Bank zmieniającego się świata

Dlaczego warto założyć konto bankowe dziecku?

Dlaczego warto założyć konto bankowe dziecku?

Edukacja finansowa, bezpieczeństwo, ułatwienie wejścia w dorosłość – jest wiele czynników przemawiających za tym, żeby założyć konto dziecku. Jak nauczyć podopiecznego korzystania z bankowości? Co warto wiedzieć przed założeniem konta dla dziecka?

Tylko 20 proc. osób jako preferowaną formę płatności wskazuje gotówkę – wynika z badania “Płatności bezgotówkowe oczami Polaków 2019”, które zostało przeprowadzone przez Instytut Pollster na zlecenie Warszawskiego Instytutu Bankowości*. Aż 66 proc. woli korzystać z karty płatniczej.

Dodatkowo 7 proc. badanych odpowiedziało, że najczęściej płaci telefonem lub zegarkiem, a 6 proc. wybiera dokonywanie transakcji przez bankowość internetową. Ponadto w Polsce jest aktywnych już blisko 33,8 mln rachunków oszczędnościowo-rozliczeniowych (ROR)**.

Jakie to ma znaczenie w kontekście konta dla dziecka? Powyższe dane ilustrują, jak dużą popularnością cieszy się nowoczesna bankowość. Korzystanie z konta oraz karty płatniczej to codzienność.

Założenie rachunku może być dobrym wstępem do edukacji finansowej dziecka. Jak może przebiegać proces nauczania podopiecznego?

Bezpieczeństwo i oszczędzania – jak uczyć dziecko o wartości pieniądza?

Dzięki własnemu kontu dziecko może nauczyć się:

  • jak płacić kartą i wypłacać pieniądze z bankomatu,
  • jak korzystać z bankowego serwisu transakcyjnego,
  • jaką wartość ma regularne odkładanie nawet niewielkich kwot (dziecko może samodzielnie zacząć oszczędzać na wypatrzone klocki, grę czy ubrania),
  • na czym polega bezpieczeństwo finansów – dlaczego nie można pokazywać karty w mediach społecznościowych, z jakiego powodu nie powinno zapisywać się numeru PIN i klikać w podejrzane linki.

Ze starszym dzieckiem możesz wspólnie poszukać informacji o kontach dla małoletnich w internecie. Znalezione artykuły opatrz własnym komentarzem, wytłumacz dziecku trudniejsze terminy lub przejrzyj z nim stronę edukacyjną o finansach. Możecie razem porównać oferty banków. Będzie to też dobry moment na to, żeby opowiedzieć o tym, jak ważne jest czytanie regulaminów oraz umów przed ich podpisaniem.

Gdy dziecko będzie już mieć własne konto i będzie chciało coś kupić, przybliż mu kwestie związane z promocjami. Naucz podopiecznego, żeby krytycznie podchodziło do obniżek i nie wydawało pieniędzy pochopnie. Wskaż mu, że warto korzystać z porównywarek cen, żeby sprawdzić, czy dany przedmiot jest faktycznie tańszy w stosunku do średniej ceny rynkowej. Poinstruuj, aby ostrożnie podchodziło do bardzo dużych rabatów oraz korzystało tylko z usług sprawdzonych sklepów i usługodawców.

O czym warto pamiętać zakładając konto?

Konto dla dziecka to dobry sposób na edukację. Założenie rachunku jest też praktyczne i przyczynia się do poprawy bezpieczeństwa malucha lub nastolatka. Dziecko nie będzie musiało ze sobą nosić gotówki, będziesz mieć kontrolę nad tym, na co wydaje pieniądze, a w razie potrzeby możesz łatwo zasilić rachunek dodatkowymi środkami.

W kontekście konta dla dziecka warto pamiętać o przepisach prawa, a konkretnie o tym, że:

  • osoby w wieku 0-13 lat nie mają zdolności do czynności prawnych,
  • osoby w wieku 13-18 lat mają ograniczone zdolności do czynności prawnych.

W praktyce oznacza to, że młodsze dzieci nie mogą podpisywać samodzielnie umów, a tym samym posiadać imiennego rachunku bankowego. Konto podopiecznego będzie powiązane z rachunkiem osoby dorosłej, która ma pełną kontrolę nad finansami dziecka.

Dziecko do lat 13 nie może mieć też standardowej karty płatniczej. Nie oznacza to jednak, że nie może korzystać z tego narzędzia. Banki oferują specjalne karty płatnicze dla dzieci. Przypisane są one do bankowości rodzica lub innego opiekuna prawnego i działają na zasadzie elektronicznej portmonetki.

Osoby w wieku 13-18 lat mogą korzystać z konta juniorskiego, czyli rachunku na swoje własne nazwisko. Na jego założenie nastolatek musi uzyskać zgodę rodzica bądź innego opiekuna prawnego. Przy okazji zakładania rachunku, dziecko otrzyma własną kartę debetową.

Dziecko może w teorii swobodnie dysponować środkami z konta, ale osoba dorosła może na swój wniosek wprowadzić ograniczenia, na przykład dotyczące limitu dziennych wydatków czy płatności zbliżeniowych. Wyjątkiem są pieniądze, które nastolatek sam zarobi. Osoba w wieku 13-18 może korzystać z takich środków w sposób swobodny.

Źródła:

*Polacy chętnie płacą bezgotówkowo, ale wciąż nie wszędzie mogą, zbp.pl, 15.10.2019 [dostęp 3.01.2021], <https://zbp.pl/Aktualnosci/Wydarzenia/Polacy-chetnie-placa-bezgotowkowo,-ale-wciaz-nie-wszedzie-moga>

**Wojciech Boczoń, Raport PRNews.pl: Rynek kont osobistych – II kw. 2020, prnews.pl, 9.09.2020 [dostęp 3.01.2021], <https://prnews.pl/raport-prnews-pl-rynek-kont-osobistych-ii-kw-2020-453582>

POPRZEDNI ARTYKUŁ

Program Rodzina 500 plus — ważne terminy

Program Rodzina 500 plus — ważne terminy

Korzystasz ze świadczeń Rodzina 500 plus? Ministerstwo Rodziny Pracy i Polityki Społecznej zapowiedziało spore modyfikacje. Sprawdź, co zmieni się w…

Czytaj więcej

NASTĘPNY ARTYKUŁ

GoMobile

Aplikacja GOmobile – bank w Twoim telefonie

Sprawdzisz stan konta, zlecisz przelew, zapłacisz zbliżeniowo telefonem – dzięki aplikacji mobilnej GOmobile dostęp do bankowości masz zawsze pod ręką.

Czytaj więcej