Bank zmieniającego się świata

Dobre CV, czyli jakie? Poradnik zawodowy – część druga

Dobre CV, czyli jakie? Poradnik zawodowy – część druga

Zanim wyślesz aplikację na dane stanowisko powinieneś stworzyć dokument, który pozwoli rekruterowi poznać Cię trochę lepiej, jeszcze przed spotkaniem. Przedstawione poniżej wskazówki pokażą Ci, na co zwrócić uwagę, czego unikać i jak zwiększyć swoją szansę na zatrudnienie u danego pracodawcy poprzez przesłane dokumenty.

 

10 kroków do dobrego CV

 1. Zastanów się, w jaki sposób chcesz stworzyć swoje CV.

Możesz wykonać je samodzielnie lub za pomocą gotowych szablonów i kreatorów. Pomogą Ci one w wybraniu przejrzystego wzoru i uzupełnieniu wszystkich niezbędnych informacji krok po kroku.

 1. Zweryfikuj oczekiwania pracodawcy i stwórz swoje CV w odpowiedzi na konkretną ofertę pracy.

Opisując w CV swoje doświadczenie, warto skupić się na tych elementach, które są zbieżne z daną ofertą pracy. Musisz ocenić, które informacje są najbardziej istotne pod kątem danego stanowiska.

Tym sposobem pokażesz pracodawcy, że masz niezbędne kwalifikacje, które na tym stanowisku są potrzebne. Stwórz optymalny szablon,  który na bieżąco będziesz modyfikował w zależności od ogłoszenia.

 1. Zwróć uwagę na czytelność i przejrzystość.

W przypadku tego dokumentu więcej nie znaczy lepiej. Zadbaj o poprawną ortografię, znaki interpunkcyjne oraz o to, aby wszystkie jego elementy były ze sobą spójne.

 1. Umieść najważniejsze dane osobowe – imię i nazwisko, numer telefonu oraz adres e-mail.

Jeżeli chcesz, możesz uwzględnić również miejsce zamieszkania, jednak nie jest to konieczne. W sytuacji, kiedy poszukujesz pracy w innej lokalizacji (np. planujesz przeprowadzkę), możesz o tym wspomnieć.

Pamiętaj, że CV to Twoja wizytówka. Zadbaj więc o to, żeby adres e-mail brzmiał profesjonalnie. Pomiń takie elementy jak numer pesel, stan cywilny czy adres zameldowania – to informacje, które na etapie rekrutacji są całkowicie zbędne.

 1. Umieszczanie zdjęcia w CV nie jest obowiązkowe, więc decyzja należy do Ciebie.

W przypadku stanowisk, gdzie wizerunek odgrywa znaczącą rolę, takie zdjęcie z pewnością będzie mile widziane. Jeżeli decydujesz się na wstawienie swojego zdjęcia do CV pamiętaj o kilku zasadach.

Zdjęcie powinno być:

 • wykonane w dobrej rozdzielczości
 • aktualne
 • profesjonalne tzn. schludne i stonowane
 1. Sekcja „o mnie” to miejsce, w którym możesz w kilku zdaniach opisać swoje osiągnięcia oraz cele zawodowe.

Nie jest wymagana, jednak jeżeli zdecydujesz się ją zamieścić, pamiętaj, aby treść była zwięzła i konkretna. Warto umieścić tam kilka swoich dokonań zawodowych.

Jeżeli jesteś młodą osobą i dopiero planujesz rozpoczęcie drogi zawodowej możesz wspomnieć o osiągnięciach, np. w czasie swojej edukacji.

 

 

 1. Doświadczenie zawodowe to najistotniejszy element w Twoim CV.

Pamiętaj:

 • Należy uwzględnić nazwę firmy, nazwę stanowiska oraz dokładne daty, które obejmowały Twoje zatrudnienie.
 • Daty zatrudnienia są niezwykle istotne. Często są kryterium zaproszenia danego kandydata na rozmowę. Jeżeli na danym stanowisku wymagane jest konkretne, czasowe doświadczenie, to uwzględnienie tych dat na pewno wyjdzie na Twoją korzyść.
 • Uwzględnij tylko te pozycje, które mają istotne znaczenie z perspektywy danego stanowiska.
 • Jeżeli chcesz rozwijać się w danej specjalizacji, a masz za sobą kilka studenckich, dorywczych prac, zastanów się, czy są one w jakiś sposób powiązane ze stanowiskiem, na które aplikujesz.
 • Jeśli nie posiadasz bogatego doświadczenia zawodowego i dopiero zaczynasz  je rozwijać w obszarze, do którego aplikujesz, warto uwzględnić wszystkie zawodowe aktywności: wolontariaty, praktyki zawodowe czy koła studenckie.
 1. Jeżeli posiadasz wykształcenie wyższe, nie ma konieczności umieszczania informacji o szkole podstawowej oraz średniej.

Możesz uwzględnić szkołę średnią, jeżeli była to szkoła kierunkowa, związana z obszarem zawodowym, w którym aktualnie poszukujesz pracy.

Część kandydatów ma w zwyczaju umieszczać w CV tytuł swojej pracy dyplomowej. Jeżeli nie jest związany z danym obszarem zawodowym, możesz go pominąć.

 1. Dodatkowo podejmowane aktywności, na rzecz własnego rozwoju są zawsze mile widziane przez pracodawcę.

Warto pamiętać, że nie wszystkie z odbytych szkoleń są istotne w kontekście stanowiska, na które aplikujesz. Skup się tylko na tych, które pozwoliły Ci zdobyć dodatkowe kompetencje w danym obszarze zawodowym.

Jeżeli odbyłeś jakieś dodatkowe szkolenia, zdobyłeś certyfikaty, które nie dotyczą ścieżki zawodowej, ale są dla Ciebie istotne – umieść je w obszarze zainteresowań.

 1. Sekcja zainteresowania jest opcjonalna.

Jeżeli masz przestrzeń, aby ją umieścić w swoim dokumencie to możesz pochwalić się tym, co lubisz robić w wolnym czasie. Warto zawęzić obszar swoich zainteresowań. Jeżeli interesujesz się sportem, to daj znać rekruterowi czy wolisz piłkę nożną, czy tenisa. Jeżeli lubisz czytać książki, to są to kryminały czy może fantastyczne powieści?

 

II JAK POWINNO WYGLĄDAĆ CV

Autor: Julia Kajzerek, Zespół Rekrutacji BNP Paribas Bank Polska

Zapoznaj się z pierwszą odsłoną Poradnika zawodowego, a już niedługo część trzecia!

POPRZEDNI ARTYKUŁ

14. Festiwal Mastercard OFF CAMERA – musicie zobaczyć te filmy!

14. Festiwal Mastercard OFF CAMERA – musicie zobaczyć te filmy!

Jury doceniło „Last Days of Spring” i “Amatorów”. Według widzów najciekawszym filmem festiwalu był „Najmro. Kocha, kradnie, szanuje”. O czym…

Czytaj więcej

NASTĘPNY ARTYKUŁ

Praktyki, czyli pomysł na rozwój kariery

Praktyki, czyli pomysł na rozwój kariery

Swoim doświadczeniem, związanym z udziałem w letnich praktykach zawodowych, podzieliła się z nami Sandra. Przez okres wakacyjny praktykantka w Biurze…

Czytaj więcej