Bank zmieniającego się świata

Oszczędzanie na zakupach spożywczych – 5 trików, które szybko zaowocują na Twoim koncie

para oszczędzająca na zakupach spożywczych

Żeby płacić mniej podczas zakupów spożywczych, trzeba się do nich odpowiednio przygotować. Czasami wystarczy tylko kilka prostych nawyków, dzięki którym będziemy jeść zdrowo i taniej. Sprawdź, o czym warto pamiętać w kontekście zakupów spożywczych!

Oszczędzanie na jedzeniu nie musi wiązać się z ograniczaniem ilości zakupów. Wystarczy odpowiednio zadbać o to, co będziemy jeść, a także kiedy i gdzie będziemy robić zakupy. Dzięki paru chwilom planowania możesz sporo zaoszczędzić. W perspektywie pojedynczych zakupów może wydawać się, że to niewielka kwota, ale w skali roku oszczędności w przypadku niektórych osób mogą sięgnąć nawet kilu tysięcy złotych!

Jak wydawać mniej podczas zakupów spożywczych?

Głównym założeniem tego, jak wydawać mniej na produkty spożywcze jest planowanie zakupów, a nie robienie ich doraźnie. Najgorszy scenariusz to wejście do sklepu kiedy doskwiera Ci głód. Wówczas statystycznie kupisz najwięcej, a do tego często niezdrowo. A wystarczy zastosować 5 prostych trików! Poznaj je ↓

Trzymaj się listy zakupów

Najprostsza rada, która często bywa najtrudniejsza w realizacji. Sklepowe regały kuszą różnorodnymi produktami, na które łatwo się skusić, chociaż nie znalazły się na Twojej liście zakupów. Aby łatwiej było Ci się na niej skoncentrować, ułóż kolejność produktów tak, żeby ich kupowanie odpowiadało układowi grup produktowych w sklepie. Dzięki temu nie musisz krążyć między alejkami, unikające w ten sposób przykuwających uwagę promocji. Samą listę najlepiej sporządzić na długo przed wizytą w sklepie, najlepiej w oparciu o przepis na konkretne danie, a nie gazetkę z wyróżnionymi produktami. Dzięki temu zwiększasz swoje szanse na to, że kupisz tylko to, co jest Ci naprawdę potrzebne.

Nie kupuj na ostatnią chwilę

Najwięcej zakupowych błędów większość z nas popełnia, kiedy głodni i zmęczeni wracamy z pracy i po drodze kupujemy produkty na obiad, którego nie możemy się doczekać. Jeżeli znajdziesz się w takiej sytuacji, wybierz coś, czym zaspokoisz pierwszy głód, ale główny posiłek przygotuj bez pośpiechu ze zdrowych produktów. Planowanie zakupów to przepis na sukces.

Możesz zacząć od przygotowywania z wyprzedzeniem, np. wieczorem, na następny dzień. Doskonałym czasem na niespieszne gotowanie może być weekend. Przygotuj większą porcję i miej z głowy posiłki na 2-3 dni lub zamróź resztę i skorzystaj z niej, kiedy naprawdę zabraknie Ci czasu na gotowanie. W ten sposób nie tylko wydasz mniej, ale też unikniesz niezdrowych posiłków. Tworząc plan posiłków, możesz m.in. uwzględnić dietę złożoną z warzyw i owoców sezonowych, które w danym okresie są tańsze.

Wczytaj się w etykiety

Sprawdzenie składu wybranego produktu nie tylko pozwoli wybrać zdrowszy wariant, ale również wskaże m.in. wartość energetyczną. Czasami może okazać się, że nie trzeba kupować więcej, żeby dobrze zjeść. Z kolei sprawdzanie gramatury produktów jest szczególnie ważne w kontekście inflacji. Niektórzy producenci co prawda nie podnoszą cen za swój towar, ale np. zmniejszają opakowanie. Zjawisko to określa się mianem shrinkflation i dotyczy zarówno zmniejszania objętości, jak i jakości produktów. Niechlubny trend rozpowszechnił się najbardziej w USA, gdzie aż 64% konsumentów obawia się, że w tej samej cenie kupuje mniej lub gorzej (artykuły spożywcze o niższej jakości).[1]

Ruszaj na zakupy do Internetu

Rynek e-commerce z każdym rokiem rośnie, jednak do najpopularniejszych produktów kupowanych w sieci wciąż należą ubrania, sprzęt RTV/AGD oraz kosmetyki.[2] Tymczasem bardzo obszerna jest również oferta zakupów spożywczych przez Internet. Dzięki szybkim procesom wysyłki zakupy trafiają do klientów świeże. Ty tymczasem możesz błyskawicznie porównać ceny kilku sprzedawców i wybrać najlepszą ofertę. A jeżeli wolisz tradycyjne zakupy stacjonarne, warto sprawdzić na stronach ulubionych sklepów aktualne promocje i oferty specjalne.

Szukaj rabatów

Programy lojalnościowe to kolejna okazja do oszczędności. Dziś korzystanie z różnego rodzaju kart i kodów rabatowych jest bardzo proste, gdyż większość tego typu produktów dostępna jest w formie aplikacji mobilnej. W efekcie zbieranie punktów i wykorzystywanie okazji nie wymaga od Ciebie dodatkowego wysiłku.

Jak zdrowo oszczędzać na jedzeniu?

Okazuje się, że zaskakująco łatwo możesz połączyć oszczędzanie pieniędzy ze zdrowym trybem życia. Kupowanie w niższej cenie sezonowych warzyw i owoców z pewnością wyjdzie Ci na zdrowie, a jednocześnie zapłacisz za nie mniej. Jeśli chcesz mieć pewność co do jakości produktów spożywczych, możesz również samemu zacząć uprawiać przydomowy ogródek, jeśli masz takie możliwości. Czasami od posiadania własnych warzyw czy świeżych ziół, dzieli Cię tylko doniczka na parapecie albo balkonie.

Innym zdrowym nawykiem, który Ci się opłaci jest też zamiana napojów słodzonych na wodę, której zresztą również nie musisz kupować w plastikowych butelkach w sklepie. Wystarczy przefiltrowana woda z kranu, żeby zadbać o odpowiednie nawodnienie organizmu.

Żeby żyć zdrowiej i oszczędniej nie trzeba jeść mniej ani tym bardziej gorszej jakości produktów. Wystarczy wdrożyć rozwiązania, które sprzyjają zarówno Twojemu zdrowiu, jak i portfelowi!

[1] https://www.cnbc.com/2022/08/29/64percent-of-consumers-worry-about-shrinkflation-heres-what-to-watch-for.html

[2] https://www.propertynews.pl/centra-handlowe/polacy-coraz-chetniej-kupuja-przez-internet,105975.html

POPRZEDNI ARTYKUŁ

mężczyzna płacący zbliżeniowo telefonem z NFC

NFC w telefonie – zobacz, jak działa funkcja szybkich płatności

Jeszcze nigdy dotąd smartfon nie zastępował jednocześnie tylu przedmiotów codziennego użytku. Dziś, wychodząc z domu z telefonem, nie potrzebujemy już…

Czytaj więcej

NASTĘPNY ARTYKUŁ

mężczyzna siedzący przy laptopie, szukający informacji o tym jak cofnąć przelew na zły numer konta

Zrobiłeś przelew na zły numer konta? Sprawdź, co zrobić!

Palec się poślizgnął i błędnie wpisałeś numer konta? Zdarza się. Omyłkowo wysłałeś przelew* na zamknięte konto? Takie sytuacje nie należą…

Czytaj więcej