Bank zmieniającego się świata

Sprzęt psuje się tuż po tym, jak kończy się na niego gwarancja? Unia Europejska reaguje!

Sprzęt psuje się tuż po tym, jak kończy się na niego gwarancja? Unia Europejska reaguje!

Prawo do naprawy – dobra okazja do zakupu sprzętu RTV i AGD

Prawo do naprawy to zbiór nowych przepisów unijnych, dzięki którym sprzęt RTV i AGD ma być trwalszy oraz łatwiejszy w serwisowaniu. Wejście w życie dyrektywy to dobry moment na wymianę pralki, lodówki czy telewizora.

Czym jest prawo do naprawy?

Twoja zmywarka przestała działać tuż po tym, jak skończyła się na nią gwarancja? Specjaliści z serwisu powiedzieli Ci, że nie ma do danego sprzętu części albo naprawa jest nieopłacalna? Tego typu przypadki były na tyle nagminne, że sprawą postanowiła się zająć Unia Europejska.

Problem tzw. postarzania sprzętu, czyli takiego konstruowania urządzeń, żeby poprawnie funkcjonował tylko przez określony czas, jest złożony i dotyczy dwóch głównych kwestii. Po pierwsze, godzi to w interesy konsumentów, którzy często nie mają innego wyjścia, jak kupić całkiem nowy telewizor, pralkę czy lodówkę.

Po drugie, istotna jest też kwestia ekologiczna. Częstsza wymiana urządzeń to obciążenie dla środowiska naturalnego. Do śmieci trafia coraz więcej prawie nowego sprzętu.

W związku z tym, Unia Europejska przygotowała dyrektywę mającą zmienić obecny stan rzeczy. Komisja Europejska przyjęła nowy pakiet przepisów regulujących rynek RTV i AGD 1 października 2019 r.

Czym jest prawo do naprawy? Zgodnie z nim producenci urządzeń będą musieli wytwarzać trwalszy sprzęt. Ponadto naprawa ma być na tyle łatwa, aby można ją było przeprowadzić przy pomocy standardowych narzędzi, a nie wyłącznie takich, jakimi posługuje się producent.

Dodatkowo wytwórcy będą mieć obowiązek zapewnienia dokumentacji technicznej oraz części zamiennych przez okres od 7 do 10 lat od chwili zakończenia produkcji danego modelu.

Jakie urządzenia obejmuje prawo do naprawy?

Nowy zbiór przepisów, zwany potocznie ekoprojektem, nie obejmuje wszystkich urządzeń elektrycznych i elektronicznych. Jaki sprzęt będzie musiał być produkowany zgodnie z nowymi wytycznymi?

Będą to przede wszystkim większe urządzenia RTV i AGD. Dłuższą żywotność mają mieć pralki, zmywarki do naczyń, suszarki automatyczne, lodówki, zamrażarki, oświetlenie, telewizory i serwery.

Co z mniejszym sprzętem? Prawo do naprawy go nie obejmuje, przynajmniej na razie. Nie naprawisz więc łatwiej np. robota kuchennego czy telefonu komórkowego.

Prawo do naprawy – kiedy warto kupić nowy sprzęt RTV i AGD?

Prawo do naprawy zacznie obowiązywać od 2021 r. Będzie to dobra okazja do kupna nowego rodzaju sprzętu lub wymiany urządzeń sprawiających problemy. Dlaczego?

Dzięki nowym przepisom, lodówka, pralka czy telewizor będą trwalsze. Dzięki temu będzie można zainwestować w droższe urządzenie.

Częstą strategią zakupową bywa bowiem inwestycja w tańszy model, w związku z przewidywaniem, że i tak po stosunkowo krótkim okresie może dojść do jego awarii, która zakończy się wymianą na nowy egzemplarz.

Żeby kupić lepszy wariant telewizora czy zmywarki do naczyń nie musisz miesiącami gromadzić gotówki. Zamiast tego możesz skorzystać z rozwiązania, które pozwoli Ci rozłożyć spłaty zgodnie z Twoimi możliwościami finansowymi.

W przypadku RTV i AGD polecanym rozwiązaniem jest kredyt ratalny. Tego typu produkt finansowy często nie wymaga wpłaty własnej, a formalności możesz załatwić przez internet. Dzięki temu możesz kupować przedmioty również w sklepach on-line. Do zalet kredytu ratalnego można też zaliczyć elastyczność. Banki pozwalają wybrać okres kredytowania, a wcześniejsza spłata niejednokrotnie nie wiąże się z żadnymi dodatkowymi kosztami.

POPRZEDNI ARTYKUŁ

Czym różnią się karty kredytowe od przedpłaconych?

Czym różnią się karty kredytowe od przedpłaconych?

Jak podaje Narodowy Bank Polski, po pierwszym kwartale 2020 r. klienci banków mieli w sumie ponad 43 mln kart płatniczych.

Czytaj więcej

NASTĘPNY ARTYKUŁ

Co to jest okres bezodsetkowy na karcie kredytowej?

Co to jest okres bezodsetkowy na karcie kredytowej?

Dzięki okresowi bezodsetkowemu, możesz korzystać z karty kredytowej dokonując zakupów i spłacając je bez ponoszenia kosztu odsetek. Czym on jest?…

Czytaj więcej