Bank zmieniającego się świata

Kredyt odnawialny – swobodny dostęp do gotówki na koncie. Sprawdź, jak działa!

Grupa młodych ludzi w restauracji, płacąca kartą z limitem odnawialnym

Jeśli zależy Ci na wygodnym i elastycznym dostępie do dodatkowej gotówki zawsze, gdy tego potrzebujesz, rozważ skorzystanie z kredytu odnawialnego. Sprawdź, jak działa taki produkt bankowy i jakie zalety zapewnia to rozwiązanie.

Kredyt odnawialny – co to jest i kiedy warto z niego skorzystać?

Kredyt odnawialny to jeden ze sposobów na gotówkę online, bez składania osobnego wniosku kredytowego za każdym razem, gdy potrzebujesz zastrzyku dodatkowych pieniędzy. Umowa jest tu bowiem zawierana na dłuższy (zwykle roczny) okres. Jak działa kredyt odnawialny? Jest to produkt uruchomiony w ramach konta bankowego. Dzięki niemu zostanie Ci przyznany limit, który powiększy saldo środków dostępnych do wykorzystania.

Z takiego kredytu korzystasz tylko wtedy, gdy na Twoim koncie nie ma środków własnych. Pieniędzy używasz elastycznie, wydając je na dowolne cele. Nie ma tu znaczenia, czy płacisz nimi za zakupy, czy też wypłacasz je z bankomatu.

Warto wiedzieć, że odsetki płacisz tylko od rzeczywiście wykorzystanej kwoty. Z każdym wpływem na konto jej wysokość spada, a wraz z nią również odsetki. Przy regularnych wpływach na konto rozwiązanie to może okazać się zatem opłacalne dla kredytobiorcy.

Ile dokładnie może kosztować korzystanie z kredytu odnawialnego? Hipotetycznie przy limicie na poziomie 5 tys. złotych wykorzystanym maksymalnie w połowie (do 2,5 tys. złotych) i spłaconym w ciągu 30 dni – przy oprocentowaniu zmiennym na poziomie 20,50% w skali roku i bez kosztów z tytułu uruchomienia limitu – suma odsetek sięgnie 42,12 zł.

Chociaż temu produktowi nie brakuje zalet, ma też pewne wady. Można do nich zaliczyć np. ryzyko popadnięcia w nadmierny konsumpcjonizm, a w rezultacie także w spiralę zadłużenia. To z kolei może skutkować wpisaniem na listę BIK-u, co przysporzy trudności przy staraniu się o inne kredyty i pożyczki w przyszłości.

 

płatność kartą

Jak mogę złożyć wniosek o kredyt odnawialny na koncie?

Jeśli chcesz skorzystać z kredytu odnawialnego w Banku BNP Paribas, odwiedź najbliższe Centrum Klienta Banku i porozmawiaj z doradcą klienta. Z jego pomocą ustalisz optymalną wysokość limitu kredytowego dla siebie i od razu złożysz wniosek.

Więcej szczegółów dotyczących oferty kredytu odnawialnego w Banku BNP Paribas poznasz, kontaktując się z doradcą telefonicznie. Infolinia jest dostępna dla klientów całodobowo przez cały tydzień, więc możesz to zrobić w dogodnym momencie.

Spłata i odnowienie kredytu – jak to działa?

Rozważając powyższą kwestię, warto zwrócić uwagę na bardzo istotny temat, jakim jest rozróżnienie między debetem a kredytem odnawialnym. W tym pierwszym przypadku masz do czynienia z brakiem środków własnych, a tym samym możliwości płacenia – aż do momentu zasilenia rachunku nowymi środkami.

Jeśli zdecydujesz się na skorzystanie z kredytu odnawialnego, ujemne saldo na koncie nie będzie problemem. Wykonywanie transakcji będzie możliwe aż do momentu, w którym zadłużenie sięgnie ustalonego w umowie limitu. Każda wpłata na konto automatycznie spłaci część zobowiązania, a tym samym zwiększy dostępny limit kredytowy, który samoczynnie się odnawia – stąd właśnie nazwa.

Umowa na świadczenie usług bankowych w takim zakresie jest zwykle długoterminowa, ale można ją zakończyć w dowolnym momencie. Warto jednak pamiętać, że wypowiedzenie umowy kredytu odnawialnego wymaga zachowania okresu wypowiedzenia, który najczęściej trwa miesiąc. Sposób jego złożenia zależy od indywidualnej polityki banku.

FAQ

Każdy wpływ na konto jest traktowany jako częściowa spłata zadłużenia. W tym samym momencie dochodzi do jego odnowienia – możesz przez cały czas korzystać z ustalonego limitu, który zwiększa się po każdej spłacie.

Debet jest ujemnym saldem na koncie, które trzeba spłacić w określonym terminie przy użyciu własnych środków. Kredyt odnawialny powiększa saldo o kwotę limitu przyznanego w ramach kredytu odnawialnego.

Wniosek o kredyt odnawialny możesz złożyć w Centrum Klienta Banku BNP Paribas.

Każdy wpływ na konto jest traktowany jako częściowa spłata zadłużenia. W tym samym momencie dochodzi do jego odnowienia – możesz przez cały czas korzystać z ustalonego limitu, który zwiększa się po każdej spłacie.

POPRZEDNI ARTYKUŁ

Młody mężczyzna siedzący przy biurku, rozważający kredyt refinansowy

Refinansowanie kredytu – sprawdź, jak wygląda w praktyce!

Refinansowanie kredytu to jeden ze sposobów mogący poprawić sytuację finansową kredytobiorcy. Dowiedz się, jak działa takie rozwiązanie i na czym…

Czytaj więcej

NASTĘPNY ARTYKUŁ

jak zacząć oszczędzać? kobieta trzymająca słoik z monetami

5 sposobów na oszczędzanie pieniędzy

Czasem wprowadzenie paru drobnych zmian w domowych wydatkach i przyzwyczajeniach przynosi wymierne korzyści. Podpowiadamy zatem, jak oszczędzać pieniądze. Jak zacząć…

Czytaj więcej