Bank zmieniającego się świata

Edukację finansową dziecka warto rozpocząć wcześnie

Edukację finansową dziecka warto rozpocząć wcześnie

Wypłata z bankomatu, płatność kartą, dbanie o stan oszczędności – z perspektywy dziecka tego typu kwestie mogą wyglądać na bardzo skomplikowane. Dlatego edukację finansową warto rozpocząć wcześnie. 

Odkładanie drobnych do skarbonki można potraktować jako wstęp do nauki o świecie finansów. Dobrze jednak w miarę szybko przejść do kolejnego etapu, czyli założenia konta dla dziecka. Dlaczego edukacja finansowa jest tak ważna? Jakie korzyści wynikają z konta dla dziecka?

  • Nauka wartości pieniądza – założenie rachunku może być dobrą okazją do dyskusji o tym, do czego tak naprawdę służą środki finansowe i dlaczego należy rozsądnie nimi gospodarować.
  • Wstęp do oszczędzania – konto może pokazać dziecku, że odkładanie niewielkich kwot (na przykład części kieszonkowego), ale za to regularnie, może przynosić korzyści. Zgromadzone środki dziecko może wydać na upatrzoną grę lub inny gadżet.
  • Nowoczesna bankowość – założenia konta pozwoli pokazać dziecku, jak płacić kartą w sklepie, czy jak wybrać pieniądze z bankomatu.
  • Bezpieczeństwo finansów – przy okazji zakładania rachunku powinno się poinstruować dziecko, żeby nie spisywało i nie pokazywało numeru PIN, nie pożyczało karty osobom postronnym, nie chwaliło się kartą i ilością zgromadzonych pieniędzy przed kolegami i w mediach społecznościowych.
  • Kontrola rodzicielska – konto dla dziecka pozwoli opiekunom weryfikować, kiedy i co dziecko kupuje bądź ustalić limit wydatków. Zaopatrzenie dziecka w mikrokartę lub kartę to także większe bezpieczeństwo, ponieważ podopieczny nie będzie nosić przy sobie większej ilości gotówki. W przypadku kradzieży lub zgubienia karty, możną ją zdalnie zablokować. Ponadto, w trakcie wyjazdu wakacyjnego lub niespodziewanej sytuacji życiowej, opiekun może szybko zasilić rachunek, gdy dziecko potrzebuje dodatkowych pieniędzy.

Zastanawiasz się, w jaki sposób rozpocząć naukę finansów? Dobrym pomysłem może być skorzystanie z gotowego programu edukacyjnego, typu Misja Samodzielność, który pozwoli wytłumaczyć dziecku najważniejsze kwestie związane z pieniędzmi w formie zabawy.

O tym warto pamiętać

Gdy będziesz zakładać konto dla dziecka, miej na względzie, że formalności związane z tym procesem będą się nieznacznie różnić w zależności od wieku dziecka. Wynika to z tego, że:

  • dzieci w wieku 0 do 13 lat nie mają zdolności do czynności prawnych,
  • osoby w wieku od 13 do 18 lat mają ograniczoną zdolność do czynności prawnych.

Dzieci do 13 roku życia nie mogą samodzielnie zawierać z bankiem umów na swoje nazwisko. Rachunek dla dziecka do 13 roku życia może być otwarty wyłącznie przez jego przedstawiciela ustawowego działającego w imieniu i na rzecz dziecka. Do założenia takiego konta będzie potrzebny dokument potwierdzający tożsamość dziecka, np. akt urodzenia, legitymacja szkolna czy paszport.

Młodzież w wieku powyżej 13 lat może podpisać z bankiem umowę o konto i kartę debetową – a tym samym otrzymać kartę na swoje nazwisko do swojego rachunku – ale za zgodą przedstawiciela ustawowego dziecka. Umowy te może za dziecko w każdym wieku podpisać samodzielnie przedstawiciel ustawowy dziecka (jako reprezentant dziecka). Starsze dziecko (powyżej 13 lat) powinno być obecne przy podpisywaniu umowy z bankiem i mieć ze sobą swój dokument ze zdjęciem potwierdzający tożsamość.

Konto z zegarkiem dla dziecka w wieku 7-13 lat
Dla dziecka w wieku 7-13 lat może być wydana w Banku BNP Paribas karta tylko do Konta Karty Samodzielniaka, którego posiadaczem może być wyłącznie osoba mająca pełną zdolność do czynność prawnych będąca przedstawiciel ustawowym dziecka, dla którego ma być wydana karta. Gdy będziesz zakładać w Banku BNP Paribas swoje Konto Karty Samodzielniaka, do którego będzie wydana kartą dla Twojego dziecka w wieku 7-13 lat, możesz mieć do wyboru kilka opcji. Dziecko może otrzymać kartę debetową, opaskę z mikrokartą do noszenia na ręku bądź mikrokartę, którą można umieścić w zegarku wielofunkcyjnym.

