Bank zmieniającego się świata

Wkład własny do kredytu hipotecznego – rząd szykuje dopłatę

Wkład własny

Ministerstwo Rozwoju pracuje nad rozwiązaniem, które ma pomóc w uzyskaniu kredytu hipotecznego. Na czym ma polegać nowy program? Z jakiego typu wsparcia już możesz skorzystać, jeśli chcesz kupić własne cztery kąty?

Narodowy Program Mieszkaniowy

Jak wynika z danych Ministerstwa Rozwoju, opublikowanych w marcu 2020 r. w “Raporcie o stanie mieszkalnictwa”, w Polsce przypada ok. 386 mieszkań na 1000 osób*. Chociaż liczba lokali wzrosła w latach 2011-2019 o 58 proc., wciąż pozostajemy w tyle za resztą Europy. W krajach Unii Europejskiej średnia liczba mieszkań na 1000 mieszkańców oscyluje wokół 450.

Rząd planuje zmienić tę sytuację. Program rozwoju mieszkalnictwa został zawarty w dokumencie strategicznym, który został przyjęty we wrześniu 2016 r. Narodowy Program Mieszkaniowy określa priorytety oraz przedstawia narzędzia, które mają przyczynić się do zmiany sytuacji mieszkaniowej w Polsce do 2030 r. Jakie rozwiązania już zostały wprowadzone w życie?

Mieszkanie Plus i inne programy rządowe

W 2018 r. zakończył się popularny program Mieszkanie dla Młodych. Polegał on na jednorazowym dofinansowaniu wkładu własnego kredytu hipotecznego dla osób do 35. roku życia.

Mieszkanie dla Młodych zostało zastąpione dwoma rozwiązaniami. Pierwszym z nich jest Mieszkanie na Start. Nie jest to program pozwalający na łatwiejsze kupno mieszkania. Polega na uzyskaniu dopłaty do comiesięcznego czynszu.

W programie mogą uczestniczyć osoby oraz rodziny, które spełniają określone warunki. Podstawą jest kryterium dochodowe. Osoba, która ubiega się o udział w programie nie może zarabiać więcej niż 60 proc. kwoty przeciętnych zarobków w Polsce.

Pod uwagę brana jest też liczba pracujących dorosłych. Jeżeli w gospodarstwie są dwie takie osoby, to do kryterium 60 proc. zarobków dolicza się kolejne 30 proc., czyli łącznie dochód gospodarstwa nie może wynosić więcej niż 90 proc. przeciętnych zarobków. W przypadku trzech osób będzie to już 120 proc.

Dane gospodarstwo musi mieć zdolność czynszową i żadna z osób nie może posiadać innej nieruchomości lub prawa własności do lokalu. Wysokość dopłaty zależna jest od gminy, liczebności rodziny oraz powierzchni mieszkania.

Drugim programem jest Mieszkanie Plus. W założeniu ma polegać na budowie przystępnych cenowo nieruchomości mieszkalnych przy udziale środków z budżetu państwa. Uczestnicy programu nie mogą posiadać na własność mieszkania lub innej nieruchomości. Muszą mieć możliwość terminowego opłacania czynszu. O szczegółowych kryteriach decydują poszczególne samorządy.

https://www.bnpparibas.pl/blog/wklad-wlasny-przy-zakupie-mieszkania-na-kredyt-co-to-jest-i-jak-go-policzyc

Nowy program dopłat do kredytu hipotecznego

Osoby, które zdecydują się na złożenie wniosku o uczestnictwo w programie Mieszkanie Plus mają do wyboru dwa rozwiązania: wynajem lub wynajem z opcją dojścia do własności. Użytkowane mieszkanie można więc wykupić.

Liczba mieszkań wybudowanych w ramach programu jest jednak wciąż niewielka. Pod koniec 2020 r. było ich trochę ponad tysiąc. Kolejnych siedem tysięcy jest w planach.

W związku z ograniczoną dostępnością nieruchomości z programu Mieszkanie Plus, wciąż optymalnym rozwiązaniem pozostaje kredyt hipoteczny. Jest to bezpieczny, zazwyczaj nisko oprocentowany produkt bankowy, który pozwala rozłożyć spłaty na raty dopasowane do możliwości finansowych nabywcy mieszkania. Ponadto środki z kredytu hipotecznego można często wykorzystać nie tylko na zakup nieruchomości, ale też na wykończenie własnych czterech kątów i nabycie niezbędnego wyposażenia.

Żeby zwiększyć dostępność do kredytów hipotecznych, rząd planuje uruchomić kolejny program. Jak zapowiada podsekretarz stanu w Ministerstwie Rozwoju, Pracy i Technologii Anna Kornecka, w budżecie państwa mają zostać wygospodarowane środki na dopłaty do wkładu minimalnego**.

Szczegóły nowego pakietu, który ma pobudzić rynek mieszkaniowy, nie są jeszcze znane. Prawdopodobnie w programie będą mogły wziąć udział osoby, które planują zakup swojego pierwszego lokum. Według ekspertów, plan zwiększenia dostępności do mieszkań zadziała, jeżeli kwota dopłaty do wkładu własnego będzie ustalona na odpowiednio wysokim poziomie. Nie powinna ona być mniejsza niż 10 proc. wartości nieruchomości.

Źródła:

*Raport o stanie mieszkalnictwa, gov.pl, 5.03.2020 [dostęp 7.01.2021], <https://www.gov.pl/web/rozwoj-praca-technologia/raport-o-stanie-mieszkalnictwa>

**Jolanta Ojczyk, Rząd chce dopłacać Polakom do kupna mieszkania, prawo.pl, 9.12.2020 [dostęp 7.01.2021], <https://www.prawo.pl/biznes/rzadowe-doplaty-do-zakupu-mieszkania-nowy-pomysl-ministerstwa,505058.html>

POPRZEDNI ARTYKUŁ

GoMobile

Aplikacja GOmobile – bank w Twoim telefonie

Sprawdzisz stan konta, zlecisz przelew, zapłacisz zbliżeniowo telefonem – dzięki aplikacji mobilnej GOmobile dostęp do bankowości masz zawsze pod ręką.

Czytaj więcej

NASTĘPNY ARTYKUŁ

Jak wypłacić gotówkę korzystając z kodu BLIK?

Jak wypłacić gotówkę korzystając z kodu BLIK?

BLIK to rozwiązanie, dzięki któremu nie musisz nosić ze sobą gotówki lub karty płatniczej, żeby dokonywać transakcji. Przy jego pomocy…

Czytaj więcej