Bank zmieniającego się świata

Jaką formę oszczędzania wybrać?

jak oszczędzać - para ze świnką skarbonką

Eksperci rynku finansowego potwierdzają, że generowanie nadwyżek pieniędzy powinno być podstawą zarządzania miesięcznym budżetem. Jednocześnie okazuje się, że Polacy mają coraz większą świadomość nie tylko oszczędzania, ale również pomnażania zgromadzonych środków. Jaką formę odkładania pieniędzy wybieramy najczęściej? Co polecają bankowcy? Dowiedz się już teraz.

Jak oszczędzają Polacy?

Komunikat CBOS „Polacy o swoich długach i oszczędnościach” z 2019 roku, wskazuje, że oszczędności posiada już 55% Polaków. Najczęściej są to osoby młode, w tym uczniowie oraz studenci. Generowaniem nadwyżek pieniędzy zainteresowane są przede wszystkim osoby zajmujące wysokie stanowiska, posiadający wyższe wykształcenie, mieszkańcy dużych miast. Co trzeci Polak, który deklaruje oszczędzanie potwierdza jednocześnie, że ich wysokość pozwoliłaby im przetrwać około 2 miesiące bez pracy i generowania dochodu. Co czwarty twierdzi jednak, że oszczędności pozwalają na brak pracy zarobkowej nawet przez 6 miesięcy.

Warto podkreślić, że nawet co drugi Polak ma zobowiązanie kredytowe, ale dobrą informacją jest to, że świetnie radzimy sobie z ich spłatą (raport BIK- czerwiec 2018 rok). Mieszkańcy Polski uznawani są przez instytucje bankowe za wiarygodnych i lojalnych kredytobiorców. Patrząc na całą Unię Europejską, to właśnie my jesteśmy jednymi z najbardziej wypłacalnych klientów banków.

Jak oszczędzać pieniądze? Gdzie oszczędzać pieniądze? Często lokujemy je w instrumentach inwestycyjnych, które nie tylko pozwalają bezpiecznie przechowywać środki pieniężne, ale również je pomnażać. To między innymi konto oszczędnościowe oraz lokata terminowa. Coraz częściej Polacy decydują się też na inwestowanie w fundusze inwestycyjne.

Konto oszczędnościowe – bezpieczny sposób na pomnażanie pieniędzy

Nie ma wątpliwości, że takie konto bankowe jest jednym z najczęściej wybieranych instrumentów inwestycyjnych. Dzięki niemu udaje się pomnażać oszczędności bez nawet minimalnego ryzyka utraty części albo całości wniesionego kapitału. To wybór Polaków, którzy wolą zarobić mniej, ale za to chcą cieszyć się pełnym bezpieczeństwem inwestycyjnym. Często otwierane są konta oszczędnościowe te, które zakładane są bez ponoszenia opłat za ich prowadzenie oraz wykazują miesięczną kapitalizację odsetek. Oczywiście priorytetem nadal pozostaje oprocentowanie, bo to ono wskazuje na realny zysk, ale liczą się również dodatkowe bonusy, na przykład możliwość korzystania z konta na standardowych warunkach, w tym możliwość dokonywania darmowych przelewów. Wtedy taki instrument  służy dokładnie tak samo, jak tradycyjny rachunek bankowy.

Aby wybrać konto oszczędnościowe, dobrze jest sprawdzić ranking kont oszczędnościowych. Przykładem konta oszczędnościowego może być również Konto Oszczędnościowe, jakie oferuje BNP Paribas. To konto bankowe, które spełnia wyżej wymienione oczekiwania, do tego jest obsługiwane poprzez bankowość mobilną. Warto wspomnieć też o produkcie oszczędnościowym Rachunek Sejf z kwartalną kapitalizacją odsetek, w którym przelewy w PLN zlecisz przez Internet za 0 zł. Wypłatę środków w dowolnym momencie, bez utraty odsetek uzyskasz w przypadku wyboru zarówno Konta Dobrze Oszczędnościowego, jak i Rachunku Sejf.

