Bank zmieniającego się świata

Przeniesienie kredytu hipotecznego do innego banku – jak to zrobić i kiedy warto?

Przeniesienie kredytu hipotecznego do innego banku – jak to zrobić i kiedy warto?

Kredyt hipoteczny to często wieloletnie zobowiązanie finansowe. Co zrobić, żeby obniżyć miesięczną ratę za mieszkanie lub dom? Możesz przenieść ten kredyt do innego banku. Na czym to polega, kiedy się opłaca i jak wygląda procedura?


Kredyt hipoteczny, to produkt bankowy, który pozwoli Ci sfinansować zakup domu czy mieszkania. Jego spłata, przez wzgląd na wysokość, niejednokrotnie trwa nawet 20-30 lat.

Nie oznacza to jednak, że musisz na tak długi okres wiązać się z jedną instytucją finansową. Masz prawo przenieść kredyt do innego banku.

W nomenklaturze bankowej taka usługa nosi nazwę kredytu konsolidacyjnego lub refinansowania. Na czym dokładnie polega? Bank, który udziela Ci kredytu konsolidacyjnego, spłaca Twój kredyt w dotychczasowym banku. Twoja relacja z instytucją finansową, która pierwotnie udzieliła Ci kredytu, kończy się i zaczynasz płacić raty w nowym banku.

Kiedy przeniesienie kredytu się opłaca?

Dlaczego w ogóle warto rozważać przeniesienie kredytu hipotecznego do innego banku? Jest kilka powodów, które mogą przemawiać za refinansowaniem.

  • Nowy kredyt może być tańszy – sytuacja rynkowa mogła ulec zmianie w porównaniu do momentu podpisania pierwotnej umowy. Kredyt konsolidacyjny może być niżej oprocentowany, a tym samym korzystniejszy pod względem finansowym.
  • Twoja zarobki wzrosły – poprawa sytuacji zawodowej może pozwolić Ci na zmianę warunków umowy kredytowej. Refinansowanie może np. umożliwić szybszą spłatę kredytu.
  • Chcesz obniżyć ratę – jeżeli comiesięczne opłaty są dla Ciebie zbyt wysokie, przeniesienie kredytu hipotecznego do innego banku może być sposobem na ich zmniejszenie.
  • Masz kilka kredytów hipotecznych – refinansowanie pozwoli Ci połączyć różne zobowiązania w jedno. Nowa rata może być niższa od sumy dotychczasowych rat.

Przeniesienie kredytu – na co zwrócić uwagę?

Nowy kredyt może być tańszy. Weź jednak pod uwagę konieczność poniesienia innych, najczęściej jednorazowych opłat. Mogą do nich należeć m.in.:

  • opłata za wcześniejszą spłatę kredytu – dotychczasowy bank może ją pobrać, jeżeli do przeniesienia zobowiązania, a tym samym de facto rozwiązania umowy kredytu z tym bankiem, doszło w terminie 36 miesięcy od podpisania umowy,
  • prowizja nowego banku za udzielenie kredytu,
  • koszty ubezpieczenia przeniesionego kredytu,
  • opłaty sądowe za zmianę hipoteki w księdze wieczystej.

Jak wygląda proces przeniesienia kredytu?

Jeżeli zastanawiasz się nad przeniesieniem kredytu, w pierwszej kolejności porównaj oferty banków. Skontaktuj się z wybranymi instytucjami finansowymi. Podaj kluczowe informacje dotyczące obecnego kredytu, w tym kwotę pozostałą do spłaty, wysokość raty, okres kredytowania, dodatkowe koszty, jakie zostały poniesione w związku z przyznaniem kredytu.

Nowy bank dokona dla Ciebie wyliczenia. Dzięki temu zobaczysz, czy oferta będzie opłacalna. Będzie to też dobry moment na podjęcie takich decyzji, jak obniżenie raty przy wydłużeniu okresu spłaty. Dopytaj o dodatkowe koszty związane z refinansowaniem.

Jeśli oferta Cię satysfakcjonuje i decydujesz się na przeniesienie kredytu, nowy bank zbada Twoją zdolność kredytową. Po podpisaniu umowy, kredyt w Twoim dotychczasowym banku zostanie spłacony. Poprzednia instytucja zostanie wykreślona z księgi wieczystej, a wpisany zostanie do niej nowy bank.

POPRZEDNI ARTYKUŁ

„Eko-wspólnota z zyskiem” – Sprawdź, jak obniżyć rachunki za prąd i ogrzewanie mieszkając w bloku.

„Eko-wspólnota z zyskiem” – Sprawdź, jak obniżyć rachunki za prąd i ogrzewanie mieszkając w bloku.

„Eko-wspólnota z zyskiem” to program Banku BNP Paribas  mający na celu poprawę efektywności energetycznej wielorodzinnych budynków mieszkalnych. Co to dokładnie…

Czytaj więcej

NASTĘPNY ARTYKUŁ

Arval GO ELECTRIC – elektromobilna ofensywa

Arval GO ELECTRIC – elektromobilna ofensywa

Arval Service Lease Polska wprowadził na rynek innowacyjny pakiet Arval GO ELECTRIC Pakiet oferuje m.in. • wynajem auta elektrycznego wraz…

Czytaj więcej