Bank zmieniającego się świata

Oszustwa na BLIK-a. Sprawdź, jak nie stracić pieniędzy

Oszustwa na BLIK-a. Sprawdź, jak nie stracić pieniędzy

Znajomy w wiadomości prywatnej na portalu społecznościowym prosi Cię o pilną pomoc i przesłanie pieniędzy z wykorzystaniem kodu BLIK? Firma energetyczna lub kurierska przesyła Ci SMS-a z prośbą o zainstalowanie aplikacji BLIK i uregulowanie zaległej płatności? Uważaj! Najpewniej w ten sposób ktoś chce ukraść Twoje pieniądze.

Już ponad 8 mln użytkowników w Polsce korzysta z popularnej metody płatności BLIK. Tylko w drugim kwartale 2021 r. wpisując 6-cyfrowe kody generowane przez aplikacje bankowe zrealizowano 176 mln transakcji na kwotę 24 mld zł.

Nic dziwnego, że cyberprzestępcy do prób wyłudzania naszych danych, tworzenia fałszywych stron internetowych banków i kopiowania kart płatniczych dołożyli tzw. oszustwa na BLIK-a.

Przeczytaj ten artykuł, by dowiedzieć się, na czym one polegają i jak się przed nimi ustrzec.

Co to jest oszustwo na BLIK-a?
Najprościej mówiąc, celem przestępców posługujących się tą metodą jest wyłudzenie od ofiary 6-cyfrowego kodu BLIK i szybka realizacja transakcji z jego użyciem (np. w bankomacie). W efekcie ofiara zostaje okradziona ze środków na swoim rachunku bankowym. Jak to możliwe?

Oszuści wykorzystują przede wszystkim łatwowierność ofiar. Oto przykłady:

 • Za pośrednictwem komunikatora w mediach społecznościowych dostajesz informację od znajomego o tym, że np. zgubił portfel i szybko potrzebuje wsparcia finansowego. Wysyłasz mu kod BLIK, on realizuje wypłatę w bankomacie, a Ty autoryzujesz transakcję w aplikacji swojego banku. Proste. Problem w tym, że to wcale nie był Twój znajomy, tylko cyberprzestępca, który włamał się na jego profil, by wysłać wiadomość.
 • Dostajesz SMS-a lub maila z informacją o nieuregulowanej płatności (np. wobec firmy energetycznej lub za odbiór przesyłki). Możesz zapłacić przekazując kod BLIK, klikając w podany link albo instalując w telefonie aplikację BLIK. Każdy z tych przypadków to próba wyłudzenia danych do logowania na Twoje konto bankowe.
 • Kupujesz towar w serwisie ogłoszeniowym. Sprzedawca prosi Cię w wiadomości prywatnej o kliknięcie w link, by zrobić przelew, logując się na konto bankowe lub korzystając z BLIK-a. To najpewniej również próba wyłudzenia od Ciebie danych, potrzebnych do kradzieży pieniędzy z Twojego konta.
 • Odbierasz telefon od pracownika banku, który informuje Cię np. o konieczności zweryfikowania danych do logowania lub podanie kodu BLIK w celu sprawdzenia ostatniej transakcji lub wypłaty. To jednak również próba oszustwa, a podawanie jakichkolwiek danych może skończyć się dla Ciebie utratą środków na koncie.

To tylko kilka przykładów oszustw, opisywanych m.in. przez policję oraz wielu ekspertów od cyberbezpieczeństwa. Pomysłowość złodziei jest duża, więc powyższa lista nie jest zamknięta. Dlatego zawsze pamiętaj o podstawowych zasadach, które uchronią Cię przed utratą oszczędności.

Sprawdź, co powinno wzbudzić Twoją czujność

 • Znajomy prosi Cię o pieniądze za pośrednictwem maila bądź komunikatora internetowego. Nawet jeżeli masz chęć mu pomóc, nie ufaj tej informacji. Pod żadnym pozorem nie klikaj w przesłany link i nie podawaj kodu BLIK. Zadzwoń do znajomego i przekonaj się, czy to naprawdę on wysłał wiadomość.
 • Prawdziwy pracownik banku NIGDY nie poprosi Cię o Twoje dane do logowania do bankowości internetowej ani o podanie kodu BLIK w celu weryfikacji transakcji.
 • Bank NIGDY nie wysyła maili bądź SMS-ów z prośbą o kliknięcie w podany link do bankowości internetowej czy systemu płatności. Nie prosi o podawanie kodów BLIK. Nie otwieraj przesłanego w ten sposób linka.
 • Nie ma czegoś takiego jak aplikacja BLIK, którą można zainstalować w telefonie – kody BLIK generuje się z poziomu aplikacji swojego banku.
 • Nie ufaj wiadomościom otrzymywanym np. z firm kurierskich czy energetycznych – jeżeli nie masz pewności, że informacja przyszła z wiarygodnego źródła, nie otwieraj załączników ani przesłanych linków.
 • Zachowaj szczególną ostrożność w serwisach ogłoszeniowych – dokładnie zapoznaj się z zasadami bezpiecznych płatności danego portalu. NIGDY nie podawaj sprzedającemu wrażliwych danych, jak np. login i hasło do bankowości internetowej, PESEL, nazwisko panieńskie matki, numer karty płatniczej czy kod CVV2/CVC2. To wszystko informacje, za pomocą których oszust może wyprowadzić środki z Twojego konta lub karty kredytowej.
 • Jeżeli cokolwiek wzbudza Twoje wątpliwości w zakresie bezpieczeństwa transakcji, niezwłocznie skontaktuj się bankiem.

Źródła:

https://blik.com/blik-w-ii-kw-2021-olbrzymi-wzrost-popularnosci-przelewow-na-telefon-1

https://policja.pl/pol/aktualnosci/188493,Oszustwa-metoda-na-BLIK-policjanci-ostrzegaja.html

POPRZEDNI ARTYKUŁ

Jak sporządzić testament i uwzględnić inne zobowiązania finansowe?

Jak sporządzić testament i uwzględnić inne zobowiązania finansowe?

Temat rozporządzeń majątkowych na wypadek śmierci nie dla wszystkich jest łatwy. Jednakże w większości wypadków zupełnie naturalnie przychodzi w życiu…

Czytaj więcej

NASTĘPNY ARTYKUŁ

Teraz 0 zł za wpłatę gotówki we wpłatomatach sieci Planet Cash i Euronet. Promocja Banku BNP Paribas

Teraz 0 zł za wpłatę gotówki we wpłatomatach sieci Planet Cash i Euronet. Promocja Banku BNP Paribas

Wpłacaj pieniądze szybko, łatwo i wygodnie dzięki sieci wpłatomatów zlokalizowanych poza Oddziałami Banku BNP Paribas. Za wpłaty dokonane przy użyciu…

Czytaj więcej