Bank zmieniającego się świata

Co to jest okres bezodsetkowy na karcie kredytowej?

Co to jest okres bezodsetkowy na karcie kredytowej?

Dzięki okresowi bezodsetkowemu, możesz korzystać z karty kredytowej dokonując zakupów i spłacając je bez ponoszenia kosztu odsetek. Czym on jest? Jak spłacać kartę bez konieczności spłaty odsetek?

Karta kredytowa bywa mylona z kartą debetową, jednak są to dwa odrębne narzędzia służące do dokonywania płatności. Na czym polegają różnice?

Karta debetowa to podstawowa karta płatnicza. Przyznawana jest w zasadzie do każdego konta. Gdy z niej korzystasz, pieniądze pobierane są bezpośrednio z Twojego rachunku. Wysokość wydatków nie może przekroczyć kwoty, jaką faktycznie w danym momencie dysponujesz. Wyjątkiem jest sytuacja, w której bank przyznał Ci limit debetowy.

Karta kredytowa działa na innej zasadzie. Po dokonaniu nią, pieniądze nie są pobierane z Twojego rachunku osobistego. Pochodzą z osobnego rachunku kredytowego. Korzystając z karty kredytowej, wydajesz pieniądze banku.

Karta to de facto kredyt. W związku z tym, żeby ją otrzymać, musisz spełnić określone warunki. Bank sprawdzi Twoją zdolność kredytową. Decyzję o przyznaniu karty podejmie na podstawie Twoich comiesięcznych wpływów i wysokości zobowiązań, związanych np. ze spłatą innego kredytu.

Od oceny zdolności kredytowej zależy, jaki limit zostanie Ci przyznany. Gdy bank wyda Ci kartę i otworzy powiązany z nią rachunek, możesz dysponować środkami w dowolny sposób, jak w przypadku kredytu gotówkowego.

Możesz wnioskować o kartę kredytową do innego banku niż ten, w którym masz rachunek osobisty. Wygodniejszym rozwiązaniem będzie jednak wybór karty w instytucji finansowej, w której masz już konto. Decyzja o przyznaniu karty kredytowej będzie szybsza, a korzystanie z niej – łatwiejsze. Oba rachunki będą dostępne na tym samym profilu w internetowym serwisie transakcyjnym.

Jak korzystać z karty kredytowej?

Używanie karty kredytowej jest proste. Możesz nią płacić tak, jak kartą debetową, korzystając z terminali. Przy pomocy karty możesz też dokonywać transakcji internetowych. Może to być szczególnie przydatne, gdy planujesz rezerwację pokoju hotelowego czy wynajem samochodu. Wiele firm wymaga do tego typu operacji posiadania karty kredytowej, a nie debetowej.

Często z rachunku karty kredytowej możesz również dokonywać przelewu na własne konto, chociaż może się to wiązać z opłatami. Zapłacić trzeba też będzie za wypłatę pieniędzy z bankomatu.

Okres bezodsetkowy – jak wygląda spłacanie karty?

Zadłużenie na karcie kredytowej trzeba regularnie spłacać. Dzięki okresowi bezodsetkowemu, masz na to sporo czasu. Czym on jest?

Jest to czas, w którym możesz uregulować zadłużenie bez konieczności spłaty odsetek za wykorzystane pieniądze. Zazwyczaj okres bezodsetkowy trwa 50-60 dni.

Okres bezodsetkowy jest podzielony na dwa cykle:

  • okres rozliczeniowy,
  • okres spłaty kredytu.

Cykl rozliczeniowy trwa najczęściej 30 dni, chociaż dzień jego rozpoczęcia i zakończenia nie musi się pokrywać z początkiem i końcem miesiąca. Również dobrze może ruszać 15. dnia. Pod tym względem przypomina np. abonament telefoniczny.

Okres bezodsetkowy karta kredytowa

Okres rozliczeniowy to czas, w którym dokonujesz transakcji, korzystasz z przyznanego limitu na karcie kredytowej. Po 30 dniach bank podsumowuje Twoje wydatki. Nie oznacza to, że od razu masz spłacić kartę. Teraz zaczyna się okres spłaty, który trwa 20-30 dni. Jeśli w tym terminie spłacisz zadłużenie, odsetki nie zostaną naliczone.

Przykład

Pokażmy to na przykładzie, w którym okres bezodestkowy trwa 50 dni. Załóżmy, że okres rozliczeniowy rusza z początkiem miesiąca. Pierwszego dnia września karta kredytowa została przez ciebie wykorzystana do zakupu butów za 300 zł. Okres rozliczeniowy kończy się 30 września. Na spłatę 300 zł pobranych z karty masz jeszcze czas do 20 października.

Jeśli korzystasz z karty, najlepiej jest regulować całe zadłużenie w okresie bezodsetkowym. Jeżeli jednak Ci się to nie uda, możesz dokonać tzw. spłaty minimalnej. Równa się ona zazwyczaj 5 proc. Twojego zadłużenia na karcie. Pamiętaj jednak, że w takim wypadku od pożyczki zostaną naliczone odsetki, które mogą być wyższe w porównaniu do standardowego kredytu. Bank będzie je dopisywał do momentu, w którym nie spłacisz całej kwoty do przyznanego limitu.

Warto korzystać z możliwości, jaką daje okres bezodsetkowy. Jeśli chodzi o koszty, jest to w zasadzie darmowy kredyt, który możesz przeznaczyć na dowolny cel.

POPRZEDNI ARTYKUŁ

Sprzęt psuje się tuż po tym, jak kończy się na niego gwarancja? Unia Europejska reaguje!

Sprzęt psuje się tuż po tym, jak kończy się na niego gwarancja? Unia Europejska reaguje!

Prawo do naprawy – dobra okazja do zakupu sprzętu RTV i AGD Prawo do naprawy to zbiór nowych przepisów unijnych,…

Czytaj więcej

NASTĘPNY ARTYKUŁ

Czy książeczka mieszkaniowa dalej jest ważna?

Książeczka mieszkaniowa – co to jest, czy nadal jest ważna, jeśli nie wpłacamy od 20 lat

Książeczka mieszkaniowa była dawniej sposobem na zdobycie własnego lokum.  Chociaż dziś ta forma oszczędzania należy już do przeszłości, książeczkę z…

Czytaj więcej