Bank zmieniającego się świata

Zmiana lub utrata pracy a kredyt – co warto wiedzieć?

Zmiana lub utrata pracy a kredyt – co warto wiedzieć?

Jeśli chcesz otrzymać kredyt, musisz spełnić określone warunki, m.in. jeśli chodzi o miesięczne zarobki i sposób uzyskiwania dochodów. Jak wygląda kwestia zmiany lub utraty pracy a kredytu? Czy musisz na bieżąco informować bank o swojej sytuacji zawodowej?

Miesięczne dochody i kredyt

Wysokość miesięcznych zarobków, typ umowy i jej długość – to jedne z najważniejszych czynników, które bank bierze pod uwagę, gdy ocenia Twoją zdolność kredytową. Dlaczego jest to istotne?

Bank musi mieć pewność, że będziesz w stanie regularnie spłacać raty. Z Twojego punktu widzenia – jako kredytobiorcy – jest to kwestia bezpieczeństwa finansowego. Ocena zdolności kredytowej oraz przedstawienie przez bank propozycji dotyczącej wysokości rat i długości kredytu, pozwoli Ci się zorientować, czy faktycznie stać Cię na zaciągnięcie kredytu.

Wysokość Twoich dochodów i sposób, w jaki zarabiasz będą szczególnie ważne wtedy, gdy ubiegasz się o kredyt w dużej wysokości, np. hipoteczny. O czym warto pamiętać, zanim złożysz wniosek lub już spłacasz kredyt?

Zmiana pracy a kredyt

Umowa o pracę na czas nieokreślony i dłuższy staż w danym przedsiębiorstwie to dla banku sygnał, że Twoja sytuacja zawodowa jest stabilna, a przyznanie Ci kredytu będzie bezpieczne. Wniosek może też zostać rozpatrzony pozytywnie w przypadku umowy na czas określony, jeśli okres zatrudnienia przekracza już miesięcy.

Kredyt możesz otrzymać również, jeśli pracujesz w oparciu o umowy cywilnoprawne. W takiej sytuacji warunkiem może być jednak to, żeby dana umowa  była podpisana na dłuższy okres.

Nie zaleca się zmiany pracy w okresie ubiegania się o kredyt. Powodów jest kilka. Jednym z nich jest krótki staż lub wręcz jego brak, gdy dopiero zaczynasz pracę w nowym miejscu. Składając wniosek musisz ponadto przedstawić zaświadczenie o dochodach z ostatnich miesięcy. Przerwa w zarabianiu lub różnica w wysokości pensji to czynniki, które mogą przyczynić się do odpowiedzi odmownej w sprawie kredytu.

Jesteś w okresie wypowiedzenia i przechodzisz do innej firmy? Poczekaj z wnioskiem kilka miesięcy, aż Twoja pozycja zawodowa się ustabilizuje.

Co zrobić wtedy, gdy wniosek o kredyt już został złożony i w trakcie jego rozpatrywania dojdzie do zmiany pracy? Koniecznie poinformuj o tym bank, żeby nie narażać się na naruszenie przepisów i powstanie “sytuacji mogącej mieć wpływ na wstrzymanie albo ograniczenie wysokości udzielonego wsparcia finansowego” (art. 297 Kodeksu karnego). Instytucja finansowa będzie potrzebowała dokumentów związanych z Twoją nową pracą, żeby podjąć decyzję o kredycie.

Zmiana pracy a kredyt, który już spłacasz – jak wygląda to w tym przypadku? Jeśli nowe stanowisko pozwala Ci bez przeszkód płacić raty w terminie, w teorii nie musisz o tym informować banku. W praktyce na wszelki wypadek dobrze jest to zrobić. Może Cię też do tego zobowiązywać umowa kredytowa, szczególnie w sytuacji, gdy Twoje zarobki ulegną znacznemu obniżeniu.

Utrata pracy a spłata kredytu

Zmniejszenie dochodów to poważne zagrożenie dla spłaty kredytu. W razie utraty pracy nie zwlekaj z poinformowaniem banku o problemach finansowych. Zrób to przed terminem spłaty kolejnej raty.

Co się stanie, gdy nie skontaktujesz się z bankiem i przestaniesz oddawać należności? Instytucja na początku będzie starała się dowiedzieć, jaki jest powód opóźnienia. Jeśli bank nie uzyska takich informacji może rozpocząć postępowanie windykacyjne. Przy braku kontaktu lub chęci rozwiązania sytuacji ze strony klienta, bank może rozwiązać umowę kredytową i wnieść sprawę do sądu.

Pamiętaj, że bankowi również zależy na tym, żeby kredyt został spłacony. Będzie dążył do tego, żeby rozwiązać sprawę polubownie. Załóżmy, że po utracie pracy przekazano tę informację bankowi. Na jaką pomoc możesz liczyć?

Bank może Ci zaproponować np. zawieszenie płatności rat na okres kilku miesięcy. Może także przedstawić nowy plan spłaty. Restrukturyzacja kredytu może też polegać na obniżeniu miesięcznych rat przy wydłużeniu okresu spłaty.

Dobrym rozwiązaniem jest zainwestowanie w ubezpieczenie od utraty pracy. Wprawdzie może to podnieść wydatki związane z kredytem, ale będzie zabezpieczeniem interesów kredytobiorcy. Dzięki ubezpieczeniu będziesz mieć czas na znalezienie nowego zatrudnienia, a raty przez kilka miesięcy i tak będą opłacane.

POPRZEDNI ARTYKUŁ

BNP Paribas zaprasza na największy w Polsce festiwal filmów ekologicznych!

BNP Paribas zaprasza na największy w Polsce festiwal filmów ekologicznych!

To wielkie święto kina i ludzi, którym losy naszej planety nie są obojętne – tak w jednym zdaniu określają to…

Czytaj więcej

NASTĘPNY ARTYKUŁ

Rozwód a 500 plus – komu należy się świadczenie?

Rozwód a 500 plus – komu należy się świadczenie?

Rozwód jest trudnym doświadczeniem życiowym, szczególnie wtedy, gdy rozstające się małżeństwo ma dzieci. Poza kwestią opieki, dochodzi jeszcze aspekt związany…

Czytaj więcej