Bank zmieniającego się świata

Wszystko, co powinieneś wiedzieć o korzystaniu z karty kredytowej

Wszystko, co powinieneś wiedzieć o korzystaniu z karty kredytowej

Niespodziewany i pilny wydatek, którego nie dasz rady sfinansować z bieżących dochodów? A może zwykłe codzienne płatności w sklepach stacjonarnych lub internetowych? W obu przypadkach możesz korzystać z karty kredytowej. Warto jednak znać podstawowe zasady dotyczące tego, jak jej prawidłowo używać.

Karta kredytowa zapewnia posiadaczowi dostęp do określonej ilości środków w ramach przyznanego przez bank limitu kredytowego. Oznacza to, że gdy złożysz wniosek o kartę, bank najpierw zweryfikuje m.in. Twoje dochody i wydatki, by sprawdzić, czy będziesz w stanie terminowo spłacać zadłużenie na karcie.

Transakcje, których będziesz dokonywał przy użyciu takiej karty, to bowiem nic innego jak zaciąganie pożyczek w banku. A to oznacza, że należy je spłacić zgodnie z zapisami określonymi w umowie. Oto pięć podstawowych zasad, o których powinieneś pamiętać korzystając z karty kredytowej, by nie wpaść w nadmierne zadłużenie.

 

  1. Mądrze ustal limit na karcie

Karta kredytowa daje ten komfort, że w razie potrzeby nagłego wydatku nie będziesz musiał wnioskować w banku o pożyczkę lub kredyt i czekać na decyzję. Środki w ramach przyznanego limitu kredytowego możesz wydać od razu.

Gdy będziesz wnioskował o kartę, będziesz musiał wskazać, na jakim dokładnie limicie kredytowym Ci zależy. Warto, by był on ustalony na rozsądnym poziomie. Nie celuj w maksimum swojej zdolności kredytowej. Zdefiniuj taką kwotę, z którą będziesz czuł się bezpiecznie, ale jednocześnie ze świadomością, że jej spłata w ciągu kilku miesięcy nie sprawi Ci większego problemu.

Już jako posiadacz karty kredytowej nie spiesz się z decyzjami o zwiększaniu limitu kredytowego. Jeżeli w ocenie banku masz odpowiednią zdolność kredytową, taka operacja jest możliwa. Trzeba ją jednak dokładnie przemyśleć.

  1. Pilnuj terminów spłaty bez odsetek

Jedną z największych zalet karty kredytowej jest to, że daje ona możliwość spłaty zaciągniętego zobowiązania bez odsetek. Wystarczy, że zwrócisz całość wykorzystanego limitu kredytowego w określonym terminie.

Zwykle okres bezodsetkowy (tzw. grace period) wynosi 50-60 dni. Liczy się go od początku miesięcznego okresu rozliczeniowego. Jeżeli więc np. ten okres wynosi 50 dni, najkorzystniej jest spłacić całość zadłużenia w ciągu 20 dni od zakończenia cyklu rozliczeniowego.

 

  1. Najważniejsze są terminy spłaty wskazane w wyciągach

Bezwzględnie powinieneś przestrzegać terminów spłaty minimalnej kwoty wymaganej przez bank za dany okres rozliczeniowy. Będzie ona wskazywana w comiesięcznym zestawieniu transakcji.

Pamiętaj, by przynajmniej tę kwotę spłacać we wskazanym terminie. Jeżeli tego nie zrobisz, bank zacznie naliczać Ci odsetki karne. To nie tylko podniesie koszty posiadania karty, ale może również przysporzyć Ci problemów, gdy w przyszłości będziesz starał się o inny kredyt. Brak terminowości w spłacie zobowiązań psuje bowiem ocenę kredytobiorcy w oczach banków.

 

  1. Spłacaj kartę tuż po tym, gdy na Twoim koncie pojawią się pieniądze

Zadłużenie powinno się spłacać niezwłocznie po wpłynięciu dochodów na konto osobiste – to bardzo skuteczny sposób na to, by uchronić się przed problemami z regulowaniem zobowiązań finansowych.

Gdy tylko pensja trafi na Twoje konto, od razu spłać całość lub część zadłużenia na karcie. Banki na etapie wniosku o kartę zwykle umożliwiają wskazanie terminu comiesięcznej spłaty zadłużenia. Jeżeli więc np. Twoja pensja wpływa na rachunek do 5. dnia miesiąca, warto ustalić termin spłaty karty do 10. dnia miesiąca. Pamiętaj, że im dalszy termin spłaty karty, tym większe ryzyko, że zabraknie Ci środków na uregulowanie zobowiązania.

 

  1. Nie spłacaj zadłużenia na karcie pieniędzmi z innej pożyczki

Takie zachowanie to prosta droga do poważniejszych kłopotów i wpadnięcia w tzw. pętlę zadłużenia. Jeżeli widzisz, że obsługa zadłużenia na karcie zaczyna sprawiać Ci problemy, powinieneś przede wszystkim ograniczyć wydatki i postarać się jak najszybciej wrócić do finansowej równowagi.

POPRZEDNI ARTYKUŁ

GOmobile z coraz wyższą oceną w rankingu aplikacji mobilnych

GOmobile z coraz wyższą oceną w rankingu aplikacji mobilnych

Rośnie zadowolenie klientów Banku BNP Paribas korzystających z aplikacji GOmobile. Oprogramowanie zanotowało w tym roku największy awans w zestawieniu bankowych…

Czytaj więcej

NASTĘPNY ARTYKUŁ

Młodzi zadłużeni. Polacy zaciągają kredyty nie tylko na cele konsumpcyjne

Młodzi zadłużeni. Polacy zaciągają kredyty nie tylko na cele konsumpcyjne

Co czwarta osoba, która wchodzi w dorosłość, przyznaje się do życia ponad stan. Prawie co dziesiąta ocenia zaś, że na…

Czytaj więcej