Bank zmieniającego się świata

Fotowoltaika – korzyści z pozyskiwania energii słonecznej dla agrobiznesu

Fotowoltaika

Zapraszamy do obejrzenia webinarium z którego dowiesz się wszystkiego co na początek powinieneś wiedzieć o fotowoltaice. Posłuchaj o rozwiązaniach dla wybranych rodzajów produkcji, finansowaniu i ubezpieczeniu instalacji. Podczas webinarium prowadzący przedstawi również przykłady zastosowań w praktyce.

Poniżej odpowiadamy na pytania, które widzowie zadali podczas webinarium:

 1. Proszę podać link z dostępem do materiałów o panelach fotowoltaicznych.

Materiały z webinarium dostępne są na:
www.bnpparibas.pl/rolnicy/oferta-specjalna/oferta-specjalna-fotowoltaika

 1. Mam zamiar zainstalować system fotowoltaiczny o mocy ok. 50 kW, ale w mojej okolicy często są przerwy w dostawie prądu (wtedy używam agregatu). Czy jak elektrownia wyłączy prąd, to panele fotowoltaiczne zapewnią mi energię?

W przypadku wyłączenia energii elektrycznej w sieci dystrybucyjnej w falowniku fotowoltaicznym zadziała zabezpieczenie przed pracą wyspową. Oznacza to, że instalacja fotowoltaiczna przestanie produkować energię elektryczną. W standardowych systemach fotowoltaicznych nie ma możliwości zasilania obiektu bez prawidłowego zasilania z sieci dystrybucyjnej.

 1. Dla jakiego budynku odpowiednie jest mikro do 50 kW?

Dobór wielkości instalacji fotowoltaicznej powinien uwzględniać kilka czynników, m.in.:

 • roczne zapotrzebowanie na energię,
 • moc przyłączeniową obiektu,
 • charakter zużycia energii (dzień/noc).
 • Zapraszamy do kontaktu w celu doboru optymalnego rozwiązania.
 1. Na rynku dostępne są falowniki z możliwością doboru mocy do mocy modułów oraz falowniki z przewymiarowaniem. Jakie są plusy i minusy obu strategii doboru?

Dobrą praktyką projektową jest dobór falownika o mocy znamionowej niższej niż sumaryczna moc modułów fotowoltaicznych. Falownik pracuje sprawniej, gdy jest bardziej obciążony. Przyjmuje się przewymiarowanie mocy modułów o ok. 10Đ20 proc. wyższe niż moc falownika.

 1. Jakie przyjąć parametry instalacji do suszarni ziół 5*160W?

W przesłanym pytaniu jest zbyt mało danych, aby można było prawidłowo dobrać system fotowoltaiczny.
W celu ustalenia szczegółów prosimy o kontakt z przedstawicielem handlowym ENGIE Zielona Energia.

 1. Czy można wybudować instalację poza siecią?

Tak, można. Do jej budowy wymagane są falowniki przystosowane do pracy: off-grid (poza siecią). Należy jednak pamiętać, że taka instalacja będzie generowała energię tylko w dzień. Aby zapewnić ciągłą pracę instalacji należy wyposażyć system w dodatkowe baterie.

 1. Ile kosztuje instalacja 49kWp?

W celu uzyskania szczegółowych informacji prosimy o kontakt z przedstawicielem handlowym ENGIE Zielona Energia.

 1. Jaki obszar zajmuje instalacja fotowoltaiczna wolnostojąca w odniesieniu do zainstalowanej mocy?

1 kWp mocy zajmuje ok. 15−18 m2 (w zależności od wielkości i konfiguracji instalacji).

 1. Jaki będzie koszt utylizacji paneli po 25 latach? Czy firma, która montuje panele, zabiera je i utylizuje po zużyciu?

Moduły będą wymagać utylizacji po ok. 25−30 latach. Rynek firm zajmujących się utylizacją wciąż się rozwija, a ponownie przetwarza się ok. 90 proc. materiałów z utylizowanych modułów.

10 Czy producent udziela gwarancji na uszkodzenia paneli? Jaką odpowiedzialność ponosi firma montująca?

Gwarancja producenta dotycząca uszkodzeń mechanicznych wynosi ok. 10−12 lat. Firma montująca udziela rękojmi należytego wykonania umowy. Ze względu na różnice w okresach gwarancji różnych dostawców, prosimy o kontakt z przedstawicielem handlowym ENGIE Zielona Energia celem uzyskania szczegółowych informacji.

 1. Czy za inwestycję fotowoltaiczną na gruntach rolnika obowiązują jakieś opłaty na rzecz gminy?

Dla mikroinstalacji zlokalizowanej na gruncie rolnika obecnie nie ma dodatkowych opłat z tytułu podatków. Przy dużych inwestycjach jest naliczany podatek gruntowy.

