Bank zmieniającego się świata

„Biedak też może być szczęśliwy”, czyli Czechow w BNP Paribas

„Biedak też może być szczęśliwy”, czyli Czechow w BNP Paribas

O twórczości rosyjskiego pisarza, jego osobowości, a także miłości i nienawiści do stworzonych przez niego postaci opowiadały reżyserka teatralna Agnieszka Glińska oraz Agnieszka Lubomira Piotrowska – tłumaczka literatury rosyjskiej, autorka nowego przekładu dramatów Antona Czechowa.

MIEDWIEDIENKO: Czemu Pani zawsze w czerni?

MASZA: To żałoba po moim życiu. Jestem nieszczęśliwa.

MIEDWIEDIENKO: Czemu? (zastanawia się) Nie rozumiem…Zdrowa pani, pani ojciec może nie jest bogaty, ale ma jakieś dochody. Mnie się żyje o wiele ciężej niż pani. Zarabiam raptem dwadzieścia trzy ruble miesięcznie, jeszcze mi z tego potrącają na emeryturę, a jakoś nie chodzę w żałobie. (siadają).

MASZA: Nie mówię o pieniądzach. Biedak też może być szczęśliwy.

MIEDWIEDIENKO: To w teorii, ale w praktyce wychodzi tak: ja, matka, dwie siostry i braciszek, a pensja raptem dwadzieścia trzy ruble. A jeść i pić trzeba! Na herbatkę i cukier trzeba! Na tytoń trzeba! No i kombinuj człowieku.

Fragment komedii „Mewa” Antoniego Czechowa. Przełożyła Agnieszka Lubomira Piotrowska.

25 lutego warszawski oddział Banku gościł fanów literatury Antoniego Czechowa. Spotkanie z cyklu BNP Paribas Talks poprowadzili dziennikarze Anna Sańczuk i Maciej Ulewicz. Gośćmi specjalnymi były reżyserka Agnieszka Glińska oraz tłumaczka Agnieszka Lubomira Piotrowska.

– Mój przekład nie jest próbą poprawy poprzednich tłumaczeń, ponieważ nie były one błędne – objaśniała Agnieszka Lubomira Piotrowska. – Poprzednie wersje oddawały język czasów, w których powstawały. Moje przekłady są wynikiem wnikliwej wieloletniej analizy twórczości autora i oddają Czechowa jakim go słyszę, czuję, odbieram – dodała autorka przekładu „Dramatów”  Antoniego Czechowa.

– Czechow widział w ludziach takie rzeczy, których inni nie widzą – tłumaczyła Agnieszka Glińska. Reżyserka w środowisku teatralnym nazywana „Panią od Czechowa” wyjawiała co tak naprawdę ceni w  twórczości rosyjskiego klasyka. – On pokazuje, że tak naprawdę nikt sobie nie radzi z życiem, jednak robi to tak, że myślisz sobie, że życie jest piękne i po prostu jakoś trzeba żyć – wyartykułowała Glińska.

Odział BNP Paribas w „Sezamie” to od ponad roku stały punkt na mapie kulturalnej Warszawy. – Szybko okazało się, że nowocześnie urządzony oddział banku może spełniać różne funkcje, a ludzie świetnie się odnajdują w nowej konwencji – mówi Izabela Tworzydło, Dyrektor Departamentu Komunikacji Korporacyjnej w Banku BNP Paribas. – Dostępność placówek Banku, centralne położenie i niezobowiązujący entourage zbliżyły ludzi do kultury największego formatu. Stąd wziął się pomysł dalszego rozszerzania tematyki spotkań. Podczas BNP Paribas Talks dyskutujemy o różnych dziedzinach sztuki, ale nie zamykamy się na inne istotne kwestie. Niezmiernie ważne jest dla nas również stałe wydłużanie listy miast, do których zapraszamy gości – dodaje Izabela Tworzydło.

Zdigitalizowany oddział Banku BNP Paribas, zlokalizowany w dawnym Domu Handlowym „Sezam” przy ulicy Marszałkowskiej w Warszawie regularnie gości twórców i fanów polskiej literatury.

Inicjatywa przybliżania świata kultury w oddziałach bankowych wyszła poza Warszawę. Podobne wydarzenia odbyły się w kilkunastu miastach w Polsce. W placówkach BNP Paribas, czytelnicy i kinomani mogli lepiej poznać twórczość m.in. Mariusza Szczygła, Wojciecha Kuczoka, Marka Krajewskiego, Katarzyny Surmiak-Domańskiej, Magdaleny Grzebałtowskiej, Sylwii Chutnik, Joanny Bator, Magdaleny Cieleckiej czy Agnieszki Holland.

W marcu w placówkach Banku BNP Paribas w ramach cyklu odbędzie się siedem spotkań z Katarzyną Pawlikowską, ekspertką w dziedzinie motywacji kobiet, członkinią komitetu zarządzającego The Global Summit on Marketing to Women w Nowym Jorku, autorką głośnej publikacji „Polki”.

 

 

Kalendarz spotkań z Katarzyną

Pawlikowską: 

Lublin, 5 marca, godz. 18.00, ul. 1 Maja 16A

Toruń, 11 marca, godz. 18.00, Wały. Gen. Sikorskiego

Warszawa, 12 marca, godz. 19.00, Al. Rzeczypospolitej 27/1A

Katowice, 17 marca, godz. 18.00, Ul. 3 Maja 30

Elbląg, 25 marca, godz. 18.00, ul. H. Nitschmanna 18b

Poznań, 26 marca, godz. 17:30, ul. Bóżnicza 1

Świdnica, 31 marca, godz. 18.00, ul. Różana 1

 

Na spotkania BNP Paribas Talks można rejestrować się na stronie: BNP Paribas Talks

 

POPRZEDNI ARTYKUŁ

5 marca obchodzimy Dzień Doceniania! DOCENIAJ nie oceniaj

5 marca obchodzimy Dzień Doceniania! DOCENIAJ nie oceniaj

Z tej okazji zapraszamy Państwa na spotkanie z dwiema niezwykłymi kobietami: Moniką Pryśko i Basią Szmidt. …

Czytaj więcej

NASTĘPNY ARTYKUŁ

Jak oszczędzać pieniądze przed świętami? Sprawdź skuteczne sposoby

Jak oszczędzać pieniądze przed świętami? Sprawdź skuteczne sposoby

Niezależnie od tego, czy to Boże Narodzenie czy Wielkanoc, każde święta równają się sporym wydatkom. Warto więc odpowiednio wcześnie oszacować…

Czytaj więcej