Bank zmieniającego się świata

Jakich błędów unikać podczas oszczędzania? Jakich zasad warto przestrzegać, odkładając pieniądze?

Jakich błędów unikać podczas oszczędzania? Jakich zasad warto przestrzegać, odkładając pieniądze?

Oszczędności to środki, które mogą dać Ci poczucie bezpieczeństwa. Zastanawiasz się, jak efektywnie odkładać pieniądze, żeby suma na Twoim koncie rosła regularnie? Sprawdź też, jakich błędów nie popełniać podczas oszczędzania.

Dlaczego warto oszczędzać pieniądze?

W 2020 r. oszczędności polskich gospodarstw domowych po raz pierwszy w historii przekroczyły sumę 1 bln zł*. Wpływ na taki stan rzeczy miała w dużej mierze pandemia koronawirusa.

Może ona być dowodem na to, że warto odkładać pieniądze. Oszczędności pozwolą Ci stworzyć poduszkę finansową. Jest to zabezpieczenie, które pozwoli Ci się utrzymać nawet wtedy, gdy stracisz pracę lub dotknie Cię inne zdarzenie losowe. Zaleca się, żeby mieć na koncie kwotę, która pozwoli zaspokoić podstawowe potrzeby (zakupy, opłaty rachunków) przez przynajmniej trzy miesiące.

Regularne oszczędzanie może też przyczynić się do tego, że lepiej będziesz zarządzać domowym budżetem. Ponadto, dzięki gromadzeniu pieniędzy będzie Cię stać na realizację zarówno krótko-, jak i długoterminowych planów. Odłożoną kwotę możesz przeznaczyć na zakup sprzętu RTV i AGD, wakacje czy wkład własny do kredytu hipotecznego (RRSO…)*.

Oszczędności warto łączyć z produktami bankowymi. Poduszka bezpieczeństwa zapewni Ci komfort psychiczny i finansowy. Przykładowo, gdy weźmiesz kredyt (RRSO…)**, będziesz mieć większą pewność, że bez problemu go spłacisz, a dzięki miesięcznym ratom Twój domowy budżet będzie mniej obciążony. Jak zacząć oszczędzać? Jakich błędów unikać?

Oszczędzanie bez obliczenia budżetu domowego

Jeśli chcesz zacząć oszczędzać pieniądze, w pierwszej kolejności przelicz swoje wydatki. Sprawdź, jak wygląda Twój domowy budżet.

Weź pod uwagę nie tylko rachunki za czynsz, prąd czy gaz. Przejrzyj swoje rachunki albo historię konta bankowego, żeby zweryfikować, ile co miesiąc wydajesz na produkty spożywcze, transport, ale też rozrywkę.

Oszczędzanie nie powinno się bowiem wiązać z zaciskaniem pasa i rezygnacją z dotychczasowego stylu życia. Z drugiej strony, warto sprawdzić, czy nie możesz zredukować niektórych wydatków. Upewnij się, czy przykładowo nie płacisz abonamentu za usługę, z której już nie korzystasz. Nawet kwoty rzędu 30 zł po dłuższym czasie mogą przerodzić się w spory zasób gotówki.

Odkładanie pieniędzy na koniec miesiąca

Jeśli już wiesz, ile wydajesz na przestrzeni 30 dni, możesz wyrobić w sobie nawyk oszczędzania nie na końcu, a na początku każdego miesiąca, w chwili, w której otrzymujesz wypłatę. Dlaczego ma to znaczenie?

Dzięki tej technice nie zapomnisz o odkładaniu pieniędzy. Oszczędności nie będą “wirtualne”, ale faktyczne, bowiem będziesz dysponować kwotą pomniejszoną o odłożone pieniądze. Z czasem może się okazać, że bez problemu gospodarujesz budżetem zredukowanym o kwotę, którą udało się odłożyć.

Oszczędzanie na standardowym koncie

Gdy podejmiesz decyzję o rozpoczęciu oszczędzania, nie odkładaj pieniędzy na koncie, z którego korzystasz na co dzień. Dlaczego?

Nie będziesz obserwować, jak zgromadzona kwota rośnie. Budżet domowy będzie się mieszał z oszczędnościami. Utrudni Ci to oszacowanie, jakie środki udało Ci się już gromadzić. Może też stanowić pokusę do tego, żeby częściej sięgać po oszczędności. W rezultacie, kwota będzie maleć zamiast rosnąć.

Lepszym rozwiązaniem jest sięgnięcie po odpowiedni produkt finansowy. Konto oszczędnościowe czy lokata pozwolą Ci lepiej kontrolować stan oszczędności. Poza tym nawet stosunkowo niewysokie oprocentowanie będzie służyć pomnażaniu pieniędzy i stanowić dodatkowe zabezpieczenia przed skutkami inflacji.

Brak celu oszczędzania i zbyt wysoka kwota

Może być Ci trudniej zmotywować się do oszczędzania pieniędzy, jeśli nie wyznaczysz sobie celu. Możesz przykładowo założyć, że odłożysz w ciągu pół roku 3000 zł. Jeśli osiągniesz zamierzenia lub oszczędności będą wyższe od pierwotnych oczekiwań, możesz poczuć satysfakcję i łatwiej zrealizujesz plany.

Uważaj też na to, żeby nie oszczędzać zbyt dużo. Może to brzmieć paradoksalnie, ale odkładanie zbyt wysokich kwot może się negatywnie odbić na Twoim domowym budżecie i być powodem frustracji.

