Bank zmieniającego się świata

Jak przenieść konto osobiste z innego banku?

Jak przenieść konto osobiste z innego banku?

Pomysł na to, aby przenieść rachunek bankowy do innego banku, pojawia się najczęściej wtedy, gdy dotychczasowe warunki jego prowadzania przestają nam odpowiadać oraz kiedy znajdziemy bardziej atrakcyjną ofertę, która przypadnie nam do gustu. W takiej sytuacji warto wiedzieć, na czym polega przeniesienie konta, krok po kroku.

 

Znajdź najlepsze konto bankowe

Chęć przeniesienia konta do innego banku, powinieneś poprzedzić dogłębną analizą swoich potrzeb. Wszak skoro rozważasz przeniesienie rachunku bankowego, to na pewno są ku temu jakieś powody. Zdefiniuj je tak, aby nowe konto bankowe było do Ciebie w pełni dopasowane i nie posiadało wad obecnego. Aby to zrobić, musisz szczegółowo poznać ofertę banków.
W wyborze najlepszego dla Twoich potrzeb rachunku osobistego, pomoże Ci ranking kont bankowych. Dzięki niemu porównasz produkty różnych instytucji finansowych, zobaczysz, które z kont posiadają najwyższe noty oraz – co najważniejsze – jakie możliwości oferują. Pamiętaj oczywiście, że korzystne konto, to konto bankowe bez opłat.

 

Rozpocznij przeniesienie konta bankowego

Jeśli znalazłeś najlepszy dla siebie produkt i jesteś pewien, że chcesz przenieść swój rachunek osobisty do innego banku, musisz udać się do jego oddziału i złożyć w nim wniosek o nowe konto osobiste. To pierwszy krok. Procedura ta zajmuje niewiele czasu i wymaga podania m.in. danych personalnych (w tym numeru PESEL), numeru telefonu oraz potwierdzenia tożsamości dowodem osobistym.

Jeśli nie chcesz składać wizyty w oddziale bankowym, załóż swoje nowe konto bankowe przez Internet. Czynność ta, dzięki uproszczonej procedurze i prostym formularzom, zajmuje niewiele czasu. Oczywiście i tutaj musisz udostępnić oraz potwierdzić swoje dane,. W Banku BNP Paribas w prosty sposób założysz nowe konto bankowe bez ponoszenia opłat za jego prowadzenie w trakcie trwania danej oferty.

 

Jak przenieść konto samodzielnie?

Twoje nowe konto bankowe zostanie otwarte po złożeniu stosownego wniosku. Nie oznacza to, że automatycznie pojawią się na nim środki zgromadzone na poprzednim rachunku. Jeśli wybrałeś samodzielne przeniesienie konta, sam będziesz musiał się tym zająć. Tak samo jak i poinformować o zmianie numeru konta: ZUS, Urząd Skarbowy, swojego pracodawcę i inne zainteresowane osoby/podmioty.

Nie możesz też zapomnieć o zamknięciu poleceń zapłaty na poprzednim rachunku! Miej też na uwadze, że musisz pozamykać wszystkie lokaty oraz zrezygnować z karty debetowej. Rezygnacja z karty oraz zamknięcie konta, odbywają się poprzez złożenie oświadczenia o wypowiedzeniu umowy o korzystaniu z tych produktów. Sprawdź w umowie, czy zrobisz to od ręki, czy też jest w niej zapisany okres wypowiedzenia, który musi minąć, zanim ostatecznie będziesz mógł zamknąć dotychczasowy rachunek bankowy.

 

Jak wygląda przeniesienie rachunku bankowego przez bank?

Alternatywnym sposobem na przeniesienie konta bankowego jest skorzystanie z pomocy nowego banku, który wykona za Ciebie wszystkie wspomniane już czynności, łącznie z przeniesieniem salda. Wybór ten jest korzystny, jeśli do powiadomienia o zmianach masz wiele instytucji, a na rachunku ustanowiłeś dużo stałych poleceń zapłaty. Skorzystanie z pomocy banku zaoszczędzi Twój czas.

Jeśli chcesz, by cała procedura przebiegła szybko, w oddziale nowego banku złóż wniosek o przeniesienie konta przez bank. Formularze, które musisz wypełnić, mogą wydawać się nieco skomplikowane, więc poproś o pomoc pracownika oddziału. W formularzu będziesz musiał wskazać zakres przeniesienia rachunku , dlatego zastanów się, czy chciałbyś przenieść wszystko, tzn. i saldo, i usługi płatnicze – i zamknąć rachunek w dotychczasowym banku, czy też potrzebujesz przenieść jedynie np. wszystkie zlecenia stałe.

