Bank zmieniającego się świata

Jak szukać pracy? Poradnik zawodowy – część trzecia

Jak szukać pracy? Poradnik zawodowy – część trzecia

Miejsc, w których można szukać ofert pracy przybywa. Choć rzadziej chodzi się dziś do Urzędów Pracy, czy szuka ofert w lokalnej prasie, nie zaszkodzi zajrzeć do rożnych źródeł i sprawdzić co mają do zaoferowania. Jeśli jesteś studentem, sprawdź  działalność Biura Kariery na swojej uczelni. Szeroki dostęp do niezliczonej ilości ofert pracy daje Internet. Możesz szukać pracy niezależnie od czasu i miejsca.

Jak i gdzie szukać pracy?

Rozpoczynając poszukiwania warto stać się widocznym dla potencjalnego pracodawcy. Być może to praca znajdzie Ciebie. Z pomocą przychodzą profesjonalne serwisy społecznościowe takie jak LinkedIn czy GoldenLine. Portale umożliwiają budowanie swojego wizerunku na rynku pracy, poszerzanie sieci kontaktów zawodowych oraz wyszukiwanie ofert. Dodatkowo LinkedIn podpowie Ci konkretne oferty.

Źródła ofert pracy

Popularnym źródłem ofert pracy w Internecie są wyszukiwarki ogłoszeń, takie jak m.in.: Pracuj.pl, Infopraca.pl, Stepstone.pl, Jobs.pl, Aplikuj.pl, Europa.jobs, Ogido.pl, Szukampracy.pl czy Olx.pl. Umożliwiają przeglądanie ofert z całej Polski lub zagranicy. Niektóre z nich publikują artykuły z poradami, mają opcję subskrypcji, a nawet posiadają własną aplikację.

Dla tych, którzy czują się zagubieni przeszukując wiele portali, lub chcą mieć jak najwięcej ofert w jednym miejscu, dobrym rozwiązaniem mogą być agregatory ofert.

Są to wyszukiwarki, które zbierają oferty z różnych źródeł, takich jak portale rekrutacyjne, agencje zatrudnienia oraz strony pracodawców. Należą do nich m.in.: Adzuna.pl, Indeed.com, Careerjet.pl czy Jooble.org.

Osobom, które chcą zawęzić swój obszar poszukiwań z pomocą przyjdą specjalistyczne wyszukiwarki ofert pracy. Dzięki nim znajdziesz oferty pracy kierowane do określonej grupy. Wiele z nich udostępnia przydatne informacje i aktualności z branży oraz poleca dedykowane kursy i szkolenia.

W Internecie można znaleźć m.in. takie portale jak:

 • bulldogjob.pl – oferty pracy w IT,
 • Absolvent.pl – oferty pracy, staży i praktyk skierowane do studentów i absolwentów,
 • Werbeo.pl – portale z ofertami pracy dla osób niepełnosprawnych,
 • LinguaJob.pl – oferty pracy dla specjalistów językowych,
 • Mamopracuj.pl – portal wspierający zawodowo mamy,
 • cad.pl – rozbudowany portal dla inżynierów/projektantów,
 • pracujwsprzedazy.pl – portal z ofertami pracy dla handlowców.

Ofert pracy możesz szukać także na grupach na Facebooku. Zależnie od potrzeb powstają grupy kierowane np. do studentów, nastawione na daną branżę lub określoną lokalizację.

Jeżeli interesuje Cię praca dla konkretnej firmy, warto wejść na jej stronę internetową oraz śledzić aktywność na portalach społecznościowych. Pracodawcy często, w dedykowanej do tego zakładce, zamieszczają oferty pracy oraz informacje o możliwych ścieżkach kariery.

Przykładem jest Nasza zakładka Kariera: https://www.bnpparibas.pl/kariera

Poszukiwania warto rozszerzyć

Niektóre firmy organizują eventy, podczas których zapraszają do odwiedzenia ich siedziby. To świetna okazja, żeby zobaczyć miejsce pracy oraz poznać pracowników.

