Bank zmieniającego się świata

Jak nauczyć dziecko oszczędzania?

jak nauczyć dziecko oszczędzania pieniędzy

Świadomość finansowa dzieci zależy od rodziców. Nauka szacunku do wartości pieniądza, rozsądne dysponowanie “kieszonkowym”, a przede wszystkim wpojenie zasad mądrego oszczędzania i pomnażania zgromadzonej nadwyżki pieniędzy, to priorytety, jeśli chcesz zadbać o stabilność finansową swoich dzieci w życiu dorosłym. Jak nauczyć dziecko oszczędzania? Kiedy wdrożyć w dzieciństwo proces nauki o pieniądzu, by systematyczne oszczędzanie stało się codziennym nawykiem? Sprawdź, które metody oraz jakie instrumenty pomnażania pieniędzy i korzystania z wirtualnego pieniądza są najlepsze.

Rodzice często się zastanawiają, jak nauczyć dziecko oszczędzania w przystępny sposób i jakie techniki nauki zastosować. Tymczasem zapominają, że sami są dla pociechy pierwszym źródłem wiedzy, a to z ich postawy i podejścia do finansów dzieci biorą przykład. W pierwszej kolejności należy więc zastanowić się nad swoimi zdolnościami gospodarowania pieniędzmi – jeśli uważasz, że wydajesz zbyt dużo, zacznij kontrolować swój budżet oraz sprawdź nawyki zakupowe lub jakie formy oszczędzania możesz wdrożyć w życie.

Nauka zarządzania finansami poprzez zabawę

Rodzice, którym zależy na nauce gospodarowania pieniędzy swoich dzieci, nie muszą korzystać jedynie z produktów bankowych, by rozpocząć wdrażanie swoich pociech w świat finansów. Już dawno udowodniono, że sama teoria nie zawsze wystarcza, by zrozumieć zawiłości danego zagadnienia. Dzieci w wieku przedszkolnym i wczesnoszkolnym najlepiej poznają świat poprzez zabawę. Lepiej wtedy zapamiętują i są w stanie automatycznie wdrażać nabytą wiedzę, umiejętności i zachowania. Pierwsze kroki w świecie pojmowania wartości pieniądza dziecko może stawiać w trakcie zabawy w sklep, a dla starszych doskonała staje się gra “Monopoly“.

Edukacja finansowa, a codzienne obowiązki

Pieniądze nie leżą na ulicy ani nie rosną na drzewach i warto uświadamiać to już kilkuletnim dzieciom. Żądania drogich prezentów szybko skończą się, jeśli dziecko będzie musiało wydać samodzielnie zarobione pieniądze. Oczywiście nie chodzi o to, by posyłać je do pracy, ale wynagradzać drobnymi za wykonanie konkretnych zadań. Kilkulatek może pomóc myć samochód, odkurzać, czy nieść torbę z lekkimi zakupami. Uczniowie szkół podstawowych świetnie radzą sobie w ścieraniu kurzu, samodzielnych zakupach, czy rozładowaniu zmywarki. Rodzice powinni jednak racjonalnie podejść do wynagrodzeń finansowych – wystarczy tylko kilka zadań domowych, za które pociecha otrzyma pieniądze. Inaczej może skończyć się tym, że dziecko nie wykona żadnej prośby bez obietnicy zarobku.

Konto oszczędnościowe, by pomnażać pieniądze bez ryzyka

Rodzice coraz częściej zakładają oddzielne konto dla dzieci, na którym oszczędzają dla swoich pociech, by zapewnić im dobry start w przyszłość. Dzięki nadwyżce finansowej zgromadzonej na koncie rodziców, prawdopodobnie w przyszłości będą mogły przeznaczyć ją na własny rozwój.

Dobrym pomysłem jest konto oszczędnościowe dla dziecka, na którym rodzice mogą odkładać kwoty na przyszłość. To całkowicie bezpieczny sposób przechowywania gotówki, nieobarczony nawet minimalnym ryzykiem utraty kapitału. Do tego mechanizm jego działania jest na tyle prosty, że bez problemu system pomnażania środków finansowych udaje się wytłumaczyć już dzieciom w klasach wczesnoszkolnych.

Co ciekawe, konto oszczędnościowe, takie jak Konto Oszczędnościowe oferowane przez BNP Paribas, rodzice mogą założyć dzisiaj bezpłatnie w wybranej placówce banku. Darmowe jest także jego prowadzenie. Istotny jest fakt, że osoby dorosłe niektóre konta oszczędnościowe mogą założyć przez Internet, zgodnie z nowoczesną, mobilną bankowością. Jednak osoby małoletnie powyżej 13. roku życia nadal mogą otworzyć rachunki wyłącznie w formie rachunku wspólnego z przedstawicielem ustawowym tylko stacjonarnie, w wybranej placówce banku. Pomimo tego, w mechanizmy działania bankowości internetowej warto wdrażać dzieci jak najszybciej, zwłaszcza, że korzystanie z kanałów zdalnych jest udostępniane osobom małoletnim również na rachunkach wspólnych z rodzicami. Dzisiaj liczy się komfort i możliwość dostępu do środków finansowych o każdej porze, w dowolnym miejscu na świecie.

Jak wdrożyć dziecko w bankowy świat oszczędności?

To, jak oszczędzać pieniądze, świetnie pokazuje najmłodszym kalkulator oszczędności. Dzięki niemu najmłodsi dowiedzą się, jakich wartości można spodziewać się po określonym czasie inwestowania nadwyżek pieniędzy. To podstawa podczas wdrażania w finansowy świat i nauki o racjonalnym dysponowaniu środkami finansowymi.

Kalkulator oszczędności doskonale sprawdza się podczas tłumaczenia metody działania kont oszczędnościowych, czy lokat terminowych. Należy uświadamiać młode pokolenie, że to właśnie w banku pieniądze są najbezpieczniejsze, a gotówka chowana w przysłowiowej skarpecie odchodzi już do lamusa.

Nie ma wątpliwości, że dzieci trzeba uczyć zasad rozsądnego wydawania, oszczędzania oraz mechanizmów bezpiecznych form pomnażania pieniędzy. Tylko w ten sposób świat finansów nie będzie dla nich zagadką w życiu dorosłym, dzięki czemu ich sytuacja materialna będzie znacznie lepsza. Racjonalne gospodarowanie środkami pieniężnymi powinno być nawykiem, który pozwoli zachować dobrą kondycję finansową, a nie ratunkiem w obliczu tzw. czarnej godziny.

POPRZEDNI ARTYKUŁ

jak zacząć oszczędzać? kobieta trzymająca słoik z monetami

5 sposobów na oszczędzanie pieniędzy

Czasem wprowadzenie paru drobnych zmian w domowych wydatkach i przyzwyczajeniach przynosi wymierne korzyści. Podpowiadamy zatem, jak oszczędzać pieniądze. Jak zacząć…

Czytaj więcej

NASTĘPNY ARTYKUŁ

kredyt restrukturyzacyjny

Kredyt restrukturyzacyjny – jak uzyskać pomoc w spłacie zadłużenia?

Kredyt restrukturyzacyjny umożliwia osobom w trudnej sytuacji finansowej zmianę umowy kredytowej – tak, aby lepiej dostosować ją do aktualnej sytuacji.

Czytaj więcej