Bank zmieniającego się świata

Rodzinny Kapitał Opiekuńczy i Rodzina 500+. Pamiętaj, by złożyć wnioski

Rodzinny Kapitał Opiekuńczy i Rodzina 500+. Pamiętaj, by złożyć wnioski

Dodatkowe 12 tys. zł na drugie i każde kolejne dziecko możesz dostać z Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Nie przegap również terminu składania wniosków na następny okres wypłat z programu Rodzina 500+. Rodzinny Kapitał Opiekuńczy to nowość wśród rządowych programów skierowanych do rodzin z małymi dziećmi. Z kolei wypłatami z trwającego od kwietnia 2016 r. programu Rodzina 500+ od nowego roku zajmuje się ZUS, a nie jak dotychczas – gminy.

Przeczytaj na naszym blogu, o czym powinieneś pamiętać, by otrzymać pieniądze. Dowiedz się również jak najprościej złożyć odpowiednie wnioski.

 

Rodzinny Kapitał Opiekuńczy. Sprawdź ważne terminy

Kwota w wysokości do 12 tys. zł przysługuje rodzicom, którzy doczekali się niedawno drugiego lub kolejnego dziecka. Nieopodatkowane i niezależne od dochodów rodziny świadczenie przysługuje od miesiąca, w którym dziecko kończy rok (12. miesiąc) do 35. miesiąca życia włącznie. W sumie są to więc 24 miesiące – ten okres rodzice mogą podzielić na równomierne wypłaty po 500 zł miesięcznie lub po 1 tys. zł przez 12 miesięcy.

Jeżeli Twoje drugie lub kolejne dziecko nie ukończyło jeszcze roku, sprawdź, czy możesz z wyprzedzeniem złożyć wniosek o Rodzinny Kapitał Opiekuńczy (RKO) – by otrzymać pełne świadczenie, warto to zrobić nawet na trzy miesiące przed pierwszymi urodzinami dziecka aż do miesiąca po nich.

WAŻNE: jeżeli w dniu złożenia wniosku o RKO dziecko ma więcej niż 12 miesięcy, wówczas ZUS nie wyrównuje wypłat wstecz. Jeśli więc np. dziecko urodziło się w 2019 r., to przysługuje mu świadczenie w wysokości liczonej jako 500 zł za każdy miesiąc do ukończenia 35. miesiąca.

Wyjątkiem są sytuacje związane z adopcjami. W tym przypadku decydująca jest data złożenia do sądu wniosku o wszczęcie postępowania w sprawie przysposobienia dziecka.

 

Rodzina 500+. Zobacz, co się zmieniło

Dobrze już znany rodzicom program Rodzina 500+, który działa od ponad pięciu lat, doczekał się właśnie nowej odsłony. Warto pamiętać o tym, że od początku roku za obsługę programu i nowych wniosków odpowiadają już nie gminy, tylko ZUS. Gminy w ramach „okresu przejściowego” do końca maja będą tylko obsługiwać wypłaty
z przyznanych już wcześniej świadczeń.

Nie zmieniły się za to zasady programu, zgodnie z którymi rodzice w odpowiednich terminach powinni wnioskować o wypłaty na kolejne okresy. W tym roku od początku lutego można ubiegać się o wypłaty środków na okres od 1 czerwca 2022 r. do 31 maja 2023 r.

WAŻNE: Nie odkładaj złożenia wniosku na ostatnią chwilę. Jeżeli zrobisz to przed końcem kwietnia, możesz mieć pewność, że środki będą nieprzerwanie i regularnie wpływać na rachunek bankowy. Jeśli zawnioskujesz o świadczenie w czerwcu, wówczas możesz dostać pieniądze z opóźnieniem – do końca sierpnia wraz z wyrównaniem od czerwca. Kiedy jednak złożysz wniosek po 30 czerwca, wówczas przepadnie Ci wyrównanie.

 

RKO i Rodzina 500+. Jak złożyć wniosek?

Pamiętaj, że wnioski o przyznanie świadczeń z tytułu RKO bądź programu Rodzina 500+ można składać w ZUS wyłącznie drogą elektroniczną. Do dyspozycji masz:

  • Platformę Usług Elektronicznych (PUE) ZUS;
  • Portal Emp@tia;
  • Jeżeli jednak masz konto w banku z dostępem do bankowości elektronicznej, najpewniej możesz również zawnioskować o świadczenie za pośrednictwem banku.

Wystarczy, że zalogujesz się na swoje konto. Wejdź na stronę Banku BNP Paribas i zaloguj się do systemu bankowości internetowej GoOnline. Następnie wśród proponowanych przez bank usług znajdziesz zakładkę z wnioskami urzędowymi. Tam będzie znajdował się formularz dotyczący odpowiedniego świadczenia. W Banku BNP Paribas dokumenty w bankowości elektronicznej znajdziesz w zakładce e-Urząd.

Wypełniony i zaakceptowany przez Ciebie formularz bank przekaże do ZUS. Już bezpośrednio z ZUS otrzymasz decyzję w sprawie świadczenia.

Pamiętaj, by przed złożeniem wniosków dokładnie zapoznać się ze szczegółowymi zasadami ich przyznawania oraz wymaganymi dokumentami. Informacje są dostępne na stronach ZUS. Sprawdź:

RKO:https://www.zus.pl/baza-wiedzy/biezace-wyjasnienia-komorek-merytorycznych/swiadczenia/-/publisher/details/1/rodzinny-kapital-opiekunczy/3068250

Rodzina 500+: https://www.zus.pl/baza-wiedzy/biezace-wyjasnienia-komorek-merytorycznych/swiadczenia/-/publisher/details/1/swiadczenie-wychowawcze-500-od-2022-roku/3068230

POPRZEDNI ARTYKUŁ

Wiek w pracy – szansa, czy bariera? Projekt „I can do IT” w Banku BNP Paribas

Wiek w pracy – szansa, czy bariera? Projekt „I can do IT” w Banku BNP Paribas

Jeśli zmiana pracy jest jednym z najbardziej stresujących wydarzeń w życiu przeciętnego człowieka,  to całkowita zmiana ścieżki kariery dla wielu…

Czytaj więcej

NASTĘPNY ARTYKUŁ

Czym jest 3-D Secure? Gwarantuje bezpieczniejsze zakupy kartą w internecie

Czym jest 3-D Secure? Gwarantuje bezpieczniejsze zakupy kartą w internecie

Przez wiele lat karty kredytowe były najwygodniejszym sposobem płatności w internecie, wygodnym, bezpiecznym i globalnie akceptowanym. Dzięki rewolucji cyfrowej klienci…

Czytaj więcej