Bank zmieniającego się świata

Postanowienia noworoczne

Postanowienia noworoczne

Masz wrażenie, że rozpoczyna się kolejny rok Twojego życia, a Ty wciąż ponawiasz zeszłoroczne postanowienia? Nie jesteś sam. Taki coroczny „dzień świstaka” przeżywa większość z nas. Jak zwykle łatwiej powiedzieć niż  zrobić. Przeczytaj ten poradnik i dowiedź się jak uwolnić się od starych postanowień noworocznych. Raz na zawsze.

Według CBOS postanowienia noworoczne robi połowa Polaków. Według  naukowców z University of Scranton tylko 8% ludzi dotrzymuje takich postanowień. Przyznacie, że patrząc na swoje osiągniecia w tej dziedzinie trudno kwestionować powyższe badania.

Dlaczego tak trudno dotrzymać nam tego, co obiecaliśmy sami sobie? Zależy to od wielu czynników.

 

Słaba silna wola

Silna wola jest jak mięsień. Nie ćwiczona – traci na mocy. To właśnie dzięki niej osiągamy założone cele. Silna wola związana jest z  determinacją i samokontrolą. Jest motorem napędowym w razie porażek, niepowodzeń. Bez niej daleko nie zajdziemy. Silna wola to ćwiczenie nawyków, kontrolowanie ich.

Samokontrola polega na hamowaniu automatycznych reakcji. Naukowcy mierzą ją między innymi za pomocą „testu Stroopa”. Na czym on polega? Badani muszą nazwać kolor czcionki napisu. Wyraz „czerwony” jest napisany żółtym kolorem, a „zielony” niebieskim. Osoba wykonująca test musi powstrzymać pierwsze automatyczny odruch, czyli przeczytanie nazwy koloru. Niełatwe prawda? Równie niełatwe jak realizacja postanowień. Zdaniem naukowców siła woli zależy od jej „zużycia”. Co to oznacza w praktyce? Że im więcej zadań, w których ją wykorzystujemy, tym jej moc jest słabsza. Dlatego planując zadania na 2022 rok warto skupić się np. na trzech najważniejszych.

Za długa lista postanowień noworocznych

Siły na zamiary, czyt. ambitna lista postanowień noworocznych jest z góry skazana na klęskę. Według badania YouTube („Nowy rok, nowe postanowienia 2020”), 41% respondentów planuje zdrowiej się odżywiać, a 39% chciałoby więcej ćwiczyć. Niemal połowa badanych zamierza również więcej podróżować i zacząć oszczędzać.  64% planuje zainwestować w swój rozwój, 59% chciałoby rozpocząć naukę nowego języka, a 53% zacząć ćwiczyć lub uprawiać jakiś sport. Przyznajcie, że dużo jak na jeden rok i jedną silną wolę. Dlatego kluczem do sukcesu jest diametralne skrócenie listy postanowień.

Skrócona wersja to większe szanse na sukces

Zastanówcie się czy lepsza jest długa lista postanowień, która na koniec okaże się być jak co roku – listą porażek, czy krótka lista z szansą na realizację przynajmniej jednego z założonych celów.

Ważne też, aby nie dać ponieść się noworocznym emocjom i zachować zdrowy rozsądek. Postanowienia to wybór, Twoja decyzja, a  nie przymus czy obowiązek. Listy robi się zwykle dla automotywacji. Lista ma być czymś dobrym dla Ciebie, a nie destrukcyjnym. Dlatego, pamiętaj, że bardzo ważne jest, aby nie przeciążać swojej woli, sił fizycznych, psychicznych, a także emocjonalnych. Mimo, że nie niewielu jako postanowienie noworoczne stawia sobie za cel  dbanie o zdrowie psychiczne warto mieć świadomość, że powinno być to celem nadrzędnym każdego z nas.

Musimy sobie zdawać sprawę, że sporządzenie listy postanowień noworocznych wiąże się z obciążeniem psychicznym. Raczej nikt nie robi takich list dla żartu czy zabawy. Podchodzimy do wyznaczonych sobie planów poważnie. I nawet, gdy rezygnujemy z realizacji swoich postanowień po miesiącu staje się ona dla nas ciężarem, czymś co jest niejako „wyrzutem sumienia”, porażką.

Dlatego albo nie róbmy takiej listy wcale, albo skróćmy ją maksymalnie i miejmy z tyłu głowy myśl, że porażka to lekcja – nic więcej. Uczymy się przecież całe życie – sporządzania i niesporządzania takich list wcale.

 

Jeden z dziesięciu

Weź do ręki długopis i wypisz maksymalnie długą listę swoich postanowień. Następnie zerknij na nią i pomyśl, kiedy miałbyś znaleźć czas na ich realizację. Od razu pojmiesz, że żądasz od siebie rzeczy niemożliwych. Nie da się w rok jednocześnie zacząć uprawiać sportu, nauczyć języka obcego, spędzać więcej czasu z rodziną, przyjaciółmi, rozwijać się zawodowo czy odłożyć w rok na mieszkanie. Dlatego określ swoje cele jako długoterminowe (D) i roczne (R).

W następnym kroku biorąc pod uwagę czas, zdrowie i inne czynniki determinujące dany cel określ czy są one realne do zrealizowania czy nie. Teraz usiądź i wybierz, który z wypisanych celów jesteś w stanie zrealizować w rok, a które wymagają więcej czasu.

Wybierz maksymalnie trzy cele na nadchodzący rok i zastanów się nad planem ich realizacji. Podziel swoje cele na etapy miesięczne, kwartalne, półroczne – jak uważasz za słuszne. Co miesiąc kontroluj ich realizację. Jeśli w krótkim czasie okaże się, że nie realizujesz jakiegoś celu – nie zniechęcaj się. Po prostu go skreśl, a siły przekieruj na realizację pozostałych postanowień.

Pamiętaj: lepszy jeden zrealizowany cel niż dziesięć jedynie zaplanowanych.

POPRZEDNI ARTYKUŁ

Wyłudzenia na cudze dane. Tak sprawdzisz, czy ktoś wziął na Ciebie kredyt

Wyłudzenia na cudze dane. Tak sprawdzisz, czy ktoś wziął na Ciebie kredyt

Tylko w trzecim kwartale 2021 r. zablokowano w Polsce ponad 2,3 tys. prób wyłudzeń kredytów na kwotę ponad 85 mln…

Czytaj więcej

NASTĘPNY ARTYKUŁ

Czy zakupy online są wszędzie takie same?

Czy zakupy online są wszędzie takie same?

Chociaż internet jest globalny i służy do robienia zakupów online, to e-commerce w poszczególnych regionach świata wygląda inaczej. Ciekawe, że…

Czytaj więcej