Bank zmieniającego się świata

Wolność finansowa. Jak wpływa na nią edukacja i wychowanie?

Wolność finansowa. Jak wpływa na nią edukacja i wychowanie?

Niezależność finansowa to nie tylko pieniądze. To także poczucie sprawczości. Czym jest wolność finansowa? Jak ją osiągnąć? Co na ten stan komfortu się składa? Dlaczego to pojęcie wiąże się z edukacją i przedsiębiorczym wychowaniem dzieci? Co o wolności finansowej mówi kobieca solidarność?

 

Wolność finansowa jest szansą na całkowite pokrycie comiesięcznych kosztów życia i wydatków bez potrzeby pracy na etacie oraz codziennej działalności zawodowej. Za pomocą osiągniętego wcześniej dochodu pasywnego (takiego, który przynosi systematyczne zyski np. wynajem mieszkania) jesteśmy w stanie swobodnie żyć. Inaczej mówiąc, wolność finansowa ma miejsce wtedy, kiedy uzyskiwane dochody pasywne, w sposób ciągły, przewyższają poziom wydatków (w każdym miesiącu) danej osoby. W tym przypadku dochód pasywny stale zapewnia realizację domowego budżetu i nie powoduje innych zależności finansowych.

Takie rozwiązanie jest dostępne dla osób przedsiębiorczych, inwestujących, które pomnażają swój kapitał. Należy zwrócić uwagę na kwestię nawyku oszczędzania i przemyślanego planowania wszystkich wydatków.

Osoba, której celem jest osiągnięcie wolności finansowej, powinna obliczyć kwotę zaspokajającą potrzeby życia codziennego oraz wystarczającą na opłacenie niezbędnych rachunków. To wyliczenie pozwoli na ustalenie wysokości środków finansowych, które będą do wypracowania, w przyszłości, w ramach dochodu pasywnego.

Co daje kobietom niezależność finansowa?

Niezależność finansową dają własne, stałe dochody. To, że „nie musimy prosić” nikogo o przelew i środki na życie. Mamy ten komfort, że stać nas samodzielne utrzymanie się. Mówimy o niezależność finansowej rozumianej szeroko- nie tylko od partnera, ale również od rodziców i w kolejnym kroku od instytucji państwowych.

Wolność finansowa to kolejny etap, który daje kobietom możliwość świadomych decyzji zawodowych np. zmianę miejsca pracy, rezygnację z pełnego etatu lub pracę „na swoim” czy bycie swoim własnym szefem.

Budowanie i osiąganie wolności finansowej jest procesem. Obejmuje wcześniej planowane inwestycje, oszczędzanie przez lata, mądre zarządzanie finansami każdego dnia oraz przemyślany budżet domowy.

Postrzeganie niezależności finansowej a psychologia

Niezależność finansową należy rozumieć nie tylko jako posiadanie funduszy czy bycie zamożnym człowiekiem. Są to pojęcia bardzo często mylone. Niezależność w sferze finansów to również stabilna sytuacja życiowa, wyższa samoocena, niezachwiane poczucie własnej wartości. Co oczywiście przekłada się na odwagę w podejmowaniu decyzji, dążenie do zmian oraz zdobywania nowych doświadczeń.

 

Bank BNP Paribas partnerem programu aktywizacji zawodowej kobiet Sukces TO JA

Jako bank służymy ekspercką wiedzą i profesjonalnym komentarzem w obszarze finansów. Bank BNP Paribas ma wieloletnie doświadczenie i licznych specjalistów. Rozmowy o finansach prowadzimy w taki sposób, że kobiety nie boją się tego tematu. Inwestowanie, niezależność finansowa, oszczędzanie przez kobiety zawsze będą dla nas ważnym tematem.

Wspieramy przedsiębiorcze kobiety. Nagłaśniamy tematy, które są dla nich ważne. Stale prowadzimy działania na rzecz kobiet. Jak mówi Kinga Zacharjasz, Dyrektor Zarządzający Pionu Rozwoju Produktów, Strategii i Decyzji Kredytowych MSP, która jest również współinicjatorką i liderką programu „Kobiety zmieniające BNP Paribas”: Działania prokobiece nie są działaniami skierowanymi przeciw mężczyznom. To nie jest gra o sumie zerowej. Zyskuje całe społeczeństwo i biznes. Co więcej udział mężczyzn w tej zmianie jest kluczowy. Potrzebujemy mądrych partnerów i mądrych ojców – zarówno dla córek, jak i synów.

