRAWDŹ OFERTĘ KREDYTÓW HIPOTECZNYCH W BNP PARIBAS:

https://www.bnpparibas.pl/klienci-indywidualni/kredyty/kredyt-hipoteczny-z-niska-marza

Pamiętaj, że istotną częścią inwestycji w mieszkanie jest wkład własny. W przypadku około połowy udzielanych obecnie kredytów hipotecznych waha się on od 20 do 50% wartości mieszkania[2].

Pamiętaj też, by nigdy nie kalkulować wydatków w ten sposób, że na wkład własny przeznaczysz wszystkie oszczędności. Powinieneś przewidzieć środki finansowe na urządzenie mieszkania oraz wszelkie dodatkowe koszty związane z zakupem, np. opłaty notarialne.

Warto też zwrócić uwagę na to, że pieniądze na wkład własny nie mogą pochodzić z innych kredytów lub pożyczek.

  1. Lokalizacja mieszkania – policz czas, który poświęcisz na dojazdy

Tańsze dzielnice na obrzeżach miasta nie zawsze okażą się dobrym wyborem, jeżeli oszacujesz koszt paliwa na dojazdy do centrum, a także wartość, jaką jest czas, który będziesz na nie przeznaczać.

Sprawdź okolicę nie tylko pod kątem dojazdów (zarówno samochodem jak i komunikacją zbiorową) do istotnych dla ciebie miejsc (np. praca), ale też dostępności m.in. sklepów, szkół itd.

  1. Rynek pierwotny czy wtórny? Zdecyduj

Każde z tych rozwiązań ma swoje zalety i wady. Sprawdź:

  • Rynek pierwotny – jeżeli rozważasz kupno mieszkania od dewelopera, zweryfikuj historię jego poprzednich inwestycji. Zapoznaj się też z prospektem informacyjnym na temat projektu budowlanego, którym się interesujesz. Szczególnie istotny jest zakładany harmonogram kolejnych etapów budowy. Będzie miał on wpływ m.in. na wypłaty kolejnych transz kredytu hipotecznego.
  • Rynek wtórny – w tym przypadku najważniejsze jest sprawdzenie, czy po zakupie mieszkania nie czekają na ciebie żadne „niespodzianki”. Dokładnie zapoznaj się z księgą wieczystą lokalu oraz aktem notarialnym dotyczącym jego zakupu przez obecnego właściciela.

Nie wahaj się poprosić dotychczasowego właściciela o pisemne potwierdzenie, że w mieszkaniu nikt nie jest zameldowany i nie jest ono obciążone żadnym zobowiązaniem finansowym, nieujawnionym w księdze wieczystej.

  1. Oceń użyteczność mieszkania

Pomyśl o tym, jakiego lokum będziesz potrzebować w perspektywie najbliższych kilku lat. Jeżeli teraz wystarczy ci kawalerka, to już np. z rodziną będzie wam ciasno. Być może lepiej od razu pomyśleć o większym metrażu niż za jakiś czas zastanawiać się nad zmianą?

Zastanów się też, czy na pewno stać cię na to, by oszczędzać na miejscu postojowym. W kolejnych latach będzie ono nie do przecenienia, zwłaszcza na zatłoczonych osiedlach.

Dokładnie przemyśl takie sprawy, jak rozkład mieszkania czy przeznaczenie pomieszczeń, by odpowiadały one twoim potrzebom i gustowi.

  1. Formalności kredytowe i notarialne

W zależności od tego, czy kupujesz mieszkanie na rynku pierwotnym czy wtórnym, procedury związane z kredytem hipotecznym będą się od siebie różnić. W pierwszym przypadku do podpisania umowy z bankiem będziesz potrzebować m.in. umowy deweloperskiej. W drugim – bank może wymagać m.in. przedwstępnej umowy sprzedaży.

Dokładnie przeczytaj umowę kredytową i nie wahaj się pytać doradcy o niezrozumiałe pojęcia. Czy dokładnie wiesz, co to jest WIBOR, marża lub ubezpieczenie pomostowe?

Właścicielem mieszkania staniesz się po podpisaniu finalnej umowy zakupu mieszkania, która musi mieć formę aktu notarialnego. Potem czeka cię jeszcze kilka formalności, w tym złożenie wniosku do sądu o wpis do księgi wieczystej. I już możesz zacząć się urządzać.

 

[1] Budownictwo mieszkaniowe w okresie I-XI.2021, GUS – https://stat.gov.pl/obszary-tematyczne/przemysl-budownictwo-srodki-trwale/budownictwo/budownictwo-mieszkaniowe-w-okresie-styczen-listopad-2021-roku,5,121.html

[2] Raport AMRON-SARFiN, III.kw.2021 –  https://www.zbp.pl/raporty-i-publikacje/raporty-cykliczne/raport-amron-sarfin

 

POPRZEDNI ARTYKUŁ

Kredyty i ich rodzaje. Sprawdź, na co możesz pożyczyć pieniądze w banku

Kredyty i ich rodzaje. Sprawdź, na co możesz pożyczyć pieniądze w banku

Zakup mieszkania, samochodu, wakacyjnego wyjazdu – to tylko kilka wydatków, które możesz sfinansować kredytem. Jaki wariant kredytu wybrać? Zanim zdecydujesz…

Czytaj więcej

NASTĘPNY ARTYKUŁ

Edukacja finansowa dzieci. Od czego zacząć bycie Samodzielniakiem?

Edukacja finansowa dzieci. Od czego zacząć bycie Samodzielniakiem?

Na pytanie: kto Pana/Pani zdaniem, jest przede wszystkim odpowiedzialny za edukowanie społeczeństwa na tematy związane z ekonomią i finansami? Aż…

Czytaj więcej