Bank zmieniającego się świata

BLIK się zmienia, a my z nim

BLIK się zmienia, a my z nim

BLIK – polski standard płatności telefonem – jest znany od ponad sześciu lat i nieustannie się rozwija. Chociaż Blikiem można płacić właściwie wszędzie, to na początku wykorzystywany był głównie do wygodnych wypłat gotówki z bankomatów, bez użycia karty. Obecnie najczęściej wykorzystywany jest do zakupów internetowych. W tym przypadku jest nawet bardziej popularny niż karty płatnicze. Czy wprowadzenie płatności zbliżeniowych Blikiem spowoduje, że będziemy go także częściej wykorzystywać w tradycyjnych sklepach?

BLIK, czyli polski standard płatności, to jedna z najbardziej udanych i popularnych innowacji finansowych w naszym kraju. Korzysta z niego już ponad 8 milionów Polaków. To wygodny sposób na wypłatę gotówki, bezpieczna metoda płatności w internecie, narzędzie do błyskawicznego przekazywania pieniędzy z telefonu na telefon.

Zalety rozwiązania

Blikiem można też płacić w większości sklepów, które akceptują karty płatnicze. W czasie pandemii terminale pojawiły się praktycznie w każdym punkcie handlowym, co zwiększyło wykorzystanie Blika, jako sposób płatności w sklepach tradycyjnych. To właśnie płatność za zakupy, razem z przelewami „na numer telefonu” to najszybciej zyskujące obecnie na popularności sposoby wykorzystywania Blika. Jednak nie zawsze tak było.

Patrząc wstecz widać, że zaraz po swojej premierze narzędzie było wykorzystywane głównie do wypłat gotówki. To zrozumiałe, gdyż podstawową przewagą telefonu komórkowego nad portfelem, w którym nosimy zarówno karty płatnicze, jak i gotówkę, jest to, że zawsze mamy go przy sobie.

Natomiast portfel ma brzydki zwyczaj, że zdarza się nam zapomnieć go wziąć ze sobą. W tym przypadku telefon z zainstalowanym Blikiem jest jedynym ratunkiem. Wypłacamy gotówkę z najbliższego bankomatu i odzyskujemy swoją siłę nabywczą.

 

Bezpieczne rozwiązanie

Duże znaczenie ma fakt, że większość (obecnie jest to ponad 90%) bankomatów w Polsce obsługuje ten sposób wypłaty, więc nie musimy obawiać się kłopotów związanych ze znalezieniem odpowiedniego urządzenia w niedalekiej odległości.

Z biegiem czasu użytkownicy zaczęli doceniać unikalne zalety Blika podczas zakupów internetowych: szybkość, brak dodatkowych kosztów oraz bezpieczeństwo. Ten sposób płatności nie wymaga od nas podawania danych poufnych (np. numeru karty płatniczej).

Oczywiście, zakupy w internecie to coś, co użytkownicy Blika, otwarci na nowości technologiczne i lubiący załatwiać sprawy przez telefon mają w małym palcu. Dlatego też obecnie to właśnie e-commerce odpowiada za prawie dwie trzecie wszystkich transakcji.

Nowa funkcja dla użytkowników

Ostatnio miała premierę nowa funkcja, czyli płatności zbliżeniowe w sklepach. By zapłacić, wystarczy zbliżyć telefon z Blikiem do terminala, potwierdzić transakcję biometrycznie (twarz, odcisk palca) i gotowe. To kolejna, po popularyzacji terminali płatniczych, przyczyna rosnącej liczby transakcji Blikiem w sklepach.

Czy w takim razie polski standard płatności stanie się bardziej popularny niż karty nie tylko w internecie, ale także w tradycyjnych punktach handlowych?

Odpowiedź na to pytanie leży w rękach (i telefonach) nas samych – użytkowników Blika. Z perspektywy czasu widać, że stopniowo akceptowaliśmy jego kolejne zastosowania.  Na początku zastąpił nam kartę do bankomatu, potem gdy już się oswoiliśmy z finansami w telefonie, zaczęliśmy przesyłać sobie nawzajem pieniądze i kupować za pomocą Blika w internecie.

Pora na kolejny krok. Weź Blika do restauracji, kina czy galerii handlowej. I zapłać nim już wkrótce – zbliżeniowo. BLIK, to usługa płatnicza dostępna w aplikacji mobilnej GOmobile na smartfony z systemem Android oraz  iOS. Aby skorzystać z Blika pobierz bezpłatnie aplikację GOmobile i aktywuj usługę BLIK.

Źródło:

Pressroom (blik.com)

POPRZEDNI ARTYKUŁ

Gdzie szukać szkoleń? Poradnik zawodowy – część piąta

Gdzie szukać szkoleń? Poradnik zawodowy – część piąta

Szkolenia to prosty sposób na zdobycie nowych kwalifikacji zawodowych i zwiększenie swojej konkurencyjności na rynku. W wielu z nich można…

Czytaj więcej

NASTĘPNY ARTYKUŁ

Wesołych Świąt!

Wesołych Świąt!

Z okazji świąt Bożego Narodzenia składamy Państwu życzenia zdrowia i pomyślności. A nadchodzący rok niech będzie…

Czytaj więcej