 1. Jakiego rodzaju awarie mogą wystąpić na panelach i jak szybko je można usunąć?

Temat jest bardzo szeroki. Należy przede wszystkim zwrócić uwagę na prawidłowy montaż komponentów zgodnie z instrukcjami producentów. Ewentualne awarie należy zgłaszać do firmy serwisującej lub montującej instalacje fotowoltaiczne.

 1. Po co rolnikom inwestorom potrzebna jest szczegółowa informacja na temat budowy paneli?

Wiedza o produkcie, który współpracuje z siecią inwestora, pozwoli na jego prawidłową eksploatację i uniknięcie ewentualnych awarii.

 1. Na jakie uszkodzenia narażone są baterie? Czy mogą je spowodować grad, burza, deszcz?

Moduły fotowoltaiczne są badane pod względem wytrzymałości na działanie czynników atmosferycznych, takich jak: wiatr, skoki temperatury, obciążenie warstwą śniegu, gradobicie, testowana jest ich wytrzymałość mechaniczna. Szczegółowe informacje można znaleźć w kartach katalogowych urządzeń lub u ich dostawców.

Fotowoltaika

 1. Jestem rolnikiem, mam dużo ziemi. Jak ustawić na niej panele? Jakie pozwolenia są wymagane? Gdzie się kupuje panele? Gdzie będę mógł sprzedawać wyprodukowaną energię?

Proces inwestycyjny we własną elektrownię fotowoltaiczną, podłączoną bezpośrednio do sieci OSD, jest skomplikowany. Wymaga uzyskania następujących dokumentów i zezwoleń: decyzja środowiskowa, warunki zabudowy, warunki przyłączenia, pozwolenia na budowę. Ze względu na złożoność procesu oraz indywidualną sytuację każdego Klienta prosimy o kontakt z przedstawicielem handlowym ENGIE Zielona Energia celem doboru odpowiedniego rozwiązania.

 1. Czy jako rolnik mogę odsprzedawać nadprodukcję energii?

Tak, można odsprzedawać nadprodukcję energii po przyłączeniu mikroinstalacji przez OSD.

 1. Proszę powiedzieć, jakie są warunki uzyskania pozwolenia na budowę.

Zapraszamy do kontaktu, aby indywidualnie ustalić jakie dokumenty będą wymagane. Na przykład czy gmina przyjęła tzw. Miejscowy Plan Zagospodarowania Przestrzennego, czy wymagane jest uzyskanie zgody na warunki zabudowy.

 1. Gdzie najlepiej ulokować panele − na gruncie, czy na dachu?

Instalacja paneli fotowoltaicznych na gruncie wyprodukuje więcej energii (z uwagi na swobodę w jej ukierunkowaniu). Ale montaż paneli na dachu, w wielu wypadkach jest korzystny.

 1. Jak długo trwa montaż instalacji?

Montaż instalacji o mocy ok. 50 kWp trwa 5−8 dni.

 1. Czy instalacja fotowoltaiczna wymaga okresowego czyszczenia, np. mycia paneli?

Standardowa instalacja nachylona pod kątem większym niż 10−15° do gruntu nie wymaga okresowego czyszczenia. Zostanie umyta przy pierwszym większym deszczu. Zaleca się natomiast zwrócenie uwagi
na miejscowe /punktowe zabrudzenia, które najlepiej czyścić wodą.

 1. Czy mogę sam zainstalować panele słoneczne na swoim polu?

Do montażu urządzeń i przyłączenia instalacji do OSD wymagane jest posiadanie Certyfikatu Instalatora OZE UDT w zakresie fotowoltaiki i/lub świadectwa kwalifikacji w zakresie eksploatacji urządzeń energetycznych do 1 kV.

 

Bank BNP Paribas, ENGIE Zielona Energia Sp. z o.o. i Concordia Polska T.U. S.A. dziękują za udział w webinarium.

 

>>> Pobierz plik z pytaniami i odpowiedziami

POPRZEDNI ARTYKUŁ

Wkład własny na mieszkanie – istotne informacje

Wkład własny na mieszkanie – istotne informacje

Planujesz zakup domu lub mieszkania? Aby bank udzielił Ci kredytu hipotecznego, najpierw musisz zgromadzić pieniądze na wkład własny. Nie masz…

Czytaj więcej

NASTĘPNY ARTYKUŁ

Matka Ziemia wzywa na pomoc! Policz swój ślad węglowy i przyłącz się do ratowania świata

Matka Ziemia wzywa na pomoc! Policz swój ślad węglowy i przyłącz się do ratowania świata

Wiadomościom na temat nadciągającej katastrofy klimatycznej, często towarzyszy nasza bezradność. Państwa od lat próbują się między sobą porozumieć się w…

Czytaj więcej