Bank zmieniającego się świata

Kredyty i ich rodzaje. Sprawdź, na co możesz pożyczyć pieniądze w banku

Kredyty i ich rodzaje. Sprawdź, na co możesz pożyczyć pieniądze w banku

Zakup mieszkania, samochodu, wakacyjnego wyjazdu – to tylko kilka wydatków, które możesz sfinansować kredytem. Jaki wariant kredytu wybrać? Zanim zdecydujesz się na pokrycie nowego wydatku pieniędzmi pożyczonymi z banku, przeczytaj na naszym blogu, czym jest kredyt i na co zwrócić uwagę, by wybrać ten właściwy.

Co to jest kredyt?

Odpowiedź na to z pozoru proste pytanie warto oprzeć o definicję prawną. Według niej z kredytem mamy do czynienia, gdy bank „zobowiązuje się oddać do dyspozycji kredytobiorcy na czas oznaczony w umowie kwotę środków pieniężnych z przeznaczeniem na ustalony cel”[1]. Z kolei kredytobiorca ma obowiązek zwracać pieniądze w określonych terminach (raty), razem z odsetkami. Przepisy przewidują również możliwość pobrania przez bank prowizji od udzielonego kredytu.

O czym warto pamiętać starając się o kredyt?

Pamiętaj, że umowa kredytowa z bankiem powinna wyraźnie definiować m.in. strony umowy, kwotę i walutę kredytu, zasady i termin spłaty, wysokość prowizji i oprocentowania.

By zaś otrzymać kredyt, powinieneś mieć tzw. zdolność kredytową. Przed podpisaniem umowy kredytowej bank zweryfikuje, czy będziesz w stanie spłacać zobowiązanie na określonych warunkach. Sprawdzi więc twoje dochody, wydatki oraz to, czy w przeszłości nie zalegałeś ze spłatą rat. Gdy ta weryfikacja przebiegnie pomyślnie, podpiszesz umowę, a środki z kredytu trafią na twoje konto.

Podstawowe rodzaje kredytów dla Klientów indywidualnych. Czym się różnią?

W zależności od tego, na co chcesz pożyczyć pieniądze, bank może zaproponować Ci różne rozwiązania. Oto podstawowe rodzaje kredytów.

  • Kredyt gotówkowy – to najbardziej uniwersalny rodzaj kredytu. Po podpisaniu umowy Klient dostaje środki bezpośrednio na konto

SPRAWDŹ OFERTĘ KREDYTU GOTÓWKOWEGO W BNP PARIBAS: https://www.bnpparibas.pl/klienci-indywidualni/kredyty/kredyt-gotowkowy

 

  • Kredyt ratalny – jest ściśle powiązany z kupowanym produktem, np. AGD czy meblami. Dlatego kredyty ratalne (zwane również kredytami wiązanymi) najczęściej są udzielane bezpośrednio w sklepach tradycyjnych bądź internetowych, które współpracują z bankiem.

Pamiętaj, że chociaż formalności związane z kredytem ratalnym załatwiasz bezpośrednio w sklepie, to raty będziesz już spłacać do banku na wskazany w umowie rachunek.

ZOBACZ OFERTĘ KREDYTU RATALNEGO W BNP PARIBAS: https://www.bnpparibas.pl/klienci-indywidualni/kredyty/kredyt-ratalny-w-sklepach-tradycyjnych

 

  • Kredyt samochodowy – jest przeznaczony na zakup ściśle określonego pojazdu. W zależności od oferty banku nie musi to być tylko samochód. Takim kredytem możesz też sfinansować zakup np. motocykla czy quada.

Zanim zdecydujesz się na kredyt samochodowy, sprawdź, czy bank ogranicza zasady zakupu, np. tylko do nowych pojazdów albo kupowanych tylko u określonych dilerów.

ZOBACZ OFERTĘ KREDYTU SAMOCHODOWEGO W BNP PARIBAS: https://www.bnpparibas.pl/klienci-indywidualni/kredyty/kredyt-samochodowy

 

  • Kredyt konsolidacyjny – jeżeli masz już co najmniej dwa kredyty, możesz połączyć je w jeden, by spłacać całe zadłużenie, przelewając co miesiąc tylko jedną ratę. Taka operacja może spowodować, że rata kredytu konsolidacyjnego będzie niższa od sumy rat poprzednich zobowiązań.

Możesz skonsolidować kredyty gotówkowe, zadłużenie na karcie kredytowej, kredyty ratalne. Konsolidacji nie podlegają natomiast kredyty hipoteczne.

ZOBACZ OFERTĘ KREDYTU KONSOLIDACYJNEGO W BNP PARIBAS: https://www.bnpparibas.pl/klienci-indywidualni/kredyty/kredyt-konsolidacyjny

 

  • Kredyt hipoteczny – dzięki niemu możesz kupić mieszkanie, dom, ale też np. działkę. Ze względu na specyfikę i wysoką kwotę transakcji kredyt hipoteczny zwykle udzielany jest na wiele lat, a jego zabezpieczeniem jest zakupiona nieruchomość.

Procedura przyznania kredytu hipotecznego

Sama procedura przyznania kredytu hipotecznego jest znacznie dłuższa niż w przypadku opisanych wyżej kredytów – bank bada nie tylko zdolność kredytową Klienta, ale też samą nieruchomość, w tym np. postępy prac przy budowie kredytowanego domu. Kredyt może być wypłacany w transzach po zrealizowaniu kolejnych etapów inwestycji.

Zasady udzielania kredytów hipotecznych oraz warunki ich spłaty są regulowane odrębną Ustawą o kredycie hipotecznym oraz o nadzorze nad pośrednikami kredytu hipotecznego i agentami[2].

ZOBACZ OFERTĘ KREDYTU HIPOTECZNEGO W BNP PARIBAS: https://www.bnpparibas.pl/klienci-indywidualni/kredyty/kredyt-hipoteczny-z-niska-marza

 

Zanim zdecydujesz się na zaciągnięcie któregokolwiek z kredytów, dokładnie sprawdź, jakie opłaty się z nimi wiążą oraz jakie będą całkowite koszty kredytu. Więcej na ten temat pisaliśmy na naszym blogu. Sprawdź.

 

Źródło:

[1] Ustawa Prawo bankowe, art.69 pkt.1: https://isap.sejm.gov.pl/isap.nsf/download.xsp/WDU19971400939/U/D19970939Lj.pdf

[2] Ustawa z dnia 23 marca 2017 r. o kredycie hipotecznym oraz o nadzorze nad pośrednikami kredytu hipotecznego i agentami https://isap.sejm.gov.pl/isap.nsf/DocDetails.xsp?id=WDU20170000819

 

POPRZEDNI ARTYKUŁ

Czy zakupy online są wszędzie takie same?

Czy zakupy online są wszędzie takie same?

Chociaż internet jest globalny i służy do robienia zakupów online, to e-commerce w poszczególnych regionach świata wygląda inaczej. Ciekawe, że…

Czytaj więcej

NASTĘPNY ARTYKUŁ

Kupno mieszkania. Sprawdź, o czym warto pamiętać

Kupno mieszkania. Sprawdź, o czym warto pamiętać

Nieprzemyślana decyzja o zakupie pierwszego mieszkania może w przyszłości kosztować Cię dużo nerwów, czasu i pieniędzy. Jak zatem dokonać właściwego…

Czytaj więcej