Bank zmieniającego się świata

Młodzi zadłużeni. Polacy zaciągają kredyty nie tylko na cele konsumpcyjne

Młodzi zadłużeni. Polacy zaciągają kredyty nie tylko na cele konsumpcyjne

Co czwarta osoba, która wchodzi w dorosłość, przyznaje się do życia ponad stan. Prawie co dziesiąta ocenia zaś, że na zbyt drogie rzeczy przeznacza więcej niż jedną piątą dochodów. To sprawia, że Polacy jeszcze przed ukończeniem 25. roku życia muszą spłacać zobowiązania. Z jakim skutkiem?

Przytoczone wyżej dane to wynik badania przeprowadzonego przez firmę Quality Watch dla Biura Informacji Gospodarczej (BIG) InfoMonitor*. Dokładnie 25 proc. ankietowanych osób wieku od 18 do 24 lat oceniło w nim, że żyją rozrzutnie.

By sfinansować swoje potrzeby młode osoby często zaciągają zobowiązania. Późniejsza spłata dla wielu okazuje się jednak sporym wyzwaniem.

Młodzi ludzie chętnie z nich korzystają z kredytów
Około 11 mld zł** – tyle wynoszą zobowiązania kredytowe Polaków w przedziale wiekowym 18-24 lata. Spłacają około 4 proc. wszystkich aktywnych kredytów dla osób prywatnych. Jak podaje Biuro Informacji Kredytowej (BIK), co piąta młoda osoba w naszym kraju ma już jakieś zobowiązanie kredytowe.

Młodzi ludzie chętnie pożyczają pieniądze przede wszystkim na sfinansowanie wydatków, których celu nie muszą deklarować ani w banku, ani w firmie pożyczkowej. Dlatego największą popularnością cieszą się wśród nich wszelkiego rodzaju zobowiązania o charakterze konsumpcyjnym, a więc głównie pożyczki gotówkowe i ratalne (70 proc.). Aktywnie korzystają też jednak z limitów w koncie oraz kart kredytowych. Gdybyśmy pokusili się o wyciągnięcie średniej, to okaże się, że młody kredytobiorca zaciągnął zobowiązanie przeciętnie o  wartości około 13 tys. zł.

W dużej mierze za pomocą tych właśnie środków finansują zakupy, które same definiują jako zbyt drogie. Chodzi przede wszystkim o sprzęt elektroniczny lub komputerowy, wyjazdy, ale też prezenty dla swoich partnerów i rodziny.

 

Pierwsza praca, rodzina, kredyt

Co jednak ciekawe, młodzi ludzie za pomocą pożyczonych środków spełniają nie tylko swoje bieżące zachcianki. Wyraźnie widać bowiem, że podjęcie pierwszej pracy sprzyja jednocześnie decyzji o zakupie własnego mieszkania, a tym samym o zaciągnięciu długoterminowego kredytu hipotecznego.

Według ostatnich danych Komisji Nadzoru Finansowego*** osoby przed 25. rokiem życia spłacają kredyty mieszkaniowe o wartości ponad 2 mld zł – średnio na każdego młodego kredytobiorcę hipotecznego przypada zobowiązanie na około 210 tys. zł.

Zdecydowanie większe zainteresowanie kredytami hipotecznymi pojawia się u osób po 25., ale przed 30. rokiem życia – oni spłacają już prawie 12 mld zł. Gdybyśmy zaś wzięli pod uwagę liczbę kredytów hipotecznych to okaże się, że osoby przed trzydziestką spłacają prawie 30 proc. z nich. Ponad połowa wszystkich kredytów mieszkaniowych jest zaciągana przez małżeństwa.

 

Ilu młodych nie spłaca zobowiązań w terminie?

Nie wszyscy młodzi ludzie radzą sobie ze spłatą zaciągniętych zobowiązań. Jak podaje BIG Infomonitor****, niespłacone w terminie zobowiązania ma około 150 tys. osób w wieku od 18 do 24 lat. Ich suma przekracza 1 mld zł. Ich zaległy dług to średnio ponad 7 tys. zł na osobę. Ta średnia dość wyraźnie wzrosła w ostatnich latach (z 4,9 tys. zł w 2016 r.).

Młodzi ludzie nie są jednak największą grupą niesolidnych dłużników w Polsce. Jeżeli spojrzymy na liczbę osób, które spóźniają się z terminową spłatą zobowiązań, to okaże się, że dłużnicy w przedziale wiekowym 18-35 lat posiadają około jedną czwartą wszystkich opóźnionych w spłacie zobowiązań. Tymczasem  grupa w wieku 35-54 lata ma ponad 45 proc. udział w tym zestawieniu. Osoby w tej drugiej grupie mają też zdecydowanie większe zaległe zobowiązania – ponad 44 mld zł wobec ponad 11 mld zł wśród Polaków przed 35. rokiem życia.

Jeżeli więc jesteś osobą młodą i czytasz ten tekst, pamiętaj, by dokładnie analizować swoje finanse osobiste i rozsądnie zaciągać nowe zobowiązania. To najprostszy sposób na uniknięcie kłopotów z ich spłatą w przyszłości.

 

Polacy a kredyty

48 proc. – wynosi wskaźnik ukredytownienia Polaków, pokazujący stosunek liczby osób posiadających jakikolwiek kredyt do liczby wszystkich dorosłych obywateli. Oznacza to więc, że prawie co drugi Polak spłaca kredyt bądź pożyczkę.

47 tys. zł – wynosi średnie zadłużenie polskiego kredytobiorcy.

Źródło: BIK

*Źródło: BIG Infomonitor – https://media.bik.pl/informacje-prasowe/464473/zaleglosci-mlodych-przekroczyly-1-mld-zl

**Źródło: BIK – https://media.bik.pl/informacje-prasowe/464219/mlodych-zycie-na-kredyt

***Źródło: KNF – https://www.knf.gov.pl/knf/pl/komponenty/img/KREDYTY_MIESZKANIOWE_I_KONSUMPCYJNE_2018.pdf

****Źródło: BIG Infomonitor – https://media.bik.pl/informacje-prasowe/464473/zaleglosci-mlodych-przekroczyly-1-mld-zl

POPRZEDNI ARTYKUŁ

Wszystko, co powinieneś wiedzieć o korzystaniu z karty kredytowej

Wszystko, co powinieneś wiedzieć o korzystaniu z karty kredytowej

Niespodziewany i pilny wydatek, którego nie dasz rady sfinansować z bieżących dochodów? A może zwykłe codzienne płatności w sklepach stacjonarnych…

Czytaj więcej

NASTĘPNY ARTYKUŁ

Agenda 2030. Czy uda się wydłużyć ludzkie życie?

Agenda 2030. Czy uda się wydłużyć ludzkie życie?

Trzeci z celów Agendy 2030, dokumentu, w którym społeczność międzynarodowa określiła swoje priorytety na najbliższe lata, dotyczy zdrowia i…

Czytaj więcej