 

Procedura przeniesienia konta przez bank

Aby nowy bank zajął się przeniesieniem Twojego konta, musisz przede wszystkim otworzyć w nim konto (wybierając z oferty to, które Cię najbardziej interesuje), czyli zawrzeć z nowym bankiem umowę rachunku. W celu założenia nowego konta, od nowych posiadaczy wymaga się dostarczenia między innymi:

  • dokumentu tożsamości,
  • adresu Twojego pracodawcy,
  • numeru świadczeń ZUS,
  • danych odbiorców do zleceń stałych (nazwa oraz numer rachunku),
  • w przypadku poleceń zapłaty – danych wierzycieli i identyfikatora płatności.

 

Pamiętaj, że wcześniej musisz otworzyć konto w nowym banku, zwierając z nim umowę rachunku, a także upoważnić nowy bank (czyli udzielić mu pełnomocnictwa) do przeniesienia Twojego konta i złożyć wniosek o przeniesienie rachunku, z którego będzie wynikał zakres przeniesienia. Nowy bank poinformuje Cię o zakończeniu tych działań lub ewentualnie o okolicznościach uniemożliwiających przeniesienie konta.

 

Przeniesienie konta a zmiana numeru konta bankowego

Złożony przez Ciebie wniosek o przeniesienie konta sprawi, że wraz z tą czynnością nastąpi zmiana numeru konta bankowego. Jeśli we wniosku o przeniesienie wskazałeś instytucje, którym ma zostać przekazana kopia upoważnienia do przeniesienia rachunku wraz z wnioskiem, nowy bank przekaże informacje tym instytucjom. Pamiętaj , że musisz poinformować o zmianie numeru rachunku swoich znajomych, rodzinę i kontrahentów, którzy będą przelewać środki pieniężne na Twoje konto.

Jeśli zastanawiasz się, czy możliwe jest przeniesienie konta bankowego z tym samym numerem, odpowiedź Cię nie ucieszy. Nie ma takiej możliwości, ponieważ każdy bank ma przypisany do siebie cyfrowy wyróżnik. To dzięki niemu, po numerze konta, można zidentyfikować bank, w którym jest ono założone. Przenoszone jest więc wszystko, ale nie numer konta.

Zamykanie starego rachunku bankowego

Przeniesienie konta bankowego można uznać za skuteczne jeśli spełnione zostały łącznie dwa warunki:

  • w dotychczasowym banku – uległa rozwiązaniu umowa dotychczasowego rachunku bądź (w przypadku gdy nie zdecydowałeś się na zamknięcie „starego” rachunku) wykonane zostały wszystkie czynności zgodnie ze złożonym przez Ciebie wnioskiem o przeniesienie rachunku oraz
  • w nowym banku – możesz korzystać z nowego konta, w tym z kontynuacji zleceń płatniczych, które wskazałeś we wniosku o przeniesienie rachunku. Ewentualnie, za moment ten można uznać zaprzestanie korzystania z dotychczasowego konta, zaraz po przeniesieniu z niego pieniędzy oraz poinformowaniu zainteresowanych stron, że w Twoich danych zaszła zmiana numeru konta bankowego.

O czym pamiętać przenosząc konto?

Zanim przystąpisz do przeniesienia konta, dobrym pomysłem będzie przygotowanie sobie listy czynności do wykonania (zwłaszcza, jeśli zdecydowałeś się na samodzielne przeniesienie konta). Na liście tej powinny znaleźć się instytucje i osoby, które powiadomisz o zmianie numeru rachunku bankowego oraz wszystkie stałe polecenia zapłaty, które należy przenieść na nowy rachunek.
Sprawdź też koniecznie, czy z poprzednim bankiem rozliczyłeś się ze wszystkich opłat. Dzięki temu ze spokojem zamkniesz dotychczasowe konto i będziesz korzystać z nowego.

 

 

Wniosek o przeniesienie konta przez bankhttps://www.bnpparibas.pl/klienci-indywidualni/konta/jak-przeniesc-konto
Ranking kont osobistych luty 2020r.https://www.bnpparibas.pl/blog/ranking-kont-osobistych-luty-2020

 

POPRZEDNI ARTYKUŁ

Nowe spojrzenie na rynki finansowe w 2020 roku

Nowe spojrzenie na rynki finansowe w 2020 roku

Oparte na analizie trendów w polskiej i światowej gospodarce.

Czytaj więcej

NASTĘPNY ARTYKUŁ

Rodzina 500 plus – jak zainwestować w przyszłość dziecka?

Rodzina 500 plus – jak zainwestować w przyszłość dziecka?

Program rządowy 500+ jest dużym wsparciem dla rodzin, które wychowują dzieci. Comiesięczne dofinansowanie w wysokości 500 złotych na każde dziecko…

Czytaj więcej