Bank zmieniającego się świata

Rekrutacja na staż w czasie pandemii

Rekrutacja na staż w czasie pandemii

Kilka miesięcy temu stanęliśmy przed wyzwaniem zrekrutowania, w czasie pandemii, studentów na program stażowy w obszarze IT #StażJużCzas. Kiedy rozpoczynaliśmy program było przed nami wiele niewiadomych. Czy praca będzie w 100% zdalna? Jak wdrożymy naszych stażystów? Czy posiadamy wystarczające zaplecze technologiczne? Jak dotrzemy do najlepszych studentów w dobie nauki zdalnej?

 

Po zorganizowaniu zaplecza technologicznego, ustaleniu planu wdrożenia i organizacji pracy w trybie zdalnym, zdecydowaliśmy się rozpocząć proces rekrutacji. Uznaliśmy, że wyjątkowa sytuacja wymaga wyjątkowych rozwiązań.

Narzędzia do rekrutacji

Zdecydowaliśmy się na wykorzystanie w rekrutacji narzędzia ChallengeRocket.com. Na platformie opublikowaliśmy ogłoszenia połączone z wyzwaniami rekrutacyjnymi, w których kandydaci mieli okazję od razu pokazać swoje umiejętności.

Wyzwania skierowane były do młodych programistów Java, a także młodych programistów Python, którzy zetknęli się z tematyką sztucznej inteligencji oraz NLP (programowanie neurolingwistyczne) i sieci neuronowych.

Poprzez nietypowe podejście udało nam się dotrzeć do dużej liczby zaangażowanych kandydatów, o wysokim poziomie umiejętności oraz pokazać z ciekawej, niestandardowej perspektywy. Wyzwania miały większy zasięg niż zwykłe ogłoszenia, dostaliśmy sporo wartościowych aplikacji.

Taka formuła miała też przewagę w postaci wstępnej selekcji kandydatów na podstawie jasno określonych wskaźników, w tym przypadku umiejętności programowania w Javie i Pythonie. Wiedzę i umiejętności kandydatów zweryfikowaliśmy już na wstępnym etapie.

Aplikacje studentów

CV, które otrzymaliśmy, były zdecydowanie lepiej dopasowane do naszych wymagań. Dodatkowym elementem, który zachęcił nas do skorzystania z platformy, była możliwość skrócenia całego procesu rekrutacji dzięki szybszej weryfikacji kompetencji. Wyzwanie pozwoliło też na dotarcie do kandydatów pasywnych, do których nie dotarlibyśmy za pomocą tradycyjnych ogłoszeń.

Organizacja wyzwania była świetną okazją do promocji programu stażowego #StażJużCzas. Podkreślenia atrakcyjnego wizerunku banku jako pracodawcy w obszarze IT, gdzie w ramach ciekawych i innowacyjnych projektów wykorzystywane są najnowsze technologie.

Wyzwanie to również szansa na zdobycie większego doświadczenia dzięki ciekawszej, bardziej angażującej formie weryfikacji i natychmiastowym feedbacku dla kandydata.

Przy okazji naboru do programu #StażJużCzas pozyskaliśmy dobrze dopasowanych kandydatów, którzy dzięki formule rekrutacji, od razu wiedzieli czego mogą się spodziewać. Nie prowadziliśmy dotychczas rekrutacji na podobne stanowiska, a zrealizowany projekt pozwolił na zapoznanie się z poziomem umiejętności studentów. Można powiedzieć, że był to swego rodzaju “przegląd rynku studenckiego” jeśli chodzi o rekrutację IT.

 

Weryfikacje otrzymanych zgłoszeń

Byliśmy zadowoleni z poziomu wiedzy merytorycznej kandydatów, a także wysokich wyników, jakie osiągnęli w wyzwaniu. Duża część studentów miała jasno sprecyzowane plany rozwojowe. Byliśmy pod wrażeniem determinacji i chęci wzięcia udziału w naszym programie stażowym przez kandydatów. Dostrzegliśmy nastawieni na rozwój, zdobywanie nowych doświadczeń i chęć nawiązania współpracy.

Rekrutację na staż prowadziliśmy poprzez platformę Challenge Rocket. W taki sposób pokazaliśmy kandydatom Obszar Nowych Technologii i Cyberbezpieczeństwa. Obszar ten dynamicznie się rozwija, realizując ciekawe i innowacyjne projekty. Często wykorzystujemy w nich nowe technologie i sztuczna inteligencja.

