Bank zmieniającego się świata

Rekordowa inflacja w Polsce. Zobacz, co możesz zrobić z oszczędnościami, by nie tracić

Rekordowa inflacja w Polsce. Zobacz, co możesz zrobić z oszczędnościami, by nie tracić

Inflacja w Polsce w lutym 2022 roku wyniosła 8,5% licząc rok do roku — wynika z najnowszych danych Głównego Urzędu Statystycznego. Dokładnie 6,8% wyniósł w październiku wskaźnik inflacji w Polsce. Natomiast w listopadzie inflacja wzrosła rok do roku o 7,7%, tak wynika ze wstępnego szacunku Głównego Urzędu Statystycznego (GUS). To poziom, z którym jeszcze wtedy nie mieliśmy do czynienia od grudnia 2000 roku, kiedy inflacja była na poziomie 8,5 %. Tak dynamiczny wzrost cen oznacza, że coraz trudniej jest oszczędzać pieniądze w taki sposób, by nie traciły one realnej wartości.

Informacje Głównego Urzędu Statystycznego[1] dowodzą, że ceny w naszym kraju rosną najszybciej od ponad 20 lat – po raz ostatni inflacja była na tym poziomie latem 2001 r. Ze wstępnych danych GUS wynika, że w listopadzie 2021 r. ceny żywności i napojów bezalkoholowych wzrosły o 6,4%. Ceny nośników energii poszły w górę o 13,4%. Paliwa do prywatnych środków transportu w ujęciu rocznym podrożały o 36,6%.

O tym, czym jest inflacja i jak wpływa na nasze portfele, pisaliśmy niedawno na naszym blogu: https://www.bnpparibas.pl/blog/inflacja-w-polsce-najwyzsza-od-20-lat . Co zatem zrobić, by nasze oszczędności nie traciły realnej wartości?

Obligacje indeksowane inflacją. Jak działają?

Wysoka inflacja nie sprzyja osobom, które chcą bezpiecznie oszczędzać środki na lokatach bankowych. Zwłaszcza gdy towarzyszą jej niskie stopy procentowe, które mają z kolei wpływ na oprocentowanie depozytów.

Z taką sytuacją mamy do czynienia od ponad dwóch lat – różnica pomiędzy oprocentowaniem depozytów a inflacją robi się coraz większa, co działa na niekorzyść oszczędzających. Najlepiej widać to na poniższym wykresie.

Źródło: GUS, NBP

Oszczędzający mogą obecnie zastanawiać się, gdzie szukać innych sposobów na ulokowanie środków. Część z nich kieruje się w stronę obligacji Skarbu Państwa – widać to w danych, które co miesiąc publikuje Ministerstwo Finansów. W październiku Polacy kupili obligacje skarbowe za 3,6 mld zł. To o około jedną trzecią więcej niż w tym samym miesiącu ubiegłego roku.

Kupno takich obligacji to nic innego, jak pożyczenie państwu pieniędzy na określony procent i okres. W trakcie trwania inwestycji w określonych terminach (np. raz na 6 miesięcy) posiadacz obligacji otrzymuje odsetki od kapitału, by na końcu dostać zwrot ulokowanych środków (tzw. wykup obligacji).

Obligacje skarbowe są powszechnie uznawane za bezpieczną inwestycję. Skarbowi Państwa nie grozi bankructwo, więc w terminie będzie spłacał zobowiązania wobec posiadaczy obligacji.

Jednak zanim zdecydujesz się na kupno obligacji skarbowych, zwróć uwagę, że nie każdy ich rodzaj uchroni Cię przed negatywnymi skutkami inflacji. Jeżeli chcesz zainwestować pieniądze na krótki okres (do 2 lat), ich oprocentowanie będzie stałe i nie będzie znacząco odbiegać od zysków możliwych do osiągnięcia na lokacie bankowej. Np. obligacje 2-letnie są obecnie oprocentowane na 1 proc. w skali roku. Nie ma tu więc mowy o ochronie przed inflacją[2].

Taką możliwość dają dopiero obligacje długoterminowe, np. na 4, 6 lub 10 lat. Ich oprocentowanie jest już bowiem zmienne i uzależnione właśnie od wskaźnika inflacji – stąd określenie: obligacje indeksowane inflacją. Jak podaje resort finansów, tego rodzaju obligacje stanowiły 40% wszystkich sprzedanych Polakom w październiku.

Jak działa mechanizm wyliczania oprocentowania w oparciu o inflację?

Spójrzmy na obligacje 4-letnie. W pierwszym roku oszczędzania są one oprocentowane na 1,30% (a więc wciąż poniżej poziomu inflacji). Ale już w drugim oprocentowanie wyliczane jest według wzoru: inflacja + dodatkowo 0,75%

Oznacza to, że w kolejnych latach oszczędzania zyski z obligacji – choć nieznacznie – to jednak powinny wyprzedzać inflację.

Gdzie szukać zysków wyższych od inflacji?

Fundusze inwestycyjne, akcje spółek notowanych na Giełdzie Papierów Wartościowych, złoto, nieruchomości – to przykłady możliwości, które mają przed sobą osoby szukające zysków wyższych od inflacji.

Wszystkie mają jednak bardzo ważną cechę wspólną: niosą ze sobą ryzyko strat. O ile bowiem lokaty bankowe i obligacje skarbowe dają gwarancję zysków, to w przypadku pozostałych inwestycji, takiej pewności już nie ma. Np. zakupione akcje bądź jednostki funduszy inwestycyjnych mogą zacząć tracić na wartości, przynosząc inwestorowi straty, bez gwarancji ich odrobienia.

Dlatego zanim zdecydujesz się na jakąkolwiek inwestycję, powinieneś nie tylko mieć przynajmniej podstawową wiedzę na jej temat, ale również:

  • założyć sobie horyzont czasowy, na który inwestujesz środki;
  • ocenić, czy trudno będzie Ci się wycofać z inwestycji – wbrew pozorom np. nie wszystkie akcje spółek jest łatwo sprzedać;
  • założyć sobie zarówno poziom oczekiwanych zysków, jak również strat, przy których wycofasz się z inwestycji.

Szukasz informacji na temat tego, jak oszczędzać pieniądze? Przeczytaj teksty na naszym blogu:

[1] https://stat.gov.pl/obszary-tematyczne/ceny-handel/wskazniki-cen/szybki-szacunek-wskaznika-cen-towarow-i-uslug-konsumpcyjnych-w-pazdzierniku-2021-roku,8,66.html

[2] https://www.obligacjeskarbowe.pl/

 

Niniejszy materiał ma charakter wyłącznie reklamowy i informacyjny oraz nie stanowi oferty w rozumieniu kodeksu cywilnego.

POPRZEDNI ARTYKUŁ

Moja historia w BNP Paribas Bank Polska

Moja historia w BNP Paribas Bank Polska

Swoim doświadczeniem, związanym ze zmianą stanowiska pracy w BNP Paribas Polska, podzieliła się z nami Karolina, Specjalista ds. Wsparcia Sprzedaży…

Czytaj więcej

NASTĘPNY ARTYKUŁ

Wojciech Sawicki w zespole, który zmienia świat. W zespole BNP Paribas Bank Polska

Wojciech Sawicki w zespole, który zmienia świat. W zespole BNP Paribas Bank Polska

Zastanawialiście się kiedyś nad tym jak swoje sprawy w instytucjach załatwia osoba niewidoma, g/Głucha, sparaliżowana od stóp do głów? Trudno…

Czytaj więcej