Bank zmieniającego się świata

5 sposobów na oszczędzanie pieniędzy

jak zacząć oszczędzać? kobieta trzymająca słoik z monetami

Czasem wprowadzenie paru drobnych zmian w domowych wydatkach i przyzwyczajeniach przynosi wymierne korzyści. Podpowiadamy zatem, jak oszczędzać pieniądze.

Jak zacząć oszczędzać pieniądze?

Oszczędzanie najlepiej zacząć od zmiany sposobu myślenia o nim. Uświadomienie sobie, że warto ograniczać swoje wydatki i że wcale nie wymaga to wielu wyrzeczeń, ułatwi Ci decyzję o prowadzeniu oszczędnego trybu życia. Warto też wiedzieć, że oszczędzanie nie polega na jednorazowym odłożeniu większej kwoty. Jest to proces, który wymaga regularności i systematyczności.

✅Wyznacz cel

Tym, co pomoże Ci rozpocząć oszczędzanie pieniędzy jest wyznaczenie sobie celu, na który przeznaczysz oszczędności. Mając jego świadomość, z pewnością będzie Ci łatwiej nie ulegać zakupowym pokusom. Istotne jest również wyznaczenie sobie horyzontu czasowego, a więc założenie, że co miesiąc będziesz wrzucać do skarbonki lub na oddzielne konto konkretną, stałą kwotę, by w konkretnym terminie uzbierać określoną sumę.

✅Zaplanuj domowy budżet

Oszczędzanie najlepiej rozpocząć od dokładnej analizy swojego budżetu. Zsumuj swoje dochody i wydatki. Zastanów się przy tym czy są jakieś wydatki, z których możesz zrezygnować oraz określ kwotę jaką możesz odłożyć. Zaplanuj swoje wydatki. Przykładowo oszczędzaj na zakupach – zrób listę zakupów i porównuj ceny towarów.

✅Zminimalizuj rachunki

Zmień swoje nawyki i zacznij uczyć się oszczędzania w codziennych czynnościach. Ogranicz rachunki na przykład za elektryczność poprzez zmianę dostawcy energii lub taryfy, wymień żarówki na energooszczędne i po prostu wyłączaj z kontaktu nieużywane sprzęty elektroniczne. Zużycie wody i tym samym rachunek za nią możesz zmniejszyć poprzez stosownie kilku prostych działań: bierz prysznic zamiast kąpieli, uszczelnij krany i wyposaż je w perlatory.

Oszczędności na usługach telekomunikacyjnych może przynieść, na przykład zmiana abonamentu telefonicznego lub telewizyjnego oraz wyłączenie zbędnych usług w telefonie. Powyższe działania to oczywiście tylko nieliczne i najprostsze przykłady sposobów na obniżenie domowych rachunków.

✅Przemyśl każdy zakup

Robiąc zakupy nie kieruj się emocjami, one nigdy nie są dobrym doradcą. Podejdź do sprawy raczej praktycznie. Kupuj z głową! Nim wydasz pieniądze na daną rzecz, zastanów się nad tym, czy na pewno jej potrzebujesz i czy Cię na nią stać. Jeśli wiesz, że z natury jesteś osobą rozrzutną, możesz zostawić kartę w domu i zabrać ze sobą jedynie tyle pieniędzy, ile planujesz wydać. Staraj się korzystać z promocji i wyprzedaży. Pamiętaj, by sprawdzić jakość kupowanych rzeczy i wybieraj tylko te, które posłużą Ci dłuższy czas.

✅Dobrze ulokuj nadwyżki finansowe

W ofercie każdego banku można znaleźć produkty bankowe, które pozwalają nam pomnażać nasze oszczędności, takie jak konto oszczędnościowe i lokaty oszczędnościowe.

➡️Konto oszczędnościowe umożliwia wpłatę i wypłatę gromadzonych środków bez utraty naliczonych odsetek. Darmowe wypłaty są jednak limitowane. Konto oszczędnościowe jest idealnym rozwiązaniem dla osób, które chcą regularnie oszczędzać.

Lokata oszczędnościowa funkcjonuje inaczej. Zerwanie lokaty przed terminem skutkuje zazwyczaj utratą części bądź całości naliczonych odsetek. Lokaty oszczędnościowe to dobry wybór, gdy mamy większą kwotę pieniędzy i jesteśmy w stanie ulokować ją na określony czas.

POPRZEDNI ARTYKUŁ

Grupa młodych ludzi w restauracji, płacąca kartą z limitem odnawialnym

Kredyt odnawialny – swobodny dostęp do gotówki na koncie. Sprawdź, jak działa!

Jeśli zależy Ci na wygodnym i elastycznym dostępie do dodatkowej gotówki zawsze, gdy tego potrzebujesz, rozważ skorzystanie z kredytu odnawialnego.

Czytaj więcej

NASTĘPNY ARTYKUŁ

jak nauczyć dziecko oszczędzania pieniędzy

Jak nauczyć dziecko oszczędzania?

Świadomość finansowa dzieci zależy od rodziców. Nauka szacunku do wartości pieniądza, rozsądne dysponowanie “kieszonkowym”, a przede wszystkim wpojenie zasad mądrego…

Czytaj więcej