Bank zmieniającego się świata

Zalety i wady pracy zdalnej

Zalety i wady pracy zdalnej

Pandemia zmieniła nasz styl i środowisko pracy. Wielu pracodawców zarówno w firmach prywatnych, jak i w przedsiębiorstwach czy w administracji państwowej zdecydowało się na umożliwienie pracownikom  wykonywania pracy w trybie zdalnym.

Praca zdalna polega na wykonywaniu pracy za pośrednictwem nowoczesnych technologii oraz środków komunikacji elektronicznej (komputery, Internet, poczta elektroniczna, komunikatory itd.).

Z jednej strony umożliwienie przez pracodawców pracy w trybie zdalnym to nierzadko konieczność podyktowana względami sanitarnymi czy epidemiologicznymi, zaś z drugiej strony decyzja ta bywa elementem zarządzania kryzysowego, która ma zapewnić ich płynne funkcjonowanie pracodawców.

 

Praca zdalna nie dla wszystkich

Oczywiście nie wszędzie możliwe jest wykonywanie pracy w trybie zdalnym – zależy to od wykonywanego zawodu czy miejsca pracy lub chociażby od umiejętności osobistych pracownika. Praca zdalna sprawdza się w szczególności w zawodach, w których nie jest wymagana osobista obecność pracownika w miejscu pracy.

O ile na początku pomysł pracy zdalnej był przyjmowany przez pracowników z reguły entuzjastycznie, tak z czasem okazuje się, że jak każda opcja, praca zdalna ma swoje zalety i wady.

 

Zalety pracy zdalnej

Jeżeli chodzi o ocenę pracy zdalnej to wiele zależy od preferencji konkretnego pracownika. Niektórzy z nich doceniają to, że mogą czynności zawodowe wykonywać z domu lub z każdego innego miejsca (pracę zdalną można ponadto w sposób elastyczny łączyć z pracą w biurze, czyli np. pracować z domu trzy dni tygodniowo, zaś na dwa dni jeździć do biura).

Praca zdalna pozwala na lepszą koordynację obowiązków rodzinnych i osobistych, ułatwia skupienie i minimalizuje rozproszenia. Dla wielu osób zaletą jest to, że codziennie oszczędzają czas na dojazdy i powroty z pracy oraz pieniądze, które wydaliby by na paliwo, komunikację miejską czy na lunch na mieście. Dla innych najważniejsze jest to, że możliwość pracy z domu daje duży komfort związany z dbaniem o zdrowie własne i bliskich osób.

Coraz więcej firm docenia zalety pracy zdalnej z uwagi na to, że mogą budować zespół ze specjalistów zamieszkałych w różnych częściach kraju czy świata i jednocześnie nie muszą uwzględniać logistyki związanej z regularnymi podróżami służbowymi. Dodatkowo zdalny pracownik to oszczędności związane z organizacją stanowiska pracy w firmie oraz sprzętem, co również ma znaczenie.

Wady pracy zdalnej

Jako ludzie jesteśmy istotami społecznymi i tym szczególnie towarzyskim pracownikom trudno pracować bez kontaktu z innymi współpracownikami. W czasach, gdy praca zdalna jest tak popularna, wyzwaniem może być rekrutacja nowych pracowników i ich integracja z zespołem. Praca zdalna może opóźniać budowanie relacji w środowisku pracy lub utrudniać bieżące konsultacje, co niejednokrotnie wywołuje dyskomfort zarówno po stronie pracownika jak i przełożonego.

Wadą pracy zdalnej jest również ograniczona możliwość kontroli bezpośredniej pracownika przez pracodawcę. Praca zdalna niewątpliwie wymaga ona od pracownika lepszej organizacji i samodyscypliny pracy, w tym przede wszystkim terminowości i uczciwego podejścia do wykonywanych obowiązków.

Nauka zdalna

Wiele osób zauważa, że gdy pracują zdalnie, trudno jest im postawić wyraźną granicę pomiędzy pracą a życiem prywatnym, szczególnie w sytuacji gdy pociechy mają właśnie naukę w trybie zdalnym. Po wielu miesiącach pracy zdalnej wielu z nas docenia to, jak ważne są codzienne rytuały związane z codziennym wyjściem do pracy (w tym w szczególności zamiana domowego dresu na coś bardziej eleganckiego).

Praca zdalna ma wiele zalet, ale również niesie za sobą nowe wyzwania zarówno dla pracownika jak i pracodawcy, które zawsze można potraktować jako szansę na zdobycie nowych umiejętności w dynamicznym środowisku pracy.

 

Przeczytaj także:

POPRZEDNI ARTYKUŁ

Pieniądze, a emocje dziecka

Pieniądze, a emocje dziecka

Dorośli raczej nie lubią rozmawiać o pieniądzach, często jest to temat tabu. Pieniądze wzbudzają w nas różne emocje: lęk, rozczarowanie,…

Czytaj więcej

NASTĘPNY ARTYKUŁ

Zamień postanowienia w przyrzeczenia i zacznij od razu

Zamień postanowienia w przyrzeczenia i zacznij od razu

Niełatwo jest wytrwać w postanowieniach noworocznych. Radykalne, wymagające wysiłku, zmiany nawyków, trybu życia, zbyt szybko okazują się za trudne, by…

Czytaj więcej