Koniec wakacji i początek roku szkolnego to dobry moment, żeby otworzyć rachunek dla dziecka które skończyło 13 lat lub Konto Karty Samodzielniaka z kartą dla dziecka w wieku 7-13 lat, żeby dziecko mogło używać nowoczesnej metody płatności w sklepiku szkolnym i podczas wyjść z przyjaciółmi. Ponadto, do końca września 2021 roku przedstawiciel ustawowy dziecka zakładając w Banku BNP Paribas Konto Karty Samodzielniaka może wziąć udział w promocji „Megazegarek dla Samodzielniaka – edycja 3” organizowanej dla klientów Banku BNP Paribas przez Hagen Sp. z o.o. (dalej „Promocja”). Promocja trwa do osiągnięcia 650 rejestracji w Promocji, lecz nie dłużej niż do 30.09.2021 r.

Szczegółowe informacje o Promocji i warunki uczestnictwa w Promocji znajdziesz w Regulaminie promocji „Megazegarek dla Samodzielniaka – edycja 3, dostępnym również na stronie internetowej służącej do rejestracji w tej promocji: https://edycja3.kontosamodzielniaka.pl

Nagrodę w Promocji stanowi zestaw składający się z: 1) zegarka dla dziecka GJD.06 firmy Locon o wartości 196,19 zł z dedykowaną opaską do umieszczenia karty płatniczej oraz 2) roczny dostęp do aplikacji z usługą „Gdzie jest Dziecko” o wartości 137,15 zł. W ramach rocznego dostępu do aplikacji z usługą „Gdzie jest Dziecko” laureat Promocji otrzymuje: a) możliwość lokalizowania 1 urządzenia; b) 1 kartę SIM z pakietem 60 minut na rozmowy miesięcznie. Kartę SIM należy umieścić w zegarku firmy Locon. Karta SIM działa tylko na tym urządzeniu. Regulamin korzystania z usługi „Gdzie jest Dziecko” znajduje się na stronie internetowej: https://bezpiecznarodzina.pl/regulamin. Aplikacja z usługą „Gdzie jest Dziecko” będzie aktywna przez 12 miesięcy od dnia jej aktywacji pod warunkiem posiadania Konta Karty Samodzielniaka wraz z Mikrokartą Samodzielniaka).Zegarek, oprócz tego, że będzie urządzeniem, w którym można umieścić mikrokartę, jest narzędziem poprawiającym bezpieczeństwo. Pozwala lokalizować dziecko oraz ustawić strefy, dzięki którym dowiesz się, że podopieczny na przykład wychodzi ze szkoły i wraca do domu. Zegarek umożliwia kontakt telefoniczny, a dziecko przy jego pomocy może wezwać pomoc, wciskając przycisk SOS.

Uczestnik, który otrzyma nagrodę w Promocji, zobowiązany jest do zapłaty na rzecz Banku BNP Paribas miesięcznej opłaty za obsługę Karty w Pakiecie Samodzielniaka (z zegarkiem wydanym w Promocji), w wysokości 10 złotych, płatnej co miesiąc w 8-mym dniu każdego miesiąca, która obowiązuje w tej wysokości od dnia otrzymania nagrody w Promocji do dnia 31 lipca 2023 roku. W tym terminie (tj. do dnia 31 lipca 2023 roku) Bank nie pobiera jednocześnie opłaty za obsługę karty debetowej (miesięcznie), w wysokości wskazanej w „Taryfie Prowizji i Opłat Rachunków bankowych, Karty oraz Elektronicznych Kanałów Dostępu dla Klientów detalicznych”, zwanej dalej „Taryfą”. Po dniu 31 lipca 2023 roku w odniesieniu do Karty w Pakiecie Samodzielniaka (z zegarkiem wydanym w Promocji) będzie miała zastosowanie opłata za obsługę karty debetowej (miesięczna) określona w Taryfie właściwej dla Mikrokarty Samodzielniaka. Zgodnie z aktualną Taryfą, opłata za obsługę karty debetowej (miesięcznie) właściwa dla Mikrokarty Samodzielniaka wynosi obecnie 1 zł Jeżeli Klient nie jest zainteresowany ponoszeniem miesięcznej opłaty za obsługę Karty w Pakiecie Samodzielniaka (z zegarkiem wydanym w Promocji), w wysokości 10 złotych, na zasadach opisanych powyżej, może: 1) nie brać udziału w Promocji (nie wypełniać lub nie wysyłać Formularza rejestracyjnego), a w razie rejestracji może odstąpić od uczestnictwa z Promocji oraz wybrać Mikrokartę Samodzielniaka z opłatą za obsługę karty debetowej (miesięczną wynoszącą 1 zł zgodnie z aktualną Taryfą.

POPRZEDNI ARTYKUŁ

Agenda 2030. Czy uda się wydłużyć ludzkie życie?

Agenda 2030. Czy uda się wydłużyć ludzkie życie?

Trzeci z celów Agendy 2030, dokumentu, w którym społeczność międzynarodowa określiła swoje priorytety na najbliższe lata, dotyczy zdrowia i…

Czytaj więcej

NASTĘPNY ARTYKUŁ

Wygraj 100 000 zł i wypłacaj pieniądze za 0 zł

Wygraj 100 000 zł i wypłacaj pieniądze za 0 zł

Możliwość wygrania 100 000 zł w BLIKOMANII oraz darmowe wypłaty z bankomatów do końca września 2021 r. – to tylko…

Czytaj więcej