Lokata terminowa – inwestycja z pewnym zyskiem

Kolejnym dobrym sposobem na pomnażanie zgromadzonych oszczędności jest zakładanie lokaty terminowej. To produkt bankowy, który nie jest obarczony ryzykiem utraty wniesionego kapitału. Lokata jest swoistą pożyczką dla banku – inwestor przekazuje określoną sumę środków, a bank może nimi przez zapisany w umowie czas dysponować. W zamian odwdzięcza się korzystnym oprocentowaniem. Zakładając lokatę zarobisz więcej, jeśli ulokujesz więcej oszczędności.

Okazuje się jednak, że Polacy wybierają często lokaty oszczędnościowe, które trwają nie dłużej niż rok. Lokują na nich środki o wartości nie większej niż 10 000 złotych. Nadal boimy się umieszczać pieniądze na długo, wolimy zabezpieczyć się na tzw. czarną godzinę. To dlatego dobrym wyborem może być Lokata Pl@net, która charakteryzuje się niską kwotą minimalną, czy E-lokata, którą można zakładać na 3 bądź 6 miesięcy. Bank BNP Paribas oferuje także lokaty terminowe walutowe w USD. Należy podkreślić, że walutowa lokata terminowa cieszy się taką samą popularnością, jak lokaty standardowe. Większość z nich bez problemu można założyć przez Internet.

Fundusze inwestycyjne – dla tych, którzy nie boją się ryzyka inwestycyjnego

Bankowcy wskazują na dosyć nowy trend, który w Polsce przeżywa właśnie ogromny rozwój. Coraz więcej mieszkańców naszego kraju interesuje się pomnażaniem swoich oszczędności poprzez inwestowanie w fundusze inwestycyjne. Zasada inwestycyjna jest w ich przypadku prosta – im większe ryzyko zostanie podjęte, tym na większe zyski może liczyć inwestor. Zarobek nigdy nie jest jednak pewny, a klient inwestujący w fundusz musi mieć świadomość obecności ryzyka utraty części albo nawet całości wniesionego kapitału.

Dla początkujących inwestorów, którzy dopiero rozpoczynają „przygodę” z pomnażaniem oszczędności przy wykorzystaniu funduszy, zaleca się, by zakładali cały portfel inwestycyjny. Oznacza to, że ryzyko zostaje minimalizowane, jeśli nabywa się jednostki inwestycyjne w różnych funduszach. Na ten cel wcale nie trzeba przeznaczać dużych oszczędności, bo jednostki inwestycyjne można nabywać już za 5 złotych.

Bez względu na wybór instrumentu inwestycyjnego, zgromadzone oszczędności muszą podlegać pomnażaniu. Już dawno dowiedziono, że „zaskórniaki” odkładane do domowej skarbonki tylko tracą swoją wartość. Biorąc pod uwagę, że przeciętny Polak jest w stanie odkładać miesięcznie około 250 złotych, w skali roku można już mówić o sporej nadwyżce pieniędzy. Zadajmy sobie nie tylko pytanie „Jak zacząć oszczędzać?”, ale również „Na co odkładać pieniądze?” Oszczędzajmy na przyszłość dzieci, czy przyszłą emeryturę i tzw. czarną godzinę. Nadwyżki pieniędzy przydają się także po to, by realizować cele krótkoterminowe, takie jak kupno nowego samochodu, remont mieszkania, czy wymarzone wakacje.

POPRZEDNI ARTYKUŁ

Czym jest RRSO i oprocentowanie kredytu gotówkowego?

Czym jest RRSO i oprocentowanie kredytu gotówkowego?

Kredyt gotówkowy pozwala sfinansować dowolny cel, na który brakuje nam pieniędzy. Trzeba jednak pamiętać, że korzystając z tego rodzaju wsparcia,…

Czytaj więcej

NASTĘPNY ARTYKUŁ

Bank BNP Paribas zwiększy dostępność sieci sprzedaży dla niepełnosprawnych

Bank BNP Paribas zwiększy dostępność sieci sprzedaży dla niepełnosprawnych

Bank BNP Paribas otwiera się na jeszcze większą dostępność oddziałów dla osób z niepełnosprawnościami. Tym razem, w ramach tzw.

Czytaj więcej