W dzisiejszych czasach, kiedy kobiety chcą zrobić karierę i osiągać sukcesy, dopiero uczą się solidarności w obszarze zawodowym. Do tej pory bardziej od solidarności była znana rywalizacja.

Kobiety dopiero ćwiczą tę solidarność, bo od wieków były wychowywane w duchu rywalizacji między sobą o jakieś „dobra rzadkie”. Kiedyś o dobrego męża, dzisiaj np. o pozycję w biznesie – dodaje Kinga Zacharjasz. Zamiast wciągać za sobą drabinę, wciągnijmy za sobą inne kobiety, dajmy im szansę, wspierajmy w rozwoju, przygotujmy do bycia liderkami. Takich sojuszy jest już bardzo dużo i jednym z nich jest właśnie nasza wewnętrzna inicjatywa „Kobiety Zmieniające BNP Paribas”.  Mam takie ulubione hasło z plakatu Marty Frej „koleżankujmy się i zmieniajmy świat”. Czasem drobne rozproszone mikro zmiany dają makro efekty!– podsumowuje i zachęca do działania Kinga Zacharjasz.

 

Wiara we własne siły, wychowanie finansowe i niezależność

Nie tak dawno to mężczyźnie przypisana była rola inwestowania oraz utrzymania domu. Natomiast kobiety wykonywały inne zadania. Czasy się zmieniły. Dziś bardzo ważna jest odpowiedzialności za swoje finanse i za siebie.

Poczucie bezpieczeństwa finansowego i niezależność tworzy wiele czynników. Znaczny wpływ ma osobowość człowieka i jego nawyki. To czy oszczędza, czy inwestuje? Przede wszystkim należy rozumieć swoje potrzeby, dobre przemyśleć wydatki i wszystkie plany związane z finansami uwzględnić w domowym budżecie. Każdy moment jest dobry, żeby zacząć budować finansową poduszkę bezpieczeństwa i myśleć o budowie dochodu pasywnego.

Kluczowa jest również edukacja dzieci w zakresie finansów

Moje córki doskonale wiedzą już teraz, co dają własne pieniądze. W swoim, na razie niedużym wymiarze. […] właśnie o to chodzi! O to przesłanie, że jeśli mam swoje pieniądze mogę sama decydować. Dziś o tym, w co ubiorę się do szkoły, a w dorosłości, jak chcę żyć i kim zostać. Brzmi górnolotnie, ale taka jest prawda- wyjaśnia na przykładzie swoich córek Kinga Zacharjasz. Jeśli płacę sama- nie muszę nikogo pytać o zgodę. Takie uświadamianie dzieci ma wiele zalet. Z innego punktu widzenia – otwarcie rachunku nastolatce to także pokazanie jej, jak działa bankowość elektroniczna. Umożliwienie płacenia telefonem to dla młodego człowieka duża frajda, ale przy okazji nowa umiejętność i wprowadzenie do dorosłości – wyjaśnia Kinga Zacharjasz.

Edukację finansową dziecka warto rozpocząć wcześnie. Tłumaczyć dzieciom czym jest oszczędzanie, inwestowanie oraz ograniczenie wydatków. Wielu osobom temat finansów wydaje się trudny. Zadbanie o nie z pewnością wymaga czasu i planu. Potrzebny jest jasno zdefiniowany cel, samodyscyplina, zdeterminowane i przemyślane działanie. Tak dbamy o bezpieczną przyszłość.

POPRZEDNI ARTYKUŁ

Jak szukać pracy? Poradnik zawodowy – część trzecia

Jak szukać pracy? Poradnik zawodowy – część trzecia

Miejsc, w których można szukać ofert pracy przybywa. Choć rzadziej chodzi się dziś do Urzędów Pracy, czy szuka ofert w…

Czytaj więcej

NASTĘPNY ARTYKUŁ

Kampania Movember Polska. Zapuść wąsy dla zdrowia

Kampania Movember Polska. Zapuść wąsy dla zdrowia

Co roku w listopadzie mężczyźni na całym świecie zapuszczają wąsy. To symbol Akcji Movember Polska, która przez „wąsy” ma…

Czytaj więcej