Bank zmieniającego się świata

Rozwód a 500 plus – komu należy się świadczenie?

Rozwód a 500 plus – komu należy się świadczenie?

Rozwód jest trudnym doświadczeniem życiowym, szczególnie wtedy, gdy rozstające się małżeństwo ma dzieci. Poza kwestią opieki, dochodzi jeszcze aspekt związany z finansami. 500 plus a rozwód – kto ma prawo do świadczenia? Czy pieniądze z programu można podzielić między opiekunów?

Czym jest program Rodzina 500 plus?
Rodzina 500 plus to program, który działa od 2016 roku. Celem jego wprowadzenia było m.in. poprawienie sytuacji demograficznej oraz pomoc rodzicom w wychowywaniu dzieci.

W 2019 roku wdrożone zostały zmiany, które rozszerzyły zakres programu. Zniesione zostało kryterium dochodowe. Ponadto, po nowelizacji opiekunom zaczęło przysługiwać 500 zł na każde dziecko, które nie ukończyło 18 lat. Wcześniej pieniądze były wypłacane na drugie i każde kolejne dziecko.

Od uruchomienia programu, państwo wypłaciło już ponad 134,4 mld zł w ramach programu Rodzina 500 plus. Świadczeniem zostało objętych ok. 6,6 mln dzieci*.

Na jaką pomoc mogą liczyć opiekunowie przez cały okres wychowawczy? Licząc od narodzin dziecka do osiągnięcia pełnoletności, suma świadczeń z programu 500 plus to 108 tys. zł**. Jest to więc znaczące wsparcie pod względem finansowym.

Komu przysługuje 500 plus po rozwodzie?
Warto zaznaczyć, że świadczenie w ramach programu Rodzina 500 plus będzie wypłacane bez względu na to, czy opiekunowie dzieci pozostają ze sobą w związku, czy się rozwiedli. Wysokość pomocy finansowej i okres, przez który pieniądze będą wypłacane, są niezmienne.

Który z rodziców lub opiekunów będzie otrzymywać wypłaty z programu Rodzina 500 plus? Tutaj sprawa jest jednoznaczna.

Wsparcie zostanie przyznane opiekunowi, który faktycznie na co dzień sprawuje opiekę nad dzieckiem lub dziećmi. Innymi słowy, osoba małoletnia musi mieszkać z danym opiekunem i być na jego utrzymaniu.

Może jednak dojść do sytuacji, w której wniosek o przyznanie pieniędzy z programu 500 plus złożą zarówno były mąż, jak i była żona. Jak rozwiązać taką sytuację? Przeprowadzany jest wywiad środowiskowy, który ma na celu ustalenie stanu faktycznego, czyli tego, kto naprawdę sprawuje opiekę nad dzieckiem.

Czy 500 plus można podzielić po rozwodzie?
Dziecko lub dzieci mogą po rozwodzie być wychowywane przez oboje rodziców lub opiekunów prawnych. Jest to tak zwana opieka naprzemienna.

Taka sytuacja może być podstawą do podziału pieniędzy z programu 500 plus po równo między dwoje opiekunów. Trzeba jednak pamiętać o ważnej kwestii.

Opieka naprzemienna nie może być tylko umową słowną między rodzicami czy opiekunami prawnymi, którzy zdecydowali się na rozwód. Nie daje ona podstawy do rozdzielenia świadczenia na dwie osoby.

Żeby miesięczne wypłaty z programu 500 plus zostały podzielone na pół, konieczna jest decyzja sądu. Musi on w wyroku rozwodowym lub orzeczeniu o separacji oficjalnie ustanowić opiekę naprzemienną.

 

Źródło:

*Rodzina 500+. Ruszył nabór wniosków na nowy okres świadczeniowy, gov.pl, 1.02.2021 r. [dostęp 21.04.2021 r.], <https://www.gov.pl/web/rodzina/rodzina-500-Ruszyl-nabor-wnioskow-na-nowy-okres-swiadczeniowy>
** j.w.

POPRZEDNI ARTYKUŁ

Zmiana lub utrata pracy a kredyt – co warto wiedzieć?

Zmiana lub utrata pracy a kredyt – co warto wiedzieć?

Jeśli chcesz otrzymać kredyt, musisz spełnić określone warunki, m.in. jeśli chodzi o miesięczne zarobki i sposób uzyskiwania dochodów. Jak wygląda…

Czytaj więcej

NASTĘPNY ARTYKUŁ

Bezpieczna tożsamość elektroniczna. Usługa mojeID w BNP Paribas

Bezpieczna tożsamość elektroniczna. Usługa mojeID w BNP Paribas

Usługa mojeID pozwoli Ci w bezpieczny sposób korzystać z usług publicznych i komercyjnych bez wychodzenia z domu. Swoją tożsamość potwierdzisz…

Czytaj więcej