Bank zmieniającego się świata

Oszczędzanie jako styl życia

Oszczędzanie jako styl życia

Płacimy coraz więcej. Za codzienne zakupy, za rachunki, za paliwo, za usługi, za rozrywkę. Słowem trudno znaleźć branżę, która nie podniosła cen w wyniku pandemii. Szalejąca inflacja i prognozy ekspertów nie nastrajają optymistycznie. Do naszych portfeli sięgamy coraz głębiej.

Równolegle toczy się publiczna dyskusja o konieczności podjęcia radykalnych kroków ekologicznych. Zaczynając od naszych domów i gospodarstw, przez miejsca pracy musimy konsekwentnie pilnować tego, jaki wpływ na środowisko mają nasze zwyczaje, nawyki i konsumpcja.

Jak oszczędzać?

To pytanie zadajemy sobie w ostatnim czasie dość często. Czy połączenie ograniczenia codziennych wydatków z dbałością o środowisko naturalne może przynieść realne korzyści finansowe? Postaramy się udowodnić, że tak!

Przedstawiamy 5 sposobów na oszczędzanie pieniędzy w eko stylu

Ile w we własnym domu zużywamy prądu, wody i gazu? Łatwo to sprawdzić, zaglądając w rachunki, na których dostawcy podają dokładne wartości oraz prognozy zużycia na najbliższe miesiące. Można też samodzielnie przeprowadzić analizę, spisując stany liczników i sprawdzić po tygodniu, o ile się zmieniły. To punkt startowy do przeprowadzenia pierwszych testów i czynności pozwalających zaoszczędzić prąd, wodę i gaz.

Prosty przykład

Mycie zębów przez 2 minuty przy odkręconym kranie marnuje za każdym razem około 12 litrów wody. Jeśli w domu mieszkają 4 osoby i myją zęby 2 razy dziennie w ten nie ekologiczny sposób, to do kanalizacji trafia ok. 2880 litrów wody rocznie. Ile to kosztuje? 170 zł w ciągu roku! A to już konkretna oszczędność, widoczna w rachunkach za wodę.

Oglądanie telewizji to też aspekt warty przeanalizowania. Telewizor często „gra”, ale niekoniecznie ktoś go w tym czasie ogląda. Przeciętnie są to 4 godziny dziennie, co w przeliczeniu na cały rok, daje ok. 30 zł kosztów energii elektrycznej za sam telewizor. Bez kina domowego!

Idąc dalej, podobny koszt generuje niegaszenie światła. Przyjmując, że 1 kWh kosztuje teraz ok. 70 gr, dokładamy w ten sposób kolejne 30 zł rocznie do rachunków za prąd. Niewiele? W przeliczeniu na jedno mieszkanie może tak się wydawać. Jeśli jednak przyjmiemy, że w bloku jest 100 mieszkań i każdy nie gasi niepotrzebnego światła, to zużycie energii (bez sensu) kosztuje razem ok. 3000 zł.

Ekologiczne zakupy i mniejsze kwoty na paragonie

Ile kosztują 2 litry wody z kranu? Około 1 gr. Ile kosztują 2 litry wody w plastikowej butelce, przynoszone w zgrzewkach z supermarketu? No właśnie… Warto zaopatrzyć siebie i pozostałych domowników z wielorazowe butelki do wody z filtrem, zaoszczędzić pieniądze wydane na wodę z supermarketu i sporo plastiku jednocześnie.

Eko, bio organic, zero waste i co jeszcze?

Kupowanie i marnowanie jedzenia to kolejny aspekt codziennego życia, warty zaobserwowania pod kątem oszczędności i dbałości o środowisko jednocześnie. W książce „Zero waste śmieć mniej, żyj lepiej” autorka Amy Korst, propagatorka bezśmieciowego trybu życia, podaje całą serię ciekawych sposobów na ograniczenie marnowania jedzenia i mniejsze rachunki za zakupy.

Autorka zwraca uwagę na przykład na to, że kupowanie produktów spożywczych w małych opakowaniach sprawia, że płacimy więcej za mniejszą ilość jedzenia. Wydajemy dodatkowe pieniądze, za które dostajemy nieco więcej wygody i…znacznie więcej opakowań. Jakie to produkty, których małe opakowania są złe dla portfela i środowiska? Na przykład jogurty, mleko, soki w kartonie, orzechy i inne przekąski, ciastka, kawa.

Osobno autorka pokazuje, jak wiele używamy jednorazowych produktów, bez których warto żyć. Na przykład lniana, materiałowa torebka na lunch, z powodzeniem zastąpi papierowe torebki, których paczka kosztuje około 10 zł i wystarcza na około miesiąc dla jednej osoby.

Ile kosztuje natomiast zawartość takiej lunchowej torebki? Kanapka przygotowana w domu kosztuje około 2-4 zł, bardzo podobna, kupiona w barze śniadaniowym w drodze do pracy – nawet kilka razy więcej.

Możemy kupić wszystko, ale z umiarem i w odpowiednim czasie

Zmiana nawyków może być kluczem. Dość łatwym do wypracowania i wprowadzenia zadaniem w codziennym życiu. Przyczyni się do zaoszczędzenia pieniędzy i przyjaznego dla planety trybu życia. Jednak szukanie oszczędności wszędzie i w każdym aspekcie funkcjonowania może przynieść odwrotny skutek od oczekiwanego.

Nie rezygnujmy radykalnie i od razu ze wszystkich usług, rzeczy i produktów, które lubimy. Pamiętajmy, aby znacznie uważniej planować wydatki, budżet na zakupy, a także systematycznie monitorować zużycie wody, prądu i gazu w domu.

Przeczytaj także:

POPRZEDNI ARTYKUŁ

Koszty kredytu. Czy na pewno wiesz o nich wszystko?

Koszty kredytu. Czy na pewno wiesz o nich wszystko?

Zanim zdecydujesz się wziąć kredyt, pamiętaj, by dokładnie policzyć wszystkie koszty, które będą się z nim wiązały. Zarówno przed zaciągnięciem…

Czytaj więcej

NASTĘPNY ARTYKUŁ

Zmiany w prawie pracy od 2022 roku

Zmiany w prawie pracy od 2022 roku

Liczne zmiany prawa, które mają miejsce od 1 stycznia danego roku kalendarzowego ominęły w 2022 r. bezpośrednio Kodeks pracy. Nie…

Czytaj więcej