Bank zmieniającego się świata

Jak zmienić okres rozliczeniowy i spłacać kartę kredytową na raty?

Karta kredytowa

Karta kredytowa to narzędzie, które zapewnia Ci stały dostęp do dodatkowych środków finansowych. Pieniądze oddajesz w określonym w umowie terminie. Jeśli wymaga tego Twoja sytuacja, możesz rozłożyć spłatę karty na raty, a także skorzystać z opcji zmiany okresu rozliczeniowego. Kiedy warto się na to zdecydować i jak to zrobić?

Proces spłaty

Wraz z kartą kredytową bank udziela Ci limitu kredytowego w wysokości dopasowanej do Twoich możliwości finansowych. Pieniądze możesz przeznaczyć na dowolny cel. Żeby nie ponosić dodatkowych kosztów, wykorzystaną kwotę powinno się oddać na koniec okresu bezodsetkowego. Składa się on z cyklu rozliczeniowego oraz czasu na spłatę karty.

Cykl rozliczeniowy to czas, w którym wydajesz pieniądze. Trwa on zazwyczaj 30 dni, a data jego początku i zakończenia nie musi się pokrywać z pierwszym lub ostatnim dniem miesiąca. Po zakończeniu cyklu rozliczeniowego masz jeszcze 20-30 dni na spłatę karty.

Możesz oddać całą pożyczoną kwotę (nie zapłacisz wtedy odsetek) lub dokonać tzw. spłaty minimalnej, która wynosi najczęściej 5-10 proc. wykorzystanego limitu. Termin spłaty karty warto zoptymalizować. Dlaczego jest to ważne i jak to zrobić?

Jak zmienić okres rozliczeniowy karty?

Gdy podpisujesz umowę na korzystanie z karty kredytowej, w dokumencie jest wskazana data rozliczenia. Warto dobrze się zastanowić, czy ustalony dzień będzie dla ciebie odpowiedni.

Najwygodniejsze i najbezpieczniejsze rozwiązanie polega na tym, że termin spłaty karty kredytowej pokrywa się z dniem, w którym na Twoim koncie pojawiają się znaczne wpływy, na przykład z tytułu wypłaty. Dzięki temu będzie Ci łatwiej zaplanować budżet.

Spłatę karty kredytowej możesz powiązać z innymi wydatkami w danym miesiącu, na przykład opłatami rachunków. Przykładowo, jeśli pensja wpływa na Twoje konto 10. dnia danego miesiąca, będziesz mieć większą pewność, że bez problemu oddasz pieniądze, jeśli będzie się rozliczać z bankiem 11. dnia miesiąca, niż wtedy, gdy termin spłaty karty będzie przypadał na 9. dzień.

Jeżeli obecna data rozliczenia ci nie odpowiada, możesz zwrócić się do banku o zmianę. Często polega to na złożeniu pisemnej lub telefonicznej dyspozycji. Miej na względzie, że bank może wymagać od Ciebie dopilnowania kilku kwestii.

Pierwszą z nich jest terminowość. Bank może uzależnić decyzję o zmianie daty rozliczenia, jeśli regularnie spłacasz kartę kredytową, na przykład w ciągu ostatniego kwartału dokonane zostały przez Ciebie przynajmniej trzy spłaty minimalne.

Ponadto dyspozycji nie powinno składać się na ostatnią chwilę. Najlepiej będzie poprosić bank o modyfikację terminu rozliczenia z kilkudniowym wyprzedzeniem. Jeśli zrobisz to w dniu spłaty, zmiany mogą wejść w życie z początkiem kolejnego okresu rozliczeniowego.

Jak rozłożyć spłatę karty na raty?

Planujesz dokonać większego zakupu przy pomocy karty kredytowej albo chcesz przy jej użyciu opłacić urlop? Nie musisz od razu oddawać całej kwoty po zakończeniu okresu rozliczeniowego.

Kartę kredytową możesz spłacać jak standardowy kredyt, korzystając z planu ratalnego. Procedura składania wniosku różni się w zależności od banku, ale usługę możesz zazwyczaj aktywować elektronicznie, za pośrednictwem serwisu transakcyjnego.

Wysokość rat możesz dopasować do swoich możliwości finansowych. Czas spłaty może wynosić od kilku miesięcy do kilku lat. Aktywacja planu najczęściej jest darmowa, ale do rat zostaną doliczone odsetki.

Banki często dopuszczają możliwość kilkukrotnego skorzystania z usługi spłaty karty kredytowej na raty. Wraz z regulowaniem należności, będzie rosnąć Twój limit kredytowy.

POPRZEDNI ARTYKUŁ

Dodatek wraz z dopłatą może wynieść maksymalnie 75% miesięcznego czynszu. Jego wysokość nie może przekroczyć jednak 1500 zł.

Dodatek mieszkaniowy z dopłatą do czynszu – jak go uzyskać?

Pandemia koronawirusa przyczyniła się do obniżenia domowych budżetów. Osoby, które odczuły negatywne skutki Covid-19 mogą liczyć na wsparcie. Jednym z…

Czytaj więcej

NASTĘPNY ARTYKUŁ

Inflacja

Podwyżki w roku 2021 – co zdrożeje i jak się chronić przed wzrostem kosztów?

Inflacja, wzrost cen i nowe podatki mogą przyczynić się do wzrostu kosztów życia w 2021 roku. Jakie opłaty będą wyższe…

Czytaj więcej