Załóżmy hipotetyczną sytuację. Twój samochód miał niewielką awarię. Naprawa nie będzie zbyt kosztowna, ale w związku z tym, że odkładasz 30% pensji, nie masz wystarczających środków na koncie. Musisz sięgnąć po zgromadzone na lokacie pieniądze. W rezultacie możesz dojść do wniosku, że nie stać Cię na oszczędzanie.

Brak konsekwencji w oszczędzaniu

Przeszacowanie możliwości oraz odkładanie bez celu łączą się z kolejnym punktem na liście błędów – brakiem konsekwencji. W przypadku oszczędzania często stosuje się analogię do biegów. Gromadzenie pieniędzy to nie sprint, a maraton.

Jeśli nawet wyznaczysz sobie cel, nie odkładaj pieniędzy skokowo, w jednym miesiącu po 1000 zł, a w kolejnym 100 zł. Lepiej będzie gromadzić mniejsze kwoty, ale robić to konsekwentnie. Dzięki temu możesz przewidzieć, kiedy będziesz dysponować oszczędnościami w założonej wysokości.

Bezpieczne oszczędzanie

Miej na względzie, że oszczędności mają być zabezpieczeniem, poduszką bezpieczeństwa. Dlatego w miarę możliwości powstrzymaj się przed inwestowaniem pieniędzy w produkty finansowe, które obarczone są ryzykiem utraty pieniędzy.

Unikaj rzekomych okazji, które rzekomo pozwalają pomnożyć zgromadzone środki o kilkanaście czy kilkadziesiąt procent. Z ograniczonym zaufaniem traktuj nieznane instytucje finansowe. Lepiej powierzyć pieniądze sprawdzonemu bankowi, a jeśli chcesz zainwestować, wybierz produkt bezpieczny, na przykład obligacje Skarbu Państwa.

Gorsze produkty i promocje mogą przeszkadzać w oszczędzaniu

Oszczędzanie to też kupowanie odpowiednich produktów. Co to oznacza? Zastanów się, czy nie warto kupić droższego, ale lepszego sprzętu, który będzie Ci dłużej służył. Czasami lepiej jest wydać więcej, niż wydawać częściej pieniądze, bo dany przedmiot się zużył lub zepsuł. Ponadto niektóre przedmioty mogą Ci pozwolić obniżyć wydatki. Przykładowo, dobrej jakości pralka czy lodówka o wyższej klasie energetycznej przyczyni się do zmniejszenia rachunków za prąd.

Staraj się też nie ulegać promocjom. Sprawdzaj, czy rabat na dany produkt jest faktycznie atrakcyjny. Poza tym promocyjna cena może kusić do zakupu większej liczby towarów. W konsekwencji może się okazać, że przy kasie wydasz więcej na produkty, których de facto nie potrzebujesz lub które się zmarnują (jak w przypadku jedzenia).

Oszczędzanie to przede wszystkim dobre planowanie i konsekwencja. Możesz zacząć odkładać na starcie mniejsze kwoty. Gdy oszczędzanie stanie się dla Ciebie czymś naturalnym, łatwiej będzie Ci przewidzieć, czy możesz sobie pozwolić na wydzielanie dodatkowych środków na poduszkę finansową.

 

* Rafał Hirsch, Wartość depozytów bankowych gospodarstw domowych przekroczyła 1 bln zł, businessinsider.com.pl, 27.01.2021 [dostęp 12.02.2021], <https://businessinsider.com.pl/wartosc-depozytow-bankowych-gospodarstw-domowych-przekroczyla-1-bln-zl/>

* RRSO to rzeczywista roczna stopa oprocentowania, wyliczona na podstawie reprezentatywnego przykładu na dzień …. 2021 r.

Dostępność kredytu uzależniona jest od przeprowadzonej przez Bank analizy zdolności kredytowej Klienta.

** RRSO to rzeczywista roczna stopa oprocentowania, wyliczona na podstawie reprezentatywnego przykładu na dzień …. 2021 r.

Dostępność kredytu uzależniona jest od przeprowadzonej przez Bank analizy zdolności kredytowej Klienta.

 

Niniejszy materiał ma charakter reklamowy i informacyjny oraz nie stanowi oferty w rozumieniu Kodeksu cywilnego. Informacje zawarte w ww. materiale nie mogą być traktowane jako usługa doradztwa ani jako forma świadczenia pomocy prawnej.

 

 

POPRZEDNI ARTYKUŁ

Jak wypłacić gotówkę korzystając z kodu BLIK?

Jak wypłacić gotówkę korzystając z kodu BLIK?

BLIK to rozwiązanie, dzięki któremu nie musisz nosić ze sobą gotówki lub karty płatniczej, żeby dokonywać transakcji. Przy jego pomocy…

Czytaj więcej

NASTĘPNY ARTYKUŁ

Dodatek wraz z dopłatą może wynieść maksymalnie 75% miesięcznego czynszu. Jego wysokość nie może przekroczyć jednak 1500 zł.

Dodatek mieszkaniowy z dopłatą do czynszu – jak go uzyskać?

Pandemia koronawirusa przyczyniła się do obniżenia domowych budżetów. Osoby, które odczuły negatywne skutki Covid-19 mogą liczyć na wsparcie. Jednym z…

Czytaj więcej