Większą liczbę pracodawców można spotkać podczas Targów Pracy. Opcja dobra szczególnie dla osób, które są nowe na rynku pracy. To okazja do poznania oferty i działalności wielu pracodawców oraz nawiązania nowych kontaktów biznesowych.

Przykładem tego typu wydarzeń są m.in. targi Jobicon, Absolevent Talents Day, Dni Kariery, Career EXPO oraz Warszawskie Dni Informatyki.

Nie zapomnij o rekomendacjach osób z Twojego otoczenia. Nie zaszkodzi podpytać znajomego, czy w jego firmie nie otworzyła się nowa rekrutacja.

 

Na co jeszcze warto zwrócić uwagę?

 1. Zarządzaj swoim czasem.

Zaplanuj swoje działania i rozpocznij je odpowiednio wcześniej. Unikniesz dodatkowego stresu spowodowanego presją szybkiego znalezienia pracy. Wiele zależy od Twojej obecnej sytuacji zawodowej i gotowości do rozpoczęcia poszukiwań. Uwzględnij okres wypowiedzenia w obecnej firmie oraz inne czynniki wpływające na Twoją dostępność do podjęcia zatrudnienia.

 1. Skup się na celu.

Określ częstotliwość poszukiwań dopasowaną do Twoich bieżących zajęć i obowiązków. Czy to będą 2 godziny codziennie, czy kilka godzin 2-3 dni w tygodniu nie ma znaczenia. Ważne jest, żebyś wykorzystywał ten czas jak najlepiej. Wybieraj pory, które pozwolą Ci w pełni skoncentrować się na poszukiwaniach, bez zbędnych dystraktorów.

 1. Poznaj swoje oczekiwania.

Warto zestawiać je z tym, co oferuje pracodawca już na etapie selekcji ofert. Poznaj firmę jeszcze przed spotkaniem. O to, czego nie znajdzie w Internecie zapytaj np. podczas rozmowy z rekruterem.

 1. Bądź na bieżąco.

Systematyczne przeglądanie ogłoszeń pozwala lepiej poznać rynek pracy oraz jego dynamikę.

 1. Czytaj treści ogłoszeń zanim na nie zaaplikujesz.

Warto ocenić wiarygodność ogłoszenia.

 1. Czasem mniej znaczy więcej.

Wybieraj oferty, które naprawdę Cię interesują i pasują do Twojego profilu. Nie daj się ponieść i nie wysyłaj swojego CV gdzie się tylko da. To nie zwiększy Twoich szans na znalezienie pracy, a może nawet zaszkodzić.

 1. Zwróć uwagę na wymogi formalne ogłoszenia.
 2. Pozostań w kontakcie.

Sprawdzaj skrzynkę mailową i odbieraj telefony, żeby nie przegapić szansy na spotkanie.

 1. Nie zniechęcaj się.

Czekaj cierpliwie na zaproszenie, a zamiast przejmować się brakiem odzewu ze strony firm, aktywnie poszukuj kolejnych ofert.

 

III GDZIE I JAK SZUKAĆ PRACY?

Autor: Karolina Wiechniak, Zespół Rekrutacji

Przeczytaj także: 

https://www.bnpparibas.pl/blog/poradnik-hr-dobre-cv-czyli-jakie-poradnik-zawodowy-czesc-druga

POPRZEDNI ARTYKUŁ

Handel online z perspektywy przedsiębiorcy

Handel online z perspektywy przedsiębiorcy

Jak zadbać o Klienta, który robi zakupy w internecie? Jak przygotować się do sprzedaży online i rozwijać swój sklep? Postaramy…

Czytaj więcej

NASTĘPNY ARTYKUŁ

Wolność finansowa. Jak wpływa na nią edukacja i wychowanie?

Wolność finansowa. Jak wpływa na nią edukacja i wychowanie?

Niezależność finansowa to nie tylko pieniądze. To także poczucie sprawczości. Czym jest wolność finansowa? Jak ją osiągnąć? Co na ten…

Czytaj więcej