Bank zmieniającego się świata

Minimalny i maksymalny okres kredytowania przy konsolidacji kredytów

Minimalny i maksymalny okres kredytowania przy konsolidacji kredytów

Spis treści

  Konsolidacja kredytu pozwoli Ci uporządkować finanse i może zmniejszyć miesięczną ratę kredytu. To rozwiązanie dla wszystkich, którzy mają kilka pożyczek lub kredytów i chcieliby połączyć je w jeden. Sprawdź, na jaki minimalny i maksymalny okres kredytowania w konsolidacji możesz liczyć.

  Konsolidacja kredytu to skuteczna recepta na zadłużenie. Kiedy? Na przykład w sytuacji, gdy osobno spłacasz kredyt samochodowy i pożyczkę gotówkową, a na dodatek masz kredyt ratalny. Jeśli te zobowiązania nadmiernie obciążają Twój domowy budżet, koniecznie zastanów się nad konsolidacją kredytu. Jest to kredyt gotówkowy z przeznaczeniem na pokrycie innych zobowiązań finansowych. Rozwiązanie to pozwoli spłacić wierzycieli i w przypadku wydłużenia okresu kredytowania miesięczna rata zmaleje.

  Dlaczego warto skorzystać?

  Konsolidacja kredytu ma kilka zalet. Przede wszystkim na rynku pojawia się coraz więcej korzystnych ofert. Co więcej, w ramach kredytów konsolidacyjnych banki oferują często dodatkową gotówkę na dowolny cel. Ważnym atutem jest też okres kredytowania – często nawet do 10 lat. Nie bez znaczenia jest również kwota kredytu – od tysiąca do nawet kilkuset tysięcy złotych.

  https://www.bnpparibas.pl/blog/czym-jest-rrso-i-oprocentowanie-kredytu-gotowkowego

  Jaki jest minimalny okres kredytowania?

  Jeśli chcesz zrobić porządek w swoich comiesięcznych zobowiązaniach i rozważasz opcję konsolidacji kredytów, dobrze zastanów się, jakiej sumy będziesz potrzebował. Od kwoty kredytu może bowiem zależeć okres kredytowania. Najczęściej dłuższy okres kredytowania (powyżej 85 miesięcy) zarezerwowany jest dla kredytów konsolidacyjnych w kwotach powyżej 10 tys. zł. Kredyty na niższe kwoty przyznawane są na relatywnie krótsze terminy.

  Jaki jest zatem minimalny okres kredytowania w konsolidacji? To zazwyczaj 6 miesięcy. Przykład? Pan Jan ma dwa zobowiązania: pożyczkę gotówkową i kredyt ratalny. Ich łączna kwota to 5 tys. zł. Z powodu zmiany pracy i nowych (niestety gorszych) warunków płacowych, pan Jan nie jest w stanie spłacać dwóch oddzielnych zobowiązań. Skorzystał więc z kalkulatora kredytu konsolidacyjnego i kwotę, o którą wnioskuje, może rozłożyć na minimalny okres kredytowania – 6 miesięcy lub maksymalny – na 84 miesiące.

    OBLICZ RATĘ KREDYTU KONSOLIDACYJNEGO 

  Maksymalny okres kredytowania

  Jak już wspominaliśmy, kredyty konsolidacyjne dostępne są najczęściej na okres kredytowania od pół roku do nawet kilkunastu lat.

  Jak to wygląda w praktyce? Pani Ewa ma do spłacenia trzy zobowiązania – każde po 8 tys. złotych, razem 24 tys. zł. W kalkulatorze kredytu konsolidacyjnego obliczyła, że tę kwotę może rozłożyć nawet na maksymalny czas kredytowania – 120 miesięcy. Dzięki temu jej rata wynosiłaby ok. 300 zł miesięcznie i mogłaby ją spłacać łatwiej, bo z mniejszym obciążeniem dla miesięcznego budżetu.

  Co zrobić, aby ubiegać się o konsolidację kredytów?

  Konsolidacja kredytów dostępna jest zasadniczo dla wszystkich, którzy wykażą przed bankiem odpowiednią zdolność kredytową. Co zrobić, aby rozpocząć proces konsolidacji długów? Przede wszystkim należy:

  • podsumować finanse – podliczyć łączne zadłużenie i oszacować, jaka kwota kredytu konsolidacyjnego pokryłaby te zobowiązania,
  • porównać oferty – sprawdzić dostępne oferty i zrobić symulacje kredytowe w specjalnych kalkulatorach kredytów konsolidacyjnych,
  • skompletować dokumenty – przygotować zaświadczenie o dochodach i wszystkie posiadane umowy kredytowe czy pożyczkowe,
  • skontaktować się z bankiem – wypełnić formularz na stronie, zadzwonić lub udać się do oddziału banku, aby uzyskać więcej informacji i podpisać umowę.

  Najkrótszy okres kredytowania w konsolidacji to zaledwie pół roku, najdłuższy zaś – nawet do 10 lat. Warto pamiętać, że warunki konsolidacji kredytu zależą od indywidualnych możliwości danego kredytobiorcy.

  POPRZEDNI ARTYKUŁ

  EBC pozostawia stopy procentowe bez zmian

  EBC pozostawia stopy procentowe bez zmian

  14-09-2020 Zapraszamy do zapoznania się z komentarzem tygodniowym Biura Maklerskiego na temat bieżącej sytuacji ekonomicznej w Polsce i na…

  Czytaj więcej

  NASTĘPNY ARTYKUŁ

  Co robić, gdy stracę pracę i nie mam na spłatę raty kredytu? Postępowanie banku i windykacja

  Co robić, gdy stracę pracę i nie mam na spłatę raty kredytu? Postępowanie banku i windykacja

  Utrata pracy nie jest sytuacją łatwą, szczególnie wtedy, gdy masz zaciągnięty kredyt. Dowiedz się, co zrobić, jeśli nie możesz spłacić…

  Czytaj więcej