Bank zmieniającego się świata

Jak wypłacić gotówkę korzystając z kodu BLIK?

Jak wypłacić gotówkę korzystając z kodu BLIK?

BLIK to rozwiązanie, dzięki któremu nie musisz nosić ze sobą gotówki lub karty płatniczej, żeby dokonywać transakcji. Przy jego pomocy możesz m.in. wypłacać pieniądze z bankomatu. Jak to zrobić?

BLIK jest polskim systemem płatności, którego zasada działania polega na generowaniu jednorazowych, sześciocyfrowych kodów do realizacji płatności. Z tej usługi korzystają klienci kilkunastu banków w naszym kraju.

Żeby używać kodów BLIK potrzebujesz jedynie smartfona oraz aplikacji bankowej. Nie musisz mieć przy sobie gotówki czy karty, żeby zapłacić w sklepie stacjonarnym. Przy pomocy BLIK-a możesz również dokonywać transakcji internetowych oraz pobierać pieniądze z bankomatu.

System płatności BLIK – od czego zacząć?

Jeśli chcesz skorzystać z BLIK-a, w pierwszej kolejności zacznij od instalacji aplikacji mobilnej swojego banku. Będzie to niezbędne, ponieważ podczas dokonywania operacji przy pomocy kodów BLIK pieniądze będą pobierane z Twojego konta.

Po instalacji oraz aktywacji aplikacji bankowej, przejdź do ustawień. Znajdziesz tam zakładkę dotyczącą aktywacji systemu płatności BLIK. Potwierdź, że chcesz zacząć korzystać z tej opcji. Następnie zaakceptuj regulamin BLIK-a. To wszystko, możesz zacząć używać kodów. W Twojej aplikacji będzie widoczna charakterystyczna ikona systemu BLIK.

Jak wypłacić pieniądze z bankomatu kodem?

Jeśli nie masz przy sobie karty płatniczej, a potrzebujesz gotówki, możesz użyć BLIK-a do wypłacenia pieniędzy z bankomatu. Jest to rozwiązanie bezpieczne i szybkie, a proces niewiele różni się od standardowego trybu pobierania pieniędzy.

Żeby wypłacić pieniądze BLIK-iem:

  • na ekranie bankomatu wybierz, że chcesz skorzystać z kodu BLIK,
  • potwierdź, ile pieniędzy chcesz pobrać,
  • uruchom w telefonie aplikację mobilną banku,
  • kliknij na ikonę BLIK w aplikacji (może ona być już widoczna przed zalogowaniem),
  • wygenerowany kod BLIK przepisz używając klawiatury bankomatu,
  • potwierdź kodem PIN płatność w aplikacji mobilnej.

Pamiętaj, że kod BLIK przeznaczony jest tylko dla Twoich oczu. Nigdy nie podawaj go osobom postronnym. Z metody wyłudzania kodów BLIK korzystają oszuści, którzy na przykład podszywają się pod znajomych w mediach społecznościowych prosząc o pożyczkę.

POPRZEDNI ARTYKUŁ

Wkład własny

Wkład własny do kredytu hipotecznego – rząd szykuje dopłatę

Ministerstwo Rozwoju pracuje nad rozwiązaniem, które ma pomóc w uzyskaniu kredytu hipotecznego. Na czym ma polegać nowy program? Z jakiego…

Czytaj więcej

NASTĘPNY ARTYKUŁ

Jakich błędów unikać podczas oszczędzania? Jakich zasad warto przestrzegać, odkładając pieniądze?

Jakich błędów unikać podczas oszczędzania? Jakich zasad warto przestrzegać, odkładając pieniądze?

Oszczędności to środki, które mogą dać Ci poczucie bezpieczeństwa. Zastanawiasz się, jak efektywnie odkładać pieniądze, żeby suma na Twoim koncie…

Czytaj więcej