Bank zmieniającego się świata

Jakie zobowiązania podlegają konsolidacji?

Jakie zobowiązania podlegają konsolidacji?

Jeśli decydujesz się na zaciągnięcie kredytu konsolidacyjnego, zamiast kilku rat do różnych instytucji opłacasz jedną (często niższą) ratę do banku, który dokonał połączenia Twoich dotychczasowych zobowiązań. Sprawdź, na czym polega kredyt konsolidacyjny i jakie zobowiązania mogą mu podlegać!

Kredyt konsolidacyjny jest kredytem gotówkowym, którego bank udziela na spłatę innych zobowiązań, takich jak pożyczki, inne kredyty gotówkowe, raty za samochód itp. W związku z tym klient banku, zamiast opłacać kilka rat do różnych instytucji, płaci tylko jedną do banku, który dokonał konsolidacji wskazanych zobowiązań. Co istotne – bank sam dokonuje spłaty tych zobowiązań. Klient nie otrzymuje środków na swoje konto (chyba że dodatkowo zawnioskuje o środki na dowolny cel – wszystko zależy jednak od indywidualnej sytuacji klienta).

Jeśli chcesz zaciągnąć kredyt konsolidacyjny, możesz oczywiście samodzielnie zdecydować, które zobowiązania połączyć i zamienić w jedno. Nie musisz decydować się na konsolidację wszystkich kredytów czy pożyczek.

Połączenie kilku spłacanych dotychczas zobowiązań nie tylko umożliwia większą kontrolę wydatków, ale też pozwala wynegocjować korzystne warunki kredytowania. Ponadto możliwe jest obniżenie raty kapitałowo-odsetkowej w porównaniu z sumą wszystkich spłacanych wcześniej rat.

Zanim bank przyzna Ci kredyt konsolidacyjny, zbada Twoją sytuację finansową i zdolność kredytową. Może poprosić Cię także o dostarczenie zaświadczeń na temat aktualnego stanu zadłużenia zobowiązań, które spłacasz. Ponadto konieczne będzie przedstawienie zaświadczenia o dochodach. Kredyt konsolidacyjny jest udzielany osobom pełnoletnim.

Źródła dochodów

Podczas wnioskowania o konsolidację kredytów zwykle musisz udokumentować swoje źródła dochodu. Możesz się o to starać, jeśli osiągasz je z tytułu: umowy o pracę na czas określony lub nieokreślony, umowy zlecenie, prowadzenia działalności gospodarczej, renty, emerytury lub zasiłku przedemerytalnego, prowadzenia gospodarstwa rolnego, pracy za granicą.

 

Jakie kredyty mogą podlegać konsolidacji?

Kredyt konsolidacyjny przeznaczony jest na spłatę innych zobowiązań bankowych lub tych zaciągniętych w SKOK-ach (Spółdzielczych Kasach Oszczędnościowo-Kredytowych).

Konsolidacji mogą podlegać następujące zobowiązania:

Często konsolidacji w bankach nie podlegają natomiast:

Jakie są zalety konsolidacji i czy warto skorzystać z tego rozwiązania?

Konsolidacja kredytów to rozwiązanie, które pomaga lepiej kontrolować domowy budżet. Kilka zobowiązań w różnych instytucjach, różne warunki i terminy spłat, a do tego raty różnej wysokości mogą przytłoczyć i sprawić, że straci się panowanie chociażby nad terminami spłat. W natłoku codziennych obowiązków nietrudno o przeoczenie daty płatności. Dzięki kredytowi konsolidacyjnemu pamiętasz wyłącznie o jednej racie, a nie o wielu.

Co istotne, konsolidacja kredytów umożliwia obniżenie miesięcznej raty (w porównaniu do sumy spłacanych wcześniej zobowiązań) i wynegocjowanie korzystniejszych warunków. Może być to więc dobre rozwiązanie dla osób, które np. straciły jedno ze źródeł dochodu lub planują większe wydatki w niedługim czasie. To także rozwiązanie, z którego korzystają osoby niemogące poradzić sobie ze spłatą wszystkich pożyczek, chwilówek czy kredytów, ale jednocześnie w Biurze Informacji Kredytowej nie są odnotowane jeszcze zaległości.

Zanim zdecydujesz się na zaciągnięcie kredytu konsolidacyjnego, przeanalizuj swoją sytuację finansową, potrzeby i możliwości. Uważnie przyjrzyj się też ofertom kredytów i wybierz najlepszą opcję kredytu konsolidacyjnego.

POPRZEDNI ARTYKUŁ

Podpis własnoręczny, elektroniczny czy kwalifikowany? Co warto wiedzieć o podpisywaniu dokumentów online

Podpis własnoręczny, elektroniczny czy kwalifikowany? Co warto wiedzieć o podpisywaniu dokumentów online

Każdego dnia zawieramy różne umowy, często sobie tego nawet nie uświadamiając. Przykładowo, kupując jogurt i bułkę do pracy w pobliskim…

Czytaj więcej

NASTĘPNY ARTYKUŁ

5G

Sieć 5G. Plusy, minusy, fakty i mity. Czy ma wpływ na zdrowie człowieka?

Sieć 5G jest dopiero w budowie, ale już wzbudza wiele kontrowersji. Sprawdź, czy informacje dotyczące nowej technologii, łącznie z pogłoską…

Czytaj więcej