Ocena procesu rekrutacji

W trakcie procesu rekrutacji okazało się, że zakres projektów, jak również wykorzystywany stack technologiczny (inaczej Stos technologiczny, czyli liniowa struktura danych, wykorzystywana często w informatyce) przyciągnął utalentowanych studentów uczelni technicznych. Już po zakończonym procesie rekrutacji otrzymaliśmy wiele miłych słów od kandydatów będących pod wrażeniem technologii wykorzystywanych w banku, zakresu projektu i przebiegu rekrutacji.

Na czym polegają projekty, do których dołączyli stażyści? Owoce programu stażowego

W porozumieniu z Google, naszym partnerem, uruchomiliśmy w Departamencie Nowych Technologii program stażowy w zupełnie nowej formule. Jego celem jest budowa innowacyjnych rozwiązań w oparciu o najnowsze technologie chmurowe. Opieramy się na metodzie lean startup – stosowanej szeroko w Dolinie Krzemowej. Pozwala ona na jak najlepsze dopasowanie rozwiązań do potrzeb Klientów i ciągłe doskonalenie produktu. Dzięki olbrzymiemu zaangażowaniu koleżanek i kolegów z HR udało się znaleźć i zaangażować w projekt najlepszych studentów z polskich uczelni. W ramach stażu zbudowaliśmy 2 rozwiązania:

  1. Wraz z zespołem (tworzonym przez kobiety i mężczyzn) rozpoczęliśmy budowę nowego kanału interakcji z Klientami. Asystent Google używa szczególnego rodzaju sztucznej inteligencji, nazywanej konwersacyjną, która umożliwia naturalną komunikację między ludźmi a komputerami. Natural Language Understanding (NLU) jest jej mózgiem, odpowiedzialnym za rozumienie ludzkiego języka.
  1. Zbudowaliśmy rozwiązanie K@lka, pozwalające uprościć proces szacowania i porównywania wyceny infrastruktury pomiędzy różnymi wariantami np. koszty budowy rozwiązań w Data Center banku z kosztami ich tworzenia u różnych dostawców chmurowych. Obecnie prowadzony jest projekt kolejnej aplikacji, wspierającej prace Data Scientists w organizacji, narzędzie do tagowania danych treningowych pod uczenie modeli maszynowych – DataTag. 

Oba projekty realizowane były w oparciu o najnowsze technologie i wzorce architektoniczne w całości osadzone w chmurze Google GCP.  Nasi stażyści otrzymali dostęp do platformy szkoleniowej z Google Cloud Platform, a całość projektów była realizowana pod opieką naszych najlepszych specjalistów – mówi Tomasz Ćwik, dyrektor Departamentu Rozwoju Architektury Korporacyjnej, BNP Paribas Bank Polska.

Plany na przyszłość

Planujemy kontynuację programu stażowego #StażJużCzas oraz rozszerzenie go na inne jednostki organizacyjne banku. Mamy już wstępne plany na kolejne projekty, na potrzeby których będziemy prowadzić dalsze rekrutacje wśród studentów. Być może również opierając się na wyzwaniach związanych z programowaniem. Chcemy także nadal rozwijać dwa powyższe rozwiązania. Natomiast osoby, które do nas dołączyły w 2020 r., w ramach programu stażowego, pozostają z nami na dłużej.

Autorzy:

Dorota Turek (Specjalista ds. Rekrutacji, Departament Relacji z Rynkiem Pracy/BNP Paribas)

Maja Pietrzak (Specjalista ds. Rekrutacji, Departament Relacji z Rynkiem Pracy/BNP Paribas)

POPRZEDNI ARTYKUŁ

Jak oszczędzają kobiety?

Jak oszczędzają kobiety?

Trzykrotność pensji to jak mówią eksperci minimalne oszczędności, które powinniśmy zgromadzić, by spać spokojnie. A im więcej tzw. zaskórniaków na…

Czytaj więcej

NASTĘPNY ARTYKUŁ

Gdzie szukać szkoleń? Poradnik zawodowy – część piąta

Gdzie szukać szkoleń? Poradnik zawodowy – część piąta

Szkolenia to prosty sposób na zdobycie nowych kwalifikacji zawodowych i zwiększenie swojej konkurencyjności na rynku. W wielu z nich można…

Czytaj więcej