Bank zmieniającego się świata

„Biedak też może być szczęśliwy”, czyli Czechow w BNP Paribas

„Biedak też może być szczęśliwy”, czyli Czechow w BNP Paribas

O twórczości rosyjskiego pisarza, jego osobowości, a także miłości i nienawiści do stworzonych przez niego postaci opowiadały reżyserka teatralna Agnieszka Glińska oraz Agnieszka Lubomira Piotrowska – tłumaczka literatury rosyjskiej, autorka nowego przekładu dramatów Antona Czechowa.

MIEDWIEDIENKO: Czemu Pani zawsze w czerni?

MASZA: To żałoba po moim życiu. Jestem nieszczęśliwa.

MIEDWIEDIENKO: Czemu? (zastanawia się) Nie rozumiem…Zdrowa pani, pani ojciec może nie jest bogaty, ale ma jakieś dochody. Mnie się żyje o wiele ciężej niż pani. Zarabiam raptem dwadzieścia trzy ruble miesięcznie, jeszcze mi z tego potrącają na emeryturę, a jakoś nie chodzę w żałobie. (siadają).

MASZA: Nie mówię o pieniądzach. Biedak też może być szczęśliwy.

MIEDWIEDIENKO: To w teorii, ale w praktyce wychodzi tak: ja, matka, dwie siostry i braciszek, a pensja raptem dwadzieścia trzy ruble. A jeść i pić trzeba! Na herbatkę i cukier trzeba! Na tytoń trzeba! No i kombinuj człowieku.

Fragment komedii „Mewa” Antoniego Czechowa. Przełożyła Agnieszka Lubomira Piotrowska.

25 lutego warszawski oddział Banku gościł fanów literatury Antoniego Czechowa. Spotkanie z cyklu BNP Paribas Talks poprowadzili dziennikarze Anna Sańczuk i Maciej Ulewicz. Gośćmi specjalnymi były reżyserka Agnieszka Glińska oraz tłumaczka Agnieszka Lubomira Piotrowska.

– Mój przekład nie jest próbą poprawy poprzednich tłumaczeń, ponieważ nie były one błędne – objaśniała Agnieszka Lubomira Piotrowska. – Poprzednie wersje oddawały język czasów, w których powstawały. Moje przekłady są wynikiem wnikliwej wieloletniej analizy twórczości autora i oddają Czechowa jakim go słyszę, czuję, odbieram – dodała autorka przekładu „Dramatów”  Antoniego Czechowa.

– Czechow widział w ludziach takie rzeczy, których inni nie widzą – tłumaczyła Agnieszka Glińska. Reżyserka w środowisku teatralnym nazywana „Panią od Czechowa” wyjawiała co tak naprawdę ceni w  twórczości rosyjskiego klasyka. – On pokazuje, że tak naprawdę nikt sobie nie radzi z życiem, jednak robi to tak, że myślisz sobie, że życie jest piękne i po prostu jakoś trzeba żyć – wyartykułowała Glińska.

Odział BNP Paribas w „Sezamie” to od ponad roku stały punkt na mapie kulturalnej Warszawy. – Szybko okazało się, że nowocześnie urządzony oddział banku może spełniać różne funkcje, a ludzie świetnie się odnajdują w nowej konwencji – mówi Izabela Tworzydło, Dyrektor Departamentu Komunikacji Korporacyjnej w Banku BNP Paribas. – Dostępność placówek Banku, centralne położenie i niezobowiązujący entourage zbliżyły ludzi do kultury największego formatu. Stąd wziął się pomysł dalszego rozszerzania tematyki spotkań. Podczas BNP Paribas Talks dyskutujemy o różnych dziedzinach sztuki, ale nie zamykamy się na inne istotne kwestie. Niezmiernie ważne jest dla nas również stałe wydłużanie listy miast, do których zapraszamy gości – dodaje Izabela Tworzydło.

Zdigitalizowany oddział Banku BNP Paribas, zlokalizowany w dawnym Domu Handlowym „Sezam” przy ulicy Marszałkowskiej w Warszawie regularnie gości twórców i fanów polskiej literatury.

Inicjatywa przybliżania świata kultury w oddziałach bankowych wyszła poza Warszawę. Podobne wydarzenia odbyły się w kilkunastu miastach w Polsce. W placówkach BNP Paribas, czytelnicy i kinomani mogli lepiej poznać twórczość m.in. Mariusza Szczygła, Wojciecha Kuczoka, Marka Krajewskiego, Katarzyny Surmiak-Domańskiej, Magdaleny Grzebałtowskiej, Sylwii Chutnik, Joanny Bator, Magdaleny Cieleckiej czy Agnieszki Holland.

W marcu w placówkach Banku BNP Paribas w ramach cyklu odbędzie się siedem spotkań z Katarzyną Pawlikowską, ekspertką w dziedzinie motywacji kobiet, członkinią komitetu zarządzającego The Global Summit on Marketing to Women w Nowym Jorku, autorką głośnej publikacji „Polki”.

 

 

Kalendarz spotkań z Katarzyną

Pawlikowską: 

Lublin, 5 marca, godz. 18.00, ul. 1 Maja 16A

Toruń, 11 marca, godz. 18.00, Wały. Gen. Sikorskiego

Warszawa, 12 marca, godz. 19.00, Al. Rzeczypospolitej 27/1A

Katowice, 17 marca, godz. 18.00, Ul. 3 Maja 30

Elbląg, 25 marca, godz. 18.00, ul. H. Nitschmanna 18b

Poznań, 26 marca, godz. 17:30, ul. Bóżnicza 1

Świdnica, 31 marca, godz. 18.00, ul. Różana 1

 

Na spotkania BNP Paribas Talks można rejestrować się na stronie: BNP Paribas Talks

 

POPRZEDNI ARTYKUŁ

5 marca obchodzimy Dzień Doceniania! DOCENIAJ nie oceniaj

5 marca obchodzimy Dzień Doceniania! DOCENIAJ nie oceniaj

Z tej okazji zapraszamy Państwa na spotkanie z dwiema niezwykłymi kobietami: Moniką Pryśko i Basią Szmidt. …

Czytaj więcej

NASTĘPNY ARTYKUŁ

Jak oszczędzać pieniądze przed świętami – skuteczne sposoby

Jak oszczędzać pieniądze przed świętami – skuteczne sposoby

Niezależnie od tego, czy to Boże Narodzenie czy Wielkanoc, każde święta równają się sporym wydatkom. Warto więc odpowiednio wcześnie oszacować…

Czytaj więcej