Bank zmieniającego się świata

Jak oszczędzać pieniądze przed świętami? Sprawdź skuteczne sposoby

jak oszczędzać pieniądze przed świętami? - kobieta trzymająca portmonetkę w dłoni

Niezależnie od tego, czy to Boże Narodzenie czy Wielkanoc, każde święta równają się sporym wydatkom. Warto odpowiednio wcześnie oszacować budżet, jaki pochłoną niezbędne zakupy i zacząć odkładać określoną kwotę. Sprawdź, jak oszczędzać pieniądze przed świętami (i nie tylko). Oto nasze wskazówki!

Jak rozsądnie zaplanować domowy budżet przed świętami?

Bądźmy realistami – świąteczny klimat zdecydowanie nie sprzyja oszczędzaniu pieniędzy. Wszechobecne promocje świąteczne, przykuwające wzrok dekoracje i chęć obdarowania bliskich miłymi podarkami sprawiają, że kupujemy więcej niż to konieczne – a plany dotyczące odkładania na „czarną godzinę” przekładamy na później.

Jeśli chcesz, by najbliższe święta przebiegły spokojnie i bez większego uszczerbku dla domowego budżetu, zastosuj się do naszych wskazówek i zobacz, że święta wcale nie muszą rujnować Twoich oszczędności! O czym pamiętać, planując świąteczne wydatki?

✅ Planowanie świąt rozpocznij nawet na kilka miesięcy wcześniej, a nie na ostatnią chwilę. Jeśli wcześniej oszacujesz potrzebny budżet, będziesz mógł podzielić go na mniejsze kwoty i odkładać je systematycznie co miesiąc. Efekt? Zbierzesz tyle, ile potrzebujesz, i to bez zaciskania pasa.

✅ Zapomnij o zasadzie „postaw się, a zastaw się”. Pomyśl o tym tak, że święta to przecież tylko kilka dni – oszczędności będą Ci jednak potrzebne przez całą resztę roku. Wydaj więc na święta tyle, na ile możesz sobie pozwolić.

✅ Rozpisz na kartce, jaką sumę chcesz przeznaczyć na konkretne wydatki świąteczne, czyli na produkty spożywcze, napoje, prezenty, dojazdy czy rozrywkę. Do budżetu dolicz również małą kwotę, którą przeznaczysz na ewentualne nieplanowane wydatki. Teraz przyjrzyj się swojej liście i poszukaj pozycji, na których możesz zaoszczędzić.

Sprytne sposoby na świąteczne wydatki

Przygotowałeś ostateczną listę świątecznych zakupów, ale w Twoim budżecie wciąż jest luka? Zanim zaczniesz wykreślać z niej potrzebne pozycje, przyjrzyj się naszym poradom zakupowym – być może to dzięki nim uda Ci się zmieścić w założonym budżecie.

✅ Dokładnie sprawdzaj promocje – w przedświątecznym szale niełatwo zauważyć, że przepłacasz. Upewnij się więc, czy wielgachny napis „Wyprzedaż” rzeczywiście świadczy o obniżce cen, czy to tylko sprytny manewr sprzedawcy.

✅ Kupuj online – zamawiając prezenty przez internet, szczególnie z dużym wyprzedzeniem, możesz naprawdę sporo zaoszczędzić. Korzystaj z porównywarek cen, by znaleźć najlepsze oferty.

✅ Korzystaj z kuponów rabatowych – szukaj okazji i zamawiaj prezenty, używając kuponów rabatowych i płacąc mniej.

✅ Jak oszczędzać pieniądze przed świętami (i nie tylko)?

Odłożenie pieniędzy na święta czy jakikolwiek inny duży cel (np. remont domu czy zakup samochodu) stanie się o wiele prostsze, jeśli oszczędzanie wejdzie Ci w krew i stanie się rutyną. Jak to robić na co dzień? Zebraliśmy kilka wskazówek, dzięki którym zaczniesz żyć oszczędniej – i to prawie bez żadnego wysiłku!

Oto obszary, od których warto zacząć:

Jedzenie

 • Na zakupy chodź z listą i trzymaj się jej.
 • Nie przepłacaj – porównuj ceny i wybieraj te produkty, które mają dobrą jakość i niższą cenę.
 • Ogranicz jedzenie poza domem, przygotowuj posiłki do pracy, zamiast kupować gotowe dania, pij mniej kawy.
 • Ogranicz używki (papierosy, alkohol) oraz słodycze i słodkie napoje.
 • Kup filtr do wody i pij wodę z kranu.
 • Kupuj przez Internet (hurtowo dla siebie i znajomych) – możesz oszczędzić pieniądze i czas.

Dojazdy

 • Wybierz optymalny środek transportu – jeśli masz możliwość dojeżdżania do pracy komunikacją miejską lub rowerem, rozważ to rozwiązanie.
 • Zorganizujcie się ze znajomymi z pracy – być może możecie dojeżdżać do pracy jednym samochodem w czwórkę, tylko z niewielkim naddatkiem czasowym.

Wydatki domowe

 • Odłączaj sprzęty od zasilania, gdy z nich nie korzystasz.
 • Wymień oświetlenie na energooszczędne.
 • Zrezygnuj z niepotrzebnych subskrypcji czy abonamentów – mowa m.in. o platformach streamingowych, z których nie korzystasz, zbyt dużym pakiecie Internetu czy kilkudziesięciu kanałach w telewizji.
 • Wprowadź dobre nawyki – wyłączaj światło za sobą, nie uruchamiaj zmywarki, dopóki nie jest wypełniona, spuszczaj wodę w toalecie słabszym ciśnieniem, nie zmywaj pod bieżącą wodą itp.

Ubrania

 • Kupuj tylko to, co jest Ci naprawdę potrzebne – naucz się odróżniać potrzeby od zachcianek i zanim za coś zapłacisz, zastanów się, czy faktycznie jest Ci to potrzebne. Zwłaszcza przed świętami czy wakacjami łatwo jest ulec szałowi zakupów i dać się zwieść wyprzedażom i promocjom.
 • Kupuj w lumpeksach, ale również tylko wtedy, gdy czegoś potrzebujesz. Nie daj się zwieść przekonaniu, że to „tylko jedna tania bluzka czy para spodni”.

 

Pamiętaj o tym, że odkładanie pieniędzy na podstawowym rachunku rozliczeniowym może być trudne – trudno Ci będzie oddzielić oszczędności od wolnych środków. Wystarczy jednak założyć osobne konto oszczędnościowe, a od razu będzie widać czarno na białym, które pieniądze są przeznaczone „na czarną godzinę” – a korzystne oprocentowanie będzie je powoli pomnażać.

Sprawdź, jakie produkty oszczędnościowe znajdziesz w ofercie BNP Paribas!

POPRZEDNI ARTYKUŁ

“Biedak też może być szczęśliwy”, czyli Czechow w BNP Paribas

“Biedak też może być szczęśliwy”, czyli Czechow w BNP Paribas

O twórczości rosyjskiego pisarza, jego osobowości, a także miłości i nienawiści do stworzonych przez niego postaci opowiadały reżyserka teatralna Agnieszka…

Czytaj więcej

NASTĘPNY ARTYKUŁ

Spadki na światowych giełdach

Spadki na światowych giełdach

02-03-2020 Zapraszamy do zapoznania się z komentarzem Biura Maklerskiego na temat bieżącej sytuacji ekonomicznej w Polsce i na świecie.

Czytaj więcej