Bank zmieniającego się świata

Jak oszczędzają kobiety?

Jak oszczędzają kobiety?

Trzykrotność pensji to jak mówią eksperci minimalne oszczędności, które powinniśmy zgromadzić, by spać spokojnie. A im więcej tzw. zaskórniaków na koncie, tym lepiej. Z raportu Quality Watch na zlecenie BIG Info Monitora (Pandemia przekonała co piątego Polaka do oszczędzania | Biuro prasowe BIG InfoMonitor) 3 pensje ma odłożone 55% mężczyzn i 48% kobiet. To zdecydowanie za mały odsetek populacji.

Kobiety często trzymają domowy budżet – planują i realizują wydatki na żywność i ubrania, decydują o zakupach nowego wyposażenia mieszkania, ale też wydają pieniądze na przyjemności. Na koniec miesiąca bywa różnie. W oszczędzaniu nie pomaga przeświadczenie, że ceny są coraz wyższe, a odkładanie pieniędzy coraz trudniejsze. Tym bardziej, że nie wszystkie zakupy w ciągu miesiąca daje się skrupulatnie zaplanować i zazwyczaj wypadnie jakiś nieplanowany wydatek. A jednak są kobiety, które sprytnie podchodzą do wydatków.

 4 sposoby, by wydawać mniej pieniędzy do wprowadzenia od zaraz

  1. Metoda niewielkich kwot

W tym działaniu w kierunku oszczędzania ważna jest systematyczność i konsekwencja. Metoda niewielkich kwot polega na tym, aby przelewać na osobne konto lokacyjne stałe kwoty w tym samym dniu miesiąca. Może to być stała kwota, np. 200 zł lub końcówka wynagrodzenia, która co miesiąc wpłynie na osobne konto, najlepiej od razu po wpływie pensji.

Taki oszczędnościowy przelew można zautomatyzować, ustawiając zlecenie stałe. Dzięki temu oszczędności same przesuną się na konto lokacyjne a na rachunku oszczędnościowo – rozliczeniowym pozostanie budżet na wydatki bieżące. Szybki rachunek pokazuje, że w skali roku tylko w ten sposób na koncie oszczędnościowym zgromadzi się kwota 2400 zł. Konto lokacyjne zazwyczaj prowadzone jest za 0 zł, więc można oszczędzać w ten sposób bez dodatkowych opłat.

Innym sposobem w metodzie niewielkich kwot jest odkładanie np. 5 zł za każde zakupy gotówkowe. Jeśli płacisz za coś gotówką, od razu po powrocie do domu, możesz wrzucić do skarbonki resztę min. 5 zł. Napisz na skarbonce datę startu takiego oszczędzania i w rocznicę otwórz ją. Wrzucając 4 razy w tygodniu po 5 zł do swojej skarbonki, w 12 miesięcy zgromadzisz ok. 1000 zł. To już niezły budżet do zabrania np. na wakacje w ramach kieszonkowego. A jeśli każdy dorosły domownik zacznie oszczędzać w podobny sposób, uzbiera się wysoka kwota.

W tej metodzie chodzi o nawyk, który w krótkim czasie stanie się zwyczajem, nie będzie kojarzył się z wyrzeczeniami. Odkładanie niewielkich kwot na co dzień, powoli gromadzić oszczędności w sposób prawie nieodczuwalny w portfelu.

  1. Zakupy poza sezonem

Kupuj odzież zimową latem, a letnią zimą. Ta porada zasłyszana od jednej ze znanych stylistek, po przeanalizowaniu wydaje się bardzo ciekawa. Ceny odzieży z nowych kolekcji są najwyższe. Ten sam płaszcz lub buty kupisz taniej na wyprzedaży. A jeszcze taniej zupełnie poza sezonem. Sprawdzaj ceny w sklepach internetowych, do których masz dostęp w każdej chwili, bez wstawania z fotela. Może się okazać, że płaszcz zimowy wysokiej jakości upolowany w kwietniu lub w maju będzie miał najlepszą cenę i zaoszczędzisz nawet kilkaset złotych.

  1. Zostań królową rabatów, płać kartą dającą zniżki

W swoim portfelu z pewnością masz wiele kart lojalnościowych z ulubionych sklepów. Nie zawsze jednak posiadanie takiej karty uprawnia cię do zniżek lub specjalnych promocji. Bądź sprytna i zadbaj, by zawsze mieć rabat i kupować tam, gdzie go na pewno dostaniesz bez przypominania sprzedawcy. Jak to zrobić? Płać kartą kredytową lub debetową, która ma „w pakiecie” specjalne zniżki.

Jeśli korzystasz z karty płatniczej w programie mamBONUS zyskujesz dostęp do nagród i benefitów od partnerów banku. Zyskasz z każdymi kolejnymi zakupami. Wśród partnerów programu znajdziesz sklepy, w których zrobisz z rabatem zakupy spożywcze, kupisz ubrania, upominki a nawet tańsze bilety do kina. Dodatkowo za zakupy kartą kredytową zbierasz punkty i możesz je wymienić na nagrody.

  1. Planuj i rób listę zakupów

Ostatnia porada w kierunku oszczędzania jest bardzo prosta i dość popularna. Lista zakupów potrzebnych do domu pozwala trzymać się w ryzach i kupować to, co rzeczywiście jest potrzebne. Nie bez przyczyny powstają specjalne aplikacje mobilne pomagające w planowaniu wydatków, z których korzysta coraz więcej klientów kupujących stacjonarnie i online. Eksperci twierdzą, że ten sposób można zaoszczędzić 30%-40% wydawanych co miesiąc pieniędzy. Aby się o tym przekonać, warto zacząć od razu i za miesiąc zrobić pierwsze podsumowanie.

Skumulowanie i wprowadzenie tych 4 metod od zaraz, powinno przynieść zaskakujące wnioski i widoczne efekty w domowym budżecie już w krótkim czasie.

POPRZEDNI ARTYKUŁ

Sprawdź, jak sfinansować proekologiczne rozwiązania

Sprawdź, jak sfinansować proekologiczne rozwiązania

Samochód hybrydowy, energooszczędne urządzenia do biura lub fabryki, a może elektryczna hulajnoga? Przed zakupem tego rodzaju proekologicznych produktów do firmy,…

Czytaj więcej

NASTĘPNY ARTYKUŁ

Rekrutacja na staż w czasie pandemii

Rekrutacja na staż w czasie pandemii

Kilka miesięcy temu stanęliśmy przed wyzwaniem zrekrutowania, w czasie pandemii, studentów na program stażowy w obszarze IT #StażJużCzas. Kiedy rozpoczynaliśmy…

Czytaj więcej