Bank zmieniającego się świata

Podwyżki w roku 2021 – co zdrożeje i jak się chronić przed wzrostem kosztów?

Inflacja

Inflacja, wzrost cen i nowe podatki mogą przyczynić się do wzrostu kosztów życia w 2021 roku. Jakie opłaty będą wyższe i za co w sklepie zapłacisz więcej niż dotychczas? Z jakich produktów finansowych możesz skorzystać, żeby zmiany były mniej odczuwalne?

Inflacja w 2021 roku

Według projekcji Narodowego Banku Polskiego, inflacja konsumencka w 2021 r. ma wynieść 2,6 proc. Dla porównania, w 2020 r. kształtowała się ona na poziomie 3,4 proc. Co to oznacza z perspektywy przeciętnego Kowalskiego?

Inflacja konsumencka pokazuje, jak będą się zmieniać ceny usług i towarów konsumpcyjnych. W 2021 r. podwyżki mają być w teorii mniejsze w porównaniu do roku poprzedniego.

Prognozy Banku Gospodarstwa Krajowego wskazują, że na początku roku inflacja może być niższa w porównaniu do projekcji NBP. Może za to rosnąć w drugiej połowie roku, dochodząc do poziomu 3,5 proc. Zmiana ta ma wynikać m.in. z wprowadzenia nowych podatków oraz podniesienia cen usług komunalnych. Jakich podwyżek możesz się spodziewać?

Ceny prądu, usług i towarów w górę

Wraz z początkiem 2021 r. wprowadzona została tzw. opłata mocowa. Jest to nowa pozycja na rachunkach za prąd, która sprawi, że wzrosną ceny energii elektrycznej. Uzyskane w ten sposób środki mają być przeznaczone m.in. na budowę i modernizację elektrowni.

Opłata mocowa sprawi, że miesięczne opłaty za prąd w gospodarstwach domowych mogą wzrosnąć od 2,30 zł brutto (przy rocznym zużyciu energii elektrycznej poniżej 500 kWh) do 12,87 zł brutto (gdy zużycie przekracza 2800 kWh rocznie). W skali roku zapłacisz więc od kilkudziesięciu do ponad 100 zł więcej. Wyższe stawki przełożą się także na wzrost kosztów działania przedsiębiorstw, co może przyczynić się do podniesienia cen usług i towarów.

W 2021 r. zmieniła się także wysokość podatku od nieruchomości. W przypadku osób fizycznych wzrósł on z poziomu 0,81 do 0,85 zł za metr kwadratowy. Warto zaznaczyć, że jest to stawka maksymalna, a ostateczną wysokość podatku ustalają poszczególne gminy. 

Samorządy zapowiadają także podniesienie innych opłat. Możliwe, że więcej będziesz płacić za wywóz śmieci. W górę mogą pójść ceny biletów komunikacji publicznej.

Do tego dochodzi podatek cukrowy, którym zostały obłożone napoje słodzone. Może on maksymalnie wynieść 1,2 zł na każdy litr. Ponadto w życie wszedł podatek handlowy. Muszą go płacić przedsiębiorstwa, których miesięczne przychody ze sprzedaży detalicznej przekraczają 17 mln zł, czyli na przykład duże sieci marketów. Dodatkowe koszty mogą przerzucić na klientów, po prostu podnosząc ceny w swoich sklepach.

Jak się zabezpieczyć przed podwyżkami i zaplanować budżet?

Przed nadchodzącymi podwyżkami warto się zabezpieczyć. Przede wszystkim dobrze jest stworzyć tzw. poduszkę finansową, czyli zgromadzić oszczędności, które mogą Ci się przydać w razie nieprzewidzianych wydatków lub spadku dochodów. Najprostszym rozwiązaniem jest założenie konta lokacyjnego. Korzystanie z tego typu produktów bankowych może być dobrą motywacją do odkładania nawet niewielkich kwot miesięczne, które w skali roku przerodzą się w pokaźną pulę.

Przejrzyj swój domowy budżet i zastanów się, jak możesz obniżyć koszty stałe. Jeśli planujesz zakup towarów lub usług, pomyśl, czy nie warto skorzystać z produktu finansowego, np. bankowej pożyczki gotówkowej. Możesz ją przeznaczyć na dowolny, wybrany przez siebie cel. Do jej zalet należy również to, że szybko otrzymasz decyzję o jej przyznaniu.

Chcesz kupić pralkę, telewizor lub komputer? Dobrym wyborem może być kredyt ratalny w sklepie internetowym lub stacjonarnym. Rozłożenie spłaty w czasie może być rozsądnym wyjściem nawet wtedy, gdy dysponujesz wystarczającymi środkami na zakup sprzętu. Raty możesz dopasować w taki sposób, żeby nie stanowiły dużego obciążenia budżetu domowego, a zachowasz zabezpieczenie pod postacią poduszki finansowej.

Do zakupu towarów i usług możesz także wykorzystać kartę kredytową. Po większym wydatku nie musisz jej spłacać w całości po zakończeniu okresu rozliczeniowego. Możesz skorzystać z planu ratalnego i oddawać pieniądze tak, jak będzie Ci wygodnie. Zaletą karty kredytowej jest to, że środki z limitu możesz wydawać dowolnie, bez konieczności składania wniosku o udzielenie pożyczki.

POPRZEDNI ARTYKUŁ

Karta kredytowa

Jak zmienić okres rozliczeniowy i spłacać kartę kredytową na raty?

Karta kredytowa to narzędzie, które zapewnia Ci stały dostęp do dodatkowych środków finansowych. Pieniądze oddajesz w określonym w umowie terminie.

Czytaj więcej

NASTĘPNY ARTYKUŁ

W badaniu “Jaka będzie Polska po epidemii?”, przeprowadzonym przez Instytut Badań Zmian Społecznych, 83% respondentów zadeklarowało, że będzie oszczędzać po pandemii. W grupie tej znalazło się 20% osób, które nie planowało tego wcześniej****.

Budżet domowy Polaków – jak oszczędzamy i na co wydajemy pieniądze?

Wydatki gospodarstw domowych to wskaźnik, który dobrze obrazuje stan gospodarki. Jak swoimi budżetami gospodarują Polacy? Czy pandemia zmieniła nawyki zakupowe…

